Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją

5 powodów, dla których warto wdrożyć system MES

System MES to podstawowe oprogramowanie dla produkcji, dzięki którym zakłady mogą skutecznie realizować swoje cele biznesowe i utrzymać konkurencyjność rynkową. Sprawdź jakie są najważniejsze zalety oprogramowania OptiMES.

 1. Śledzenie produkcji
  Rejestracja genealogii produktu i możliwość kompleksowego śledzenia produkcji to jedna z istotniejszych funkcjonalności systemu MES, która ze względu na wymogi prawne staje się niezbędna dla dzisiejszych zakładów produkcyjnych. Są one zobowiązane, aby w razie potrzeby, odtworzyć dowolny etap produkcji – np. jeśli zajdzie konieczność wycofania danej wybrakowanej czy potencjalnie niebezpiecznej partii. W takich sytuacjach liczy się czas reakcji. Oprogramowanie MES gromadzi wszystkie niezbędne dane w jednym miejscu -m.in. wszystkie elementy, które zostały użyte do produkcji (od surowców, przez maszyny aż po elementy transportowe tj. opakowania czy wózki widłowe). Ponadto dostarcza informacji o dostawcach, lokalizacji wyrobów, osobach wykonujących kontrolę jakości a także szczegółowe parametry maszyn w toku produkcji, sposób i ilość zużycia surowców itp.
 2. Zwiększanie wydajności maszyn
  Istotnym źródłem kosztów w firmach produkcyjnych są mikroprzestoje a także awarie maszyn, które nie są monitorowane w sposób ciągły. Wiele firm nadal kontroluje efektywność w arkuszach excela, do którego pracownicy ręcznie wprowadzają kluczowe dane. Taka metoda jest obarczona pomyłkami wynikającymi z błędów ludzkich, ogranicza precyzję danych (które zwykle są „zaokrąglane” ) oraz – co bardzo ważne – najczęściej obejmuje 8 godzinne zmiany pracownicze a nie pełen zakres pracy maszyny. System MES oraz czujniki mierzące parametry maszyn i urządzeń pozwalają na gromadzenie danych w czasie rzeczywistym bezpośrednio z urządzeń – dzięki temu maszyny są lepiej wykorzystywane i zwiększa się wydajność produkcji (oraz wskaźniki z tym związane, np. OEE). Możliwość analizowania przestojów w zestawieniu z przyczynami pozwala operatorom podejmować błyskawiczne i efektywne działania.
 3. Dokładne informacje o realizacji zamówień
  System MES dostarcza szczegółowe informacje o procesie produkcji, dzięki czemu producent może komunikować się z klientem w oparciu o precyzyjne informacje. Oprogramowanie MES zapewnia stały wgląd w dane tj. termin realizacji zlecenia, materiały i komponenty potrzebne do produkcji, rejestr prowadzonych i planowanych operacji. Kierownik produkcji może ustalać w systemie m.in. które maszyny i linie mają zostać obciążone, rodzaj technologii, sposób rejestrowania postępów oraz nadawać priorytety dla zadań. Po zrealizowaniu zlecenia system MES przesyła zbiór danych na temat wszystkich kosztów procesu wytworzenia, upraszczając w ten sposób rozliczanie (zużyte surowce/narzędzia, energia, roboczogodziny itp.).
 4. Optymalne wykorzystanie zasobów
  Dane gromadzone przez system MES umożliwiają wielokierunkową analizę – wsparcie systemu pozwala na weryfikację:

  • dostawców, którzy dostarczają najbardziej wydajny surowiec (największa ilość produktu końcowego i najmniejsza ilość odpadów),
  • kooperacji, która najbardziej się opłaca,
  • etapów generujących najwięcej strat.

  Dzięki tym danym osoby zarządzające mogą podejmować działania optymalizujące procesy, w wyniku których wzrasta stabilność produkcji, powtarzalność procesów oraz oszczędności firmy.

 5. Zmniejszenie ilości błędów i braków
  Im szybciej wykrywane są błędy procesu wytwarzania czy wady produktu tym szybciej można zablokować realizację i ograniczyć straty. Firmy nieposiadające systemu mogą dowiedzieć się o błędach w końcowej fazie procesu lub dopiero od klienta, co będzie wiązało się z koniecznością wycofania partii z rynku. System MES od razu po wykryciu problemu automatycznie blokuje produkcję ograniczając dalsze straty. Dodatkowo, ciągły monitoring maszyn i podejmowane na ich podstawie działania utrzymaniowe ograniczają koszty, jakie firma poniosłaby w wyniku awarii maszyn i nieplanowanych przestojów. Informacje o poziomie zużycia zasobów do produkcji ułatwia kontrolowanie produkcji i wprowadzanie działań usprawniających procesy.

Te i wiele więcej zalet systemu MES poznasz korzystając z wersji testowej systemu MES. Skontaktuj się doradcą OptiMES, aby dowiedzieć się pełnych możliwościach wszystkich modułów systemu produkcyjnego OptiMES!

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.