Koszyk

Bariery w automatyzacji procesów magazynowych

Świadomość przedsiębiorców co do korzyści jakie niesie ze sobą automatyzacja i cyfryzacja procesów magazynowych z roku na rok rośnie i jest na względnie wysokim poziomie. Mimo że coraz więcej firm podejmuje działania optymalizujące pracę produkcji i magazynu, owa świadomość nie przekłada się jednak na szczególnie duży wzrost inwestycji w tym obszarze. Dzieje się tak, ponieważ właściciele firm – nawet jeśli rozpoczęli inwestycję w systemy wspierające zarządzanie produkcją czy automatykę przemysłową- wymieniają szereg przeszkód utrudniających automatyzację firm produkcyjnych . O jakich kwestiach mowa i jak sobie z nimi radzić?

Czy Polska jest w trakcie czwartej rewolucji?

Wysoko rozwinięte kraje UE stosują na porządku dziennym rozwiązania oparte na Przemysłowym Internecie Rzeczy (IIoT), algorytmach sztucznej inteligencji ora Big Data, które wynikają wprost z założeń rewolucji 4.0. Największe firmy wykorzystują rozwiązania i technologie kognitywne, które zdają się zwiastować piątą rewolucję. Gdzie na tym tle znajduje się Polska?
Polski przemysł, jako całość, nadal intensywnie pracuje nad wyjściem z trzeciej rewolucji przemysłowej. Niełatwa historia naszego kraju, obejmująca liczne zawirowania polityczno-gospodarcze, nadal odbija się echem jeśli chodzi o stopień automatyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstw produkcyjnych. Widać tutaj spore rozbieżności, ponieważ znajdziemy na polskim rynku zarówno firmy które podążają za trendami, ale także mniejsze zakłady, które nadal wykonują rutynowe, powtarzalne czynności ręcznie i nie posiadają narzędzi kontroli gospodarki magazynowej. Dzisiejsze magazyny potrzebują systemów, które zautomatyzują, przyspieszą i uporządkują pracę na magazynie, zapewnią bezpieczeństwo oraz zgodność z licznymi normami. To i wiele więcej gwarantują narzędzia takie jak Warehouse Management System (WMS).

Czynniki utrudniające automatyzację procesów magazynowych

Przedsiębiorcy, rozważając wdrażanie usprawnień w obszarze gospodarki magazynowej, obawiają się przede wszystkim następujących kwestii:

 • wysokich kosztów, które wydłużają okres zwrotu inwestycji- szczególnie w przypadku mniejszych rodzinnych firm,
 • niedostatecznej znajomości obsługi komputera czy biegłości w poruszaniu się w systemach/aplikacjach przez pracowników ,
 • niechęć pracowników do uczenia się nowych procesów,
 • konieczności przeznaczenia dodatkowych środków na szkolenie oraz zaplanowania działań, aby zatrzymać przeszkolonych pracowników w firmie,
 • potrzeby zaplanowania i wdrożenia usprawnień także w innych, powiązanych obszarach działania,
 • złożoności wdrożenia oprogramowania WMS w środowisku kontrahentów przyzwyczajonych do tradycyjnej pracy w nie zautomatyzowanej przestrzeni.

Przy obecnym poziomie postępu technicznego wymienione trudności będą jednak stopniowo zanikać, dlatego właściciele firm produkcyjnych i magazynów powinni już teraz zaplanować wdrożenie systemu WMS, aby zająć jak najlepsze miejsce na rynku – zanim zrobi to bezpośrednia konkurencja.

Dlaczego wybór dostawcy jest tak ważny?

Aby zminimalizować różnego rodzaju trudności i obawy towarzyszące wdrażaniu programu do zarządzania magazynem należy określić potrzeby i cele, do których realizacji ma przybliżyć Twoją firmę system WMS. Drugą istotną kwestią jest przemyślany wybór dostawcy.

W pierwszej kolejności oczywiście bierzemy pod uwagę ocenę funkcjonalności proponowanych rozwiązań i porównanie ich z potrzebami magazynu. Ważna jest także rzetelność i doświadczenie dostawcy. Profesjonalna firma powinna zapewnić:

 • funkcjonalny system, który jest intuicyjny w użyciu,
 • praktyczne szkolenie i wsparcie pracowników klienta, tak aby system mógł szybko zacząć na siebie zarabiać,
 • narzędzie, które jest elastyczne i daje możliwość późniejszego dostosowywania go do bieżących potrzeb produkcji i rynku,
 • możliwość integracji programu WMS z istniejącą infrastrukturą IT,
 • elastyczne propozycje finansowe, które umożliwią optymalizację pracy w różnego typu zakładach czy magazynach- zarówno tych w początkowej fazie rozwoju jak i tych o stabilnej pozycji rynkowej,
 • doświadczoną kadrę, która dzięki zebranym informacjom a także swojemu wieloletniemu doświadczeniu, będzie w stanie na etapie projektowania rozwiązań doradzić najlepsze dla danej firmy rozwiązania.

System WMS to narzędzie, które odpowiednio wdrożone zapewni Twojemu magazynowi przewagę konkurencyjną i przyczyni się do dalszego rozwoju biznesu. Zespół OptiMES z powodzeniem dostarcza najlepsze rozwiązania dla produkcji klientom z różnych branż na terenie całej Polski. Fundamentem sukcesu jest kompleksowe zadbanie o potrzeby klienta a oni wiedzą jak to zrobić! Porozmawiaj z doradcą OptiMES aby dowiedzieć się jak WMS oraz inne moduły do zarządzania produkcją mogą zwiększyć zyski Twojej firmy.

Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas!

Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu +48 52 307 85 55 i adresem mailowym biuro@syneo.pl