4 powody dla których firma produkcyjna powinna wdrożyć system SCADA

4 powody dla których firma produkcyjna powinna wdrożyć system SCADA

Systemy kontroli i oprogramowanie do zarządzania produkcją stają się elementami niezbędnymi do efektywnego funkcjonowania zakładów produkcyjnych. Z tej perspektywy wdrożenie systemu SCADA jest kamieniem milowym na ścieżce automatyzacji i optymalizacji produkcji. Dzisiejsze firmy produkcyjne posiadają rozbudowane parki maszynowe i cechują się rozproszoną strukturą, co uniemożliwia zebranie wszystkich danych – sprawnie i rzetelnie- bez udziału SCADA.

Spis Treści:

System SCADA – do czego służy?

SCADA to system informatyczny, który kontroluje przebieg procesów produkcyjnych. Sterowniki, połączone z urządzeniami z linii produkcyjnej, zbierają dane bezpośrednio z maszyn i urządzeń i przekazują je do systemu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu wszystkie informacje gromadzone są w jednym, łatwo dostępnym miejscu. System SCADA organizuje bazy danych, przetwarza i archiwizuje informacje, generuje raporty na temat procesów oraz powiadamia o problemach (wysyła alerty).

Korzyści z wdrożenia systemu SCADA

  1. Kontrola maszyn System SCADA, jako że jest źródłem rzetelnych i aktualizowanych w czasie rzeczywistym informacji, pozwala na błyskawiczną reakcję na niespodziewane zdarzenia czy niepożądane sytuacje. Szybka korekta błędnych działań czy zapobieganie poważniejszym awariom zwiększa żywotność maszyn a także stabilność i efektywność działań produkcyjnych.
  2. Usprawnienie pracy na linii produkcyjnej To narzędzie to również duże ułatwienie codziennej pracy osób koordynujących działanie linii produkcyjnej. Wszystkie informacje są aktualne i dostępne są w jednym miejscu -nie ma zatem ryzyka pomyłek i nieścisłości czy zbyt wolnego reagowania. Umożliwia to precyzyjną komunikację z operatorami linii i ograniczenie błędów. W ten sposób każdy wykonuje swoje zadania w sposób uporządkowany i wydajny.
  3. Zaawansowane raportowanie W firmach produkcyjnych zarządzanych bez udziału systemów informatycznych trudno mówić o wiarygodnych raportach. Aby firma mogła optymalizować procesy i rozwijać się, niezbędne są kompleksowe raporty. A zarazem nieograniczony dostęp do danych historycznych, umożliwiający tworzenie prognoz i symulacji. Wnioski z nich płynące przyczyniają się do decyzji usprawniających kolejne procesy i budujących przewagę konkurencyjną firmy.
  4. Korzyści finansowe Wszelkie systemy, działania modernizujące i metodyki wdrażane na produkcji mają prowadzić do głównego celu przedsiębiorców – większych zysków. Rzetelne, aktualne dane ze SCADA umożliwiają znacznie skuteczniejsze podejmowanie decyzji niż w tradycyjnym podejściu do kontroli i raportowania. Szybkie wykrywanie i naprawianie usterek oraz eliminowanie błędów ogranicza koszty wynikające m.in.:
    • z potrzeby zaangażowania większej liczby pracowników do wykonania zadań,
    • z naprawy awarii (czas + części),
    • skutków samego przestoju np. kar umownych za niewywiązanie się terminów,
    • kosztów odpadów ( wadliwe urządzenia produkujące wybrakowane produkty).

Lepiej zorganizowana, wydajna i bezawaryjna produkcja pozwala na szybsze realizowanie zleceń i generowanie wyższych dochodów. Sama inwestycja w system SCADA jest też obecnie znacznie mniej odczuwalna niż jeszcze kilka lat temu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemu SCADA czy wolisz go od razu przetestować w działaniu? Specjaliści zespołu Optimakers doradzą najlepsze rozwiązania oraz udostępnią system, abyś mógł się osobiście przekonać o jego możliwościach. Zapraszamy do kontaktu!

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *