Bariery w automatyzacji procesów magazynowych

Bariery w automatyzacji procesów magazynowych

Świadomość przedsiębiorców co do korzyści jakie niesie ze sobą automatyzacja i cyfryzacja procesów magazynowych z roku na rok rośnie i jest na względnie wysokim poziomie. Mimo że coraz więcej firm podejmuje działania optymalizujące pracę produkcji i magazynu, owa świadomość nie przekłada się jednak na szczególnie duży wzrost inwestycji w tym obszarze. Dzieje się tak, ponieważ właściciele firm – nawet jeśli rozpoczęli inwestycję w systemy wspierające zarządzanie produkcją czy automatykę przemysłową- wymieniają szereg przeszkód utrudniających automatyzację firm produkcyjnych . O jakich kwestiach mowa i jak sobie z nimi radzić?

Spis Treści:

Czy Polska jest w trakcie czwartej rewolucji?

Wysoko rozwinięte kraje UE stosują na porządku dziennym rozwiązania oparte na Przemysłowym Internecie Rzeczy (IIoT), algorytmach sztucznej inteligencji ora Big Data, które wynikają wprost z założeń rewolucji 4.0. Największe firmy wykorzystują rozwiązania i technologie kognitywne, które zdają się zwiastować piątą rewolucję. Gdzie na tym tle znajduje się Polska?

Polski przemysł, jako całość, nadal intensywnie pracuje nad wyjściem z trzeciej rewolucji przemysłowej. Niełatwa historia naszego kraju, obejmująca liczne zawirowania polityczno-gospodarcze, nadal odbija się echem jeśli chodzi o stopień automatyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstw produkcyjnych. Widać tutaj spore rozbieżności, ponieważ znajdziemy na polskim rynku zarówno firmy które podążają za trendami, ale także mniejsze zakłady, które nadal wykonują rutynowe, powtarzalne czynności ręcznie i nie posiadają narzędzi kontroli gospodarki magazynowej. Dzisiejsze magazyny potrzebują systemów, które zautomatyzują, przyspieszą i uporządkują pracę na magazynie, zapewnią bezpieczeństwo oraz zgodność z licznymi normami. To i wiele więcej gwarantują narzędzia takie jak Warehouse Management System (WMS).

Czynniki utrudniające automatyzację procesów magazynowych

Przedsiębiorcy, rozważając wdrażanie usprawnień w obszarze gospodarki magazynowej, obawiają się przede wszystkim następujących kwestii:

  • wysokich kosztów, które wydłużają okres zwrotu inwestycji- szczególnie w przypadku mniejszych rodzinnych firm,
  • niedostatecznej znajomości obsługi komputera czy biegłości w poruszaniu się w systemach/aplikacjach przez pracowników ,
  • niechęć pracowników do uczenia się nowych procesów,
  • konieczności przeznaczenia dodatkowych środków na szkolenie oraz zaplanowania działań, aby zatrzymać przeszkolonych pracowników w firmie,
  • potrzeby zaplanowania i wdrożenia usprawnień także w innych, powiązanych obszarach działania,
  • złożoności wdrożenia oprogramowania WMS w środowisku kontrahentów przyzwyczajonych do tradycyjnej pracy w nie zautomatyzowanej przestrzeni.

Przy obecnym poziomie postępu technicznego wymienione trudności będą jednak stopniowo zanikać, dlatego właściciele firm produkcyjnych i magazynów powinni już teraz zaplanować wdrożenie systemu WMS, aby zająć jak najlepsze miejsce na rynku – zanim zrobi to bezpośrednia konkurencja.

Dlaczego wybór dostawcy jest tak ważny?

Aby zminimalizować różnego rodzaju trudności i obawy towarzyszące wdrażaniu programu do zarządzania magazynem należy określić potrzeby i cele, do których realizacji ma przybliżyć Twoją firmę system WMS. Drugą istotną kwestią jest przemyślany wybór dostawcy.

W pierwszej kolejności oczywiście bierzemy pod uwagę ocenę funkcjonalności proponowanych rozwiązań i porównanie ich z potrzebami magazynu. Ważna jest także rzetelność i doświadczenie dostawcy. Profesjonalna firma powinna zapewnić:

  • funkcjonalny system, który jest intuicyjny w użyciu,
  • praktyczne szkolenie i wsparcie pracowników klienta, tak aby system mógł szybko zacząć na siebie zarabiać,
  • narzędzie, które jest elastyczne i daje możliwość późniejszego dostosowywania go do bieżących potrzeb produkcji i rynku,
  • możliwość integracji programu WMS z istniejącą infrastrukturą IT,
  • elastyczne propozycje finansowe, które umożliwią optymalizację pracy w różnego typu zakładach czy magazynach- zarówno tych w początkowej fazie rozwoju jak i tych o stabilnej pozycji rynkowej,
  • doświadczoną kadrę, która dzięki zebranym informacjom a także swojemu wieloletniemu doświadczeniu, będzie w stanie na etapie projektowania rozwiązań doradzić najlepsze dla danej firmy rozwiązania.

System WMS to narzędzie, które odpowiednio wdrożone zapewni Twojemu magazynowi przewagę konkurencyjną i przyczyni się do dalszego rozwoju biznesu. Zespół Optimakers z powodzeniem dostarcza najlepsze rozwiązania dla produkcji klientom z różnych branż na terenie całej Polski. Fundamentem sukcesu jest kompleksowe zadbanie o potrzeby klienta a oni wiedzą jak to zrobić! Porozmawiaj z doradcą Optimakers aby dowiedzieć się jak WMS oraz inne moduły do zarządzania produkcją mogą zwiększyć zyski Twojej firmy.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *