Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją

Dlaczego wdrożenie systemu MES przenosi produkcję na wyższy poziom?

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Dlaczego wdrożenie systemu MES przenosi produkcję na wyższy poziom?

Stałe dążenie do „odchudzania produkcji” i metodologia Lean Manufacturing sprawia, że narzędzia informatyczne typu MES stają się niezbędne. Pomagają one efektywnie zarządzać produkcją i zwiększać jej wydajność . Stała presja dotycząca zmniejszania kosztów produkcji oraz czasu realizacji zleceń jak również będąca na wyciągnięcie ręki możliwość szybszego reagowania na potrzeby rynku to główne czynniki skłaniające firmy do inwestycji w system MES.
Jeśli zależy ci na redukcji kosztów produkcji, pełnej kontroli nad produkcją i standaryzacji procesów system MES jest właśnie dla Ciebie!

System MES w Polsce

Polska, w porównaniu z innymi krajami, nadal posiada ogromny potencjał jeśli chodzi o wdrożenia rozwiązań usprawniających realizację, kontrolę i rozliczanie produkcji. Różne badania pokazują – w zależności od źródła – że średnio 16-25% ankietowanych posiada system MES w swojej firmie. Co ważne, gdy pod uwagę brane są duże firmy, obracające ponad 1 mld zł proporcja ta jest odwrócona i ok. 15-20% nie posiada takiego systemu. Te dane jasno pokazują, że systemy MES odgrywają ważną rolę w rozwoju firm i ułatwia sprostanie wysokim oczekiwaniom rynkowym. 

Jakie funkcjonalności posiada system MES

MES (Manufacturing & Execution System) posiada kilkanaście obszarów funkcjonalnych, dzięki którym kompleksowo zabezpiecza realizację i kontrolę produkcji. Najważniejsze z nich to:

 • zarządzenie wykonaniem produkcji,
 • zarządzanie wydajnością,
 • harmonogramowanie produkcji i przydział zadań,
 • zarządzanie jakością produkcji,
 • śledzenie produkcji (tracing) i genealogia produktu, 
 • gromadzenie i analizowanie danych, 
 • zarządzanie zasobami,
 • zarządzanie obiegiem dokumentów.

Korzyści z wdrożenia systemu MES od OptiMES

Oprogramowanie MES dostarczane przez zespół OptiMES to kompleksowe rozwiązanie, które adresuje wszystkie Twoje potrzeby. Sprawia, że planowanie produkcji jest szybkie i bezbłędne. Narzędzie pokazuje wąskie gardła i potencjalne ryzyka a w razie potrzeby pozwala w ciągu kilku sekund przeplanować działania – zgodnie z preferencjami lub automatycznie. Z systemem MES nagłe awarie stają się dużo prostsze do opanowania. Co więcej, narzędzie to deleguje pracownikom zadania, rozlicza ich czas pracy a także zużycie surowców – zarządzanie zasobami staje się dużo bardziej przejrzyste i efektywne. Ponadto MES usprawnia kompletację, załadunek oraz inne procesy magazynowe. System ułatwia kontrolę jakości, przepływ informacji w tym obszarze a także śledzenie produktów. Dzięki zbieraniu danych historycznych i ich dokładnej analizie MES pozwala na optymalizację pracy maszyn, ludzi oraz technologii produkcji. Automatyczne powiadomienia systemowe o przeglądach i innych pracach konserwacyjnych zwiększają wydajność pracy parku maszynowego i zmniejszają ilość występujących awarii oraz przestojów.

System MES od OptiMES pomoże Ci zyskać pełną kontrolę nad produkcją, ograniczyć koszty i zwiększyć wartość oraz jakość produktu końcowego. Stany magazynowe w końcu będą na optymalnym poziomie, dostawy na czas a marża i zadowolenie klienta wrośnie. Aby przekonać się jakie jeszcze korzyści możesz osiągnąć dzięki kompleksowym rozwiązaniom skontaktuj się z  zespołem OptiMES.

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.