Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Dlaczego system WMS jest ważny? 5 najważniejszych powodów

Wiele firm produkcyjnych i dystrybucyjnych stawia codziennie czoła trudnościom wynikającym z obecnych uwarunkowań rynkowych. Jednoczesne wychodzenie na przeciw oczekiwaniom klientów, utrzymanie kosztów na względnie niskim poziomie oraz realizacja założonych celów biznesowych jest nie lada wyzwaniem. System do zarządzania magazynem to narzędzie, które ułatwi Ci to zadanie. Dzięki niemu usprawnisz procesy biznesowe a także zaoszczędzisz czas i pieniądze. 

W dzisiejszym świecie firmy produkcyjne muszą działać bezbłędnie, aby osiągnąć maksymalną wydajność i nadążyć za konkurencją. Zarządzanie magazynem nie należy do prostych zadań, ponieważ – choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy – to właśnie od poziomu jego  organizacji bardzo często zależy funkcjonowanie innych działów przedsiębiorstwa.

 Zespół OptiMES dostarcza kompleksowe rozwiązania w zakresie zarządzanie gospodarką magazynową oraz innymi obszarami produkcyjnymi. Dzięki systemowi WMS od OptiMES optymalnie zorganizujesz pracę, utrzymasz porządek i zyskasz pełną kontrolę nad procesami magazynowymi. WMS automatyzuje pracę osób zarządzających i szeregowych pracowników, umożliwiając w ten sposób przyspieszenie pracy, zwiększenie wydajności, zmniejszenie strat oraz poprawę jakości obsługi zleceń. 

Poniżej znajduje się pięć powodów, dla których powinieneś wdrożyć system zarządzania magazynem WMS w swojej firmie. 

Kontrola i zarządzanie zapasami

System zarządzania magazynem usprawnia zarządzanie zapasami na kilka sposobów. Z jednej strony zmniejsza poziom zapasów, dzięki czemu zyskujesz więcej przestrzeni w magazynie oraz kapitał, który był do tej pory „zamrożony”. System utrzymuje jednocześnie bezpieczne stany minimalne, które gwarantują ciągłość realizacji zamówień i brak przestojów spowodowanych oczekiwaniem na dostawy surowców. System WMS wpływa też na poprawę jakości realizacji zamówień oraz skrócenie czasu cyklu zamówienia – kontroluje wszystkie działania twojego magazynu i pozwala śledzić każdą jednostkę do najniższego poziomu szczegółowości, tak by poprawić  poziom realizacji oraz dokładność informacji o zapasach.

To rozwiązanie magazynowe umożliwia zarządzanie zapasami znacznie efektywniej niż dotychczas. Dzięki informacjom aktualizowanym w czasie rzeczywistym system zarządzania magazynem zapewniają szybką i dokładną informację zwrotną, dzięki czemu firmy mogą błyskawicznie reagować na potrzeby swoich klientów. Producenci, dystrybutorzy i hurtownicy dokładnie wiedzą, co i gdzie znajduje się w magazynie a także które elementy i kiedy powinny zostać uzupełnione.

Obsługa klienta i śledzenie

Sposób funkcjonowania Twojego magazynu ma znaczący wpływ na sukces procesu zakupowego. Zapewnienie, że zamówione produkty są w magazynie,  klient na pewno otrzyma to co kupił i w czasie, który deklarowałeś, ma kluczowe znaczenie dla wysokiej jakości obsługi klienta. WMS poprawia dokładność kompletacji, dzięki czemu zamówienia są poprawne za pierwszym razem. System WMS, dzięki automatyzacji i aktualizacji danych w czasie rzeczywistym, ułatwia także organizowanie i śledzenie przesyłek. Przydział pracowników, trasy wysyłki i dostawy są łatwe do zarządzania i śledzenia. 

Produktywność firmy i wyższa wydajność pracowników

Sposób w jaki organizowana jest praca na magazynie ma oczywiste przełożenie na wydajność produkcji. System gospodarki magazynowej, dzięki automatyzacji, zwiększa wydajność procesów magazynowych na każdym etapie. WMS w oparciu o określone kryteria przydziela najlepsze miejsce na towar, skracając czas przyjmowania i optymalizując przestrzeń; przyspiesza i ułatwia przeprowadzanie inwentaryzacji, ułatwia drukowanie etykiet na asortyment a także sugeruje najbardziej optymalne ścieżki kompletacji i zarządza miejscami zbiórek towarów. Wszystko to znacząco podnosi produktywność firmy. 

Dzięki WMS pracownicy hali produkcyjnej mogą wykonać więcej zadań w krótszym czasie, ponieważ nie muszą tracić czasu np. na przeglądanie dokumentacji lub ręczne wprowadzanie transakcji. Mogą po prostu zeskanować kod kreskowy za pomocą mobilnego urządzenia na hali produkcyjnej a następnie zabrać się do pracy. Pracownicy są w stanie  pracować efektywniej, ponieważ mają dokładnie to czego potrzebują ,we właściwym czasie i miejscu.

Mniejsza ilość błędów

System WMS, eliminując potrzebę ręcznego wprowadzania danych do systemu, redukuje błędy wynikające z tzw. czynnika ludzkiego. Przyjmowanie i wydawanie surowców, półproduktów i wyrobów gotowych może przebiegać sprawnie i bez ryzyka błędów. Pracownicy hali produkcyjnej mogą korzystać z czynników kodów kreskowych, terminali mobilnych lub kolektorów danych. 

Zgodność z normami i certyfikatami

Dzisiejsze firmy mają do czynienia z różnymi regulacjami, normami i jednocześnie muszą sprostać wymaganiom konsumentów oraz zachować konkurencyjność. WMS zapewnia firmom narzędzia potrzebne do realizacji tych celów. Odbywa się to poprzez rejestrowanie i śledzenie danych w czasie rzeczywistym. Funkcjonalności takie jak tracebility i genealogia pozwalają prześledzić całą drogę każdego elementu czy partii produkcyjnej, co ułatwia zachowanie zgodności z najbardziej rygorystycznymi certyfikatami. Uzupełnieniem jest elektroniczny obieg dokumentów i inne rozwiązania automatyzujące procesy biznesowe.  .

I co najważniejsze – wszystkie te powody w efekcie prowadzą do zmniejszenia strat i generowania większych zysków, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich norm jakościowych i standardów obsługi klienta. . Sprawdź co Twoja firma może zyskać dzięki wdrożeniu WMS od OptiMES.

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.