Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Czy program do zarządzania produkcją może być dobrą inwestycją w dobie spowolnienia gospodarczego?

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Czy program do zarządzania produkcją może być dobrą inwestycją w dobie spowolnienia gospodarczego?

Media i raporty donoszą o nadchodzącym spowolnieniu gospodarczym. Jedne źródła skupiają się pozytywach pokazując zaskakujące wzrosty produkcji we wrześniu i w listopadzie, inne podkreślają że we wrześniu odnotowaliśmy spadek i był to już taki piąty miesiąc 2019 roku. Jedno jest pewne – spowolnienie nadchodzi. Dzieje się to za sprawą trudnej sytuacji gospodarki niemieckiej i światowej, obawami związanymi z konsekwencjami brexitu a także rosnącymi kosztami zatrudniania wynikającymi ze wzrostu płacy minimalnej oraz PPK. Dla firm produkcyjnych taka perspektywa oznacza konieczność poszukiwania optymalizacji produkcji oraz kosztów wytwarzania. Program do zarządzania produkcją jest podstawowym narzędziem, które pozwoli zrealizować te założenia.

 

Program do zarządzania produkcją umożliwia optymalizację procesów wytwórczych

Każda firma produkcyjna, niezależnie od branży czy samej specyfiki procesu technologicznego, aby prężnie działać potrzebuje usprawnień.  Szczególnie wtedy, gdy sytuacja rynkowa wymusza wyjątkowo ostrożne zarządzanie budżetem. Programy do zarządzania produkcją pozwalają na właściwe poukładanie procesów i usprawnienie wszystkich etapów procesu – zaczynając od przygotowania produkcji, przez planowanie, aż po zbieranie danych z urządzeń i zaawansowaną analitykę.

Planowanie produkcji to temat bardzo skomplikowany i szeroki. Każda firma, w zależności od swoich celów strategicznych a także uwarunkowań rynkowych, obiera inną drogę. W sytuacji gdy na rynku jest duży popyt a firma chce się skupić na krótkich terminach realizacji, planiści zapewniają większe zapasy, planują produkcję w krótszych partiach, z częstszymi przezbrojeniami. Zapewnia to większą elastyczność i szybkie reagowanie na potrzeby rynku i częste, niespodziewane zamówienia klientów. Powoduje to jednak najczęściej podwyższenie kosztów produkcji. 
Gdy następuje stagnacja i spowolnienie a firma chce oferować swoje produkty po niższych cenach, z jednoczesnym zachowaniem porównywalnej jakości, planiści idą w stronę cięcia kosztów produkcji. Wybór pada zatem na uruchamianie dłuższych partii produkcyjnych oraz niwelowanie zbędnego zapasu półfabrykatów i gotowych wyrobów. Działalność fabryk pokrywa tylko bieżące zamówienia od klientów. Z jednej strony może to spowodować wydłużenie czasu realizacji zamówienia, jednak pozwala na obniżenie kosztów magazynowania i odblokowanie kapitału zamrożonego w zapasach.

Aby móc odpowiednio zaplanować działania, dostosować je do obecnej sytuacji i wdrożyć do firmy, potrzeby jest dedykowany program do zarządzania produkcją. Wszystkie dane w systemie OptiMES prezentowane są liczbowo oraz graficznie ułatwiając podejmowanie właściwych decyzji. Dzięki danym dostarczanym przez system można automatycznie wygenerować zapotrzebowanie na materiały pod konkretne wyroby w przewidzianych okresach. System do zarządzania produkcją OptiMES pozwala także na odpowiednią rezerwację i alokację zasobów surowcowych, ludzkich oraz maszyn. W razie nieprzewidzianych zmian i konieczności modyfikacji planu OptiMES pozwala na szybkie i automatyczne przeplanowanie działań lub zmianę priorytetów w oparciu o ręcznie wprowadzane ustawienia.  Dzięki sztucznej inteligencji, zaawansowanym algorytmom i urządzeniom do śledzenia i realizacji produkcji, osoby zarządzające otrzymują wszystkie niezbędne dane w czasie rzeczywistym i na bieżąco śledzą realizację poszczególnych zleceń oraz planów produkcji – a w razie potrzeby reagują. 

Program do zarządzania produkcją OptiMES to oszczędność nawet 76% czasu poświęcanego na planowanie. Automatyzacja procesów, większa płynność produkcji, likwidacja pomyłek, znaczne zmniejszenie przestojów – wszystko to generuje spore oszczędności, które pozostają w budżecie firmy. Co ważne, system jest przyjazny w użytkowaniu wszystkie funkcje są dostępne w ramach jednego panelu, do którego uprawnione osoby mają dostęp z dowolnego miejsca i urządzenia.

Aby przekonać się jak program do zarządzania produkcją OptiMES może zmniejszyć koszty w Twojej firmie skontaktuj się z naszym doradcą.Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.