Koszyk

Automatyzacja produkcji i zarządzanie magazynem w Tapat dzięki OptiMES

Firma TAPAT z Kłody (woj.wielkopolskie) świadczy swoje usługi w branży spożywczej, której działalność ściśle związana jest z pozyskiwaniem kontraktów i ich obsługą, koordynacją dostaw, podzlecaniem wykonywania usług mieszania i pakowania oraz magazynowaniem. Od ponad roku OptiMES wspiera firmę w codziennym zarządzaniu kontraktami, zleconymi usługami produkcji i konfekcji oraz magazynem przynosząc realne korzyści na poziomie 40% oszczędności czasu pracowników. Dodatkowo optymalizuje wykorzystanie zasobów ludzkich i maszynowych w najbardziej efektywny sposób.

Przed wdrożeniem systemu OptiMES dokumenty magazynowe oraz produkcyjne były generowanie ręcznie. Proces wymagał zaangażowania czasu pracowników i obciążony był ryzykiem błędu, nie przynosząc równocześnie szczegółowych danych dotyczących produkcji.

Firma TAPAT zdecydowała się na wdrożenie OptiMES, aby zautomatyzować zadania wykonywane na magazynie oraz w procesach produkcji i konfekcji, w tym uzyskiwać rzetelne raporty produkcyjne niezbędne do rozliczenia materiałowego.

Automatyzacja i  optymalizacja produkcji w TAPAT

System OptiMES znacznie ułatwił i skrócił czas generowania zamówień w firmie TAPAT.
Wcześniej otrzymywane w formie pliku .pdf i ręcznie wpisywane znajdowały się w systemach rozproszonych. Obecnie zamówienia są automatycznie tworzone, pozwalają na większą kompleksowość danych, przejrzystość informacji w systemie i oszczędność czasu na poziomie 20%.
Zamówienia do dostawców to kolejny moduł OptiMES, który znacznie ułatwił prace produkcji. Dotychczasowy sposób generowania zapotrzebowania na surowce nie uwzględniał elementów w trakcie produkcji – tworzony na podstawie stanów magazynowych wymagał zaangażowania pracownika, który musiał weryfikować aktualny stan produkcji. OptiMES pozwolił na zarządzanie produkcją w czasie rzeczywistym z uwzględnieniem aktualnych danych i stanów magazynowych, co wcześniej było niemożliwe. Nasz klient zaoszczędził w tym obszarze około 95% czasu pracowników!

System OptiMES w TAPAT usprawnia także zamówienia łączone tworząc moduł kontraktów. To rozwiązanie stworzone na potrzeby produkcji, polega na łączeniu wielu paczek zamówień pod jednym numerem kontraktu. Znacznie ułatwiło to grupowanie zamówień produkcyjnych i automatyczne przypisanie numeru kontraktu, który widoczny był w systemie przez cały proces produkcji – od zamówienia do wydania zewnętrznego. Dzięki temu pracownicy oszczędzają czas każdorazowego, ręcznego nadawania numeru kontraktu i oszczędzają kolejne 20% czasu w ciągu dnia pracy.

Raport poprodukcyjny, to element narzędzia OptiMES, który pozwolił na automatyzacje prac i największą oszczędność czasu. Przetworzenie danych pochodzących z produkcji ze szczegółowymi rekordami dotyczącymi surowców i terminach ważności jako skomasowane źródło informacji dla wybranego zlecenia, partii czy kontraktu niebagatelnie przyczyniło się do ułatwienia codziennej pracy oraz umożliwiło rzetelną archiwizację istotnych danych i ich przedstawienie na wywołanie kontrahenta czy w celach kontrolnych.

Planowanie produkcji w TAPAT dzięki OptiMES zostało skrócone o 40% co uwolniło czas kadry menadżerskiej i umożliwiło dalsze usprawnianie w firmie TAPAT.

„Praca z OptiMES pozwoliła nam na kompleksowe zarządzanie produkcją i znacznie ułatwiła naszą codzienną pracę. To elastyczny system, który łączy pracę produkcji i magazynu i co najważniejsze – mogliśmy dostosowywać go pod nasze potrzeby. Zyskaliśmy przejrzystość wszystkich danych i dokładność w zarządzaniu zamówieniami w jednym programie – dzięki OptiMES przeszliśmy na wyższy poziom higieny pracy, oszczędzamy nie tylko czas, ale także koszty produkcji”

Michał Kaczmarek, Prezes Zarządu TAPAT

Automatyczny system magazynowy OptiMES

Szybkość  i precyzja w reagowaniu oraz rzetelne dane to podstawa sprawnych operacji magazynowych i logistycznych. Wdrożony w firmie TAPAT program OptiMES przyczynia się do bezpośredniej automatyzacji zadań wykonywanych na magazynie.

Przed wdrożeniem aplikacji OptiMES system zarządzania magazynem w firmie TAPAT opierał się na dokumentach generowanych ręcznie. Pracownicy tworzący m.in. handlowe dokumenty identyfikacyjne pracowali na formatkach wymagających nie tylko przepisywania, ale także ręcznego sumowania i dodatkowej analizy, która niosła za sobą ryzyko popełnienia błędu. Dzięki automatyzacji OptiMES 90% dokumentów wcześniej wystawianych ręcznie jest teraz wystawiane automatycznie przez system – pozwala to nie tylko na oszczędność czasu pracownika, ale przede wszystkim na eliminacje zagrożenia popełnienia błędu i nieprawidłowości danych.

Moduł OptiMES związany z generowaniem nadruków na drukarce wewnętrznej, umożliwia tworzenia etykiet jak i drukowania etykiet zbiorczych to automatyzacja, która zdecydowanie ułatwiła codzienną pracę magazynu. Dane generowane są automatycznie, z uwzględnieniem dat przydatności do spożycia, ale także możliwością dodawania ich ręcznie, dzięki czemu oszczędność czasu na przygotowaniu etykiet to około 70%.

Dzięki programowi OptiMES firmie TAPAT udaje się wykorzystywać zasoby ludzkie i maszynowe w najbardziej optymalny sposób.

W ramach współpracy z klientami wspieramy nie tylko technologicznie, ale również merytorycznie.
Wypróbuj OptiMES przez 14 dni za darmo
i oszczędzaj na produkcji jak setki naszych zadowolonych klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.