Produkcja faktyczna, a produkcja potencjalna

Produkcja faktyczna, a produkcja potencjalna

Jak to bardzo często bywa w przypadku zjawisk zachodzących w gospodarce, ważne pojęcia są ze sobą ściśle powiązane. Tak też jest w przypadku powyższych rodzajów produkcji, które najczęściej przytaczane są w kontekście szerszego ujęcia i tematów związanych z makroekonomią. Natomiast można je z powodzeniem przenieść na płaszczyznę funkcjonowania przedsiębiorstw produkcyjnych.

Spis Treści:

Produkcja faktyczna

W ujęciu makroekonomicznym odnosi się do produkcji realnie wytwarzanej przez gospodarkę. Natomiast w kontekście gospodarki rynkowej, który zdecydowanie mocniej nas interesuje, produkcja faktyczna ściśle powiązana jest z opłacalnością sprzedaży. Wszystko zależy od popytu na dane towary. Możliwości są dwie. Przy wysokim popycie produkcja faktyczna może osiągnąć poziom produkcji potencjalnej. Jednak zdecydowanie częściej występującym w rzeczywistości jest taki scenariusz – zgodnie, z którym przez niższy popyt na towary produkcja faktyczna jest niższa od produkcji potencjalnej. Konsekwencją tego są przestoje w wykorzystaniu czynników produkcji. Oczywiście sytuacja taka jest czymś, co negatywnie wpływa na działanie przedsiębiorstwa produkcyjnego, które gdy nie pracuje, to także nie zarabia.

Czym jest produkcja potencjalna?

W najprostszym wydaniu – produkcja potencjalna to taka, która zostałaby wytworzona, gdyby wszystkie czynniki produkcji zostały w pełni wykorzystane. Każdy przedsiębiorca zajmujący się produkcją może przyznać, że zawsze istnieje jakaś wielkość produkcji, do której się dąży. Taką wartość również uznajemy za produkcję potencjalną. Możemy także przyjąć, że wymiar produkcji potencjalnej zależy od tego, jak dużymi zasobami czynników produkcji dysponuje dane przedsiębiorstwo i jak efektywnie potrafi je wykorzystać.

Wyróżnia się kilka przesłanek, które decydują o wzroście produkcji potencjalnej. Pierwszym jest po prostu wzrost zasobów produkcji, czyli kapitału, pracy i zasobów naturalnych. Drugi to wzrost skuteczności wykorzystania zasobów. Co zrobić, aby skuteczniej wykorzystywać zasoby? Można zainwestować w rozwój pracowników, można zainwestować w nowoczesne, zaawansowane technologicznie maszyny. Jednak największy potencjał tkwi w specjalistycznym oprogramowaniu do produkcji, wykorzystaniu osiągnięć z zakresu sztucznej inteligencji i samej optymalizacji procesów produkcyjnych.

Najczęstszym powodem rozbieżności między ilością produkcji faktycznej a produkcji potencjalnej jest po prostu marnotrawstwo. Takie nieumiejętne zarządzanie zasobami i samym procesem produkcyjnym może objawiać się na różnych płaszczyznach działalności firmy. Możemy spotkać się z marnotrawstwem wynikającym np.: ze zbędnego transportu pomiędzy źle rozmieszczonymi maszynami czy magazynami, z problemów komunikacyjnych między różnymi działami czy przełożonymi a pracownikami, z powodu stosowania dużej liczby zbędnych procedur, marnowania czasu i kreatywności pracowników. Wszystkim tym, i setkom innych uchybień w organizacji produkcji można zapobiec, wspierając się specjalistycznym oprogramowaniem dla firm produkcyjnych.

Jako specjaliści z dziedziny optymalizacji procesów zachodzących w firmach produkcyjnych, mamy receptę dla firm zainfekowanych problemem marnotrawstwa. Wprowadzenie w życie firmy rozwiązań związanych z systemem Optimakers to najprostszy sposób na podniesienie produkcji faktycznej.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *