Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Czy stać cię na harmonogramowanie produkcji w Excelu? / Dlaczego warto przenieść planowanie produkcji z excela do systemu APS?

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Wiedza
  • /
  • Czy stać cię na harmonogramowanie produkcji w Excelu? / Dlaczego warto przenieść planowanie produkcji z excela do systemu APS?

Wielu kierowników produkcji do planowania operacji nadal wykorzystuje arkusze kalkulacyjne. Choć posiadają one wiele zalet coraz częściej podkreśla się ich oczywiste ograniczenia. Jako osoba zarządzająca mierzysz się codziennie z silną presją czasu, naciskiem na poprawę jakości, wydajności oraz cięcie kosztów. Czy stosując Excel zmniejszasz wydajność pracy czy raczej generujesz oszczędność dla firmy? Jakie argumenty przemawiają za migracją danych do nowoczesnych systemów planowania produkcji takich jak system APS?

Popularność arkuszy kalkulacyjnych

Gdy w 1985 roku wydano Excel był on prawdziwym odkryciem i innowacyjnym narzędziem optymalizującym pracę wielu firm, także produkcyjnych. Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ plusami tego oprogramowania był czytelny interfejs, szerokie zastosowanie oraz  kompatybilność. Excel bardzo szybko stał się głównym narzędziem do planowania w zakładach produkcyjnych. 

Obecnie nadal ceniony jest za niski koszt, prostotę użytkowania oraz funkcjonalność.  Wiele firm wychodzi z założenia, że to narzędzie jeszcze daje sobie radę, więc po co rezygnować ze znanego i sprawdzonego? Faktem jest, że ta metoda planowania produkcji dobrze sprawdza się w małych zakładach. Coraz większą liczbę firm szybko przerasta jednak planowanie w arkuszach kalkulacyjnych, dlatego otwierają się na bardziej  nowoczesny system planowania produkcji, dostosowany do obecnych wymagań rynkowych.
Excel, w porównaniu z bardziej niezawodnymi i w pełni funkcjonalnymi programami dedykowanymi do planowania i harmonogramowania produkcji, wykazuje znaczne ograniczenia. Poniżej przedstawiamy niektóre z typowych problemów związanych z jego użytkowaniem.

Poziom błędów i rzetelność danych

Ryzyko błędów zwiększa się przy ręcznym wprowadzaniu danych do arkuszy kalkulacyjnych i można śmiało stwierdzić, że są one w tej sytuacji  nieuniknione. Chociaż niewielki odsetek błędów początkowo nie wydaje się groźny, to jednak arkusze kalkulacyjne liczące tysiące komórek będą zwierać ilość błędów poważnie rzutującą na wiarygodność danych – a co za tym idzie – także na trafność decyzji podejmowanych na ich podstawie.  Proces harmonogramem produkcji, jako że dotyczy obszarów niezwykle dynamicznych i  jest zależny od wielu czynników,  jest szczególnie podatny na błędy. Wówczas mamy do czynienia z efektem domina, co finalnie prowadzi  do opóźnień w realizacji zleceń i strat finansowych.

Trudność w analizie dużej liczny danych

Korzystając z arkuszy nie mamy możliwości analizowania dużych ilości danych. Obecna specyfika działania firm produkcyjnych związana z globalizacją produkcji, skomplikowanym łańcuchem dostaw i coraz bardziej zindywidualizowaną produkcją sprawia, że arkusze nie są w stanie uwzględnić  bardzo szybko zmieniających się harmonogramów produkcji i konfiguracji wielu projektów. Ta niezdolność do dostosowania się do zmiany może bardzo szybko przełożyć się na nieefektywne procesy i straty finansowe całej firmy.

Ograniczony dostęp do danych 

Arkusze kalkulacyjne umożliwiają tylko jednemu użytkownikowi kontrolowanie kopii głównej. Jednak gdy wielu użytkowników potrzebuje jednoczesnego dostępu pojawiają się problemy i ryzyko błędnych danych oraz ich interpretacji rośnie. Ponadto arkusze kalkulacyjne nie dają  możliwości śledzenia danych w czasie rzeczywistym, co znacznie utrudnia analizę na miejscu.

Ograniczenia funkcjonalne

Arkusze kalkulacyjne są narzędziami obliczeniowymi a nie analitycznymi.  Jeśli Twoje przedsiębiorstwo wymaga dokładnych prognoz i analiz lub modelowania, szybko odkryjesz ograniczenia związane z tym oprogramowaniem. Dla porównania, system APS  jako narzędzie dedykowane do planowania produkcji, operuje na danych w czasie rzeczywistym i wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki czemu pozwala Ci szybko i bezbłędnie działać oraz podejmować najlepsze decyzje.

Zaawansowane oprogramowanie, takie jak  system APS, daje firmom znaczną przewagę w produkcji typu lean. System optymalizuje proces produkcji i zapewnia kontrolę niezbędną do wydajnego planowania.  Zaawansowane algorytmy planowania uwzględniają wiele zmiennych, dzięki czemu planowanie zapotrzebowania na surowce i ludzi, w dowolnym przedziale czasowym, jest proste i szybkie. Ponadto zyskujesz nieograniczony dostęp do danych aktualizowanych w czasie rzeczywistym. Dzięki APS skutecznie wykryjesz i zoptymalizujesz wąskie gardła i usprawnisz przepływy materiałowe a także ograniczysz marnotrawstwo zasobów.  Oprogramowanie dostarczy ci kompleksowe prognozy a także symulacje różnych wariantów sytuacyjnych, dzięki czemu będziesz mógł podejmować  trafne decyzje. System APS od Optimes  pozwoli zwiększyć wydajność Twoich pracowników także dzięki możliwości automatycznego tworzenia szablonów technologii. APS poprawia efektywność procesów produkcyjnych, przez co przyczynia się do zwiększenia zysków a także wzrostu satysfakcji klientów, którzy otrzymują produkty dobrej jakości i zawsze na czas. Z tej perspektywy  wydaje się, że mało którą firmą produkcyjną stać dzisiaj na dalsze harmonogramowanie w arkuszach.

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.