Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Jak ograniczyć koszty zarządzania magazynem?

Magazyn to nie tylko miejsce składowania zapasów surowców czy wyrobów gotowych, ale także obiekt infrastrukturalny, który umożliwia efektywne przepływy i przemieszczanie zasobów materiałowych.Aby wykorzystać pełen potencjał przestrzeni, pracowników i urządzeń a także racjonalnie gospodarować zapasami niezbędny jest stały dostęp do bieżących informacji oraz nadzór nad wszystkimi procesami magazynowi. W jaki sposób to osiągnąć? O tym poniżej.

Zautomatyzowany system zarządzania magazynem to podstawa

Dzisiejsza produkcja charakteryzuje się dużym stopniem komplikacji zadań, złożonością wykorzystywanych technologii oraz wysokim poziomem indywidualizacji produkcji. Te czynniki powodują, że automatyzacja procesów magazynowych staje się niezbędna dla utrzymania oczekiwanej wydajności produkcji. Z tego względu popyt na nowoczesne systemy zarządzania produkcją stale rośnie a rynek dostawców oferuje coraz bardziej zróżnicowane rozwiązania dostępne dla szerokiego grona odbiorców.

Oprogramowanie WMS (Warehouse Management System) jest zaprojektowane w oparciu o nowoczesne sposoby gromadzenia i przetwarzania informacji i uwzględnia nie tylko ruch pozycji magazynowych, ale także zarządzanie w czasie rzeczywistym przepływem materiałów, pieniędzy i informacji przechodzących przez magazyn.

System WMS umożliwia pełną kontrolę stanów magazynowych na każdym etapie cyklu technologicznego i co równie ważne – uwzględnia przy tym szereg zmiennych tj. cechy towaru oraz specyficzne wymogi odnośnie warunków magazynowania.

Wdrożenie WMS pozwala na:

 • wygodne zarządzanie przepływem towaru na magazynie oraz logistycznymi schematami przepływu towarów,
 • zarządzanie wyposażeniem przeładunkowym i magazynowym (zgodnie z możliwościami sprzętu),
 • zarządzanie siłą roboczą – optymalny przydział i rozmieszczenie pracowników,
 • elektroniczny obieg i zarządzanie dokumentami,
 • zwiększenie bezpieczeństwa pracy oraz zachowanie zgodności z ISO 9001.

Zarządzanie gospodarką magazynową z OptiMES

System WMS, będący częścią kompleksowego narzędzia do zarządzania produkcją OptiMES, to elastyczny program, który pozwala na pełną organizację i utrzymanie porządku na magazynie, ograniczenie kosztów magazynowania i zwiększenie wydajności pracy. Jest zintegrowany z najczęściej wykorzystywanymi programami księgowymi i pozwala na dowolne definiowanie dokumentów, tak aby najlepiej odzwierciedlały procesy biznesowe firmy.

Moduł WMS zawiera funkcjonalności tj:

 • baza produktów, surowców i materiałów, która umożliwia przechowywanie wszystkich niezbędnych danych w jednym, łatwo dostępnym miejscu,
 • magazyny i kategorie magazynowe, które możesz elastyczne zdefiniować – pozwalają na zindywidualizowaną organizację i przyspieszenie pracy produkcji,
 • terminale mobilne i kody kreskowe – podłączając czytniki do OptiMESa masz pewność że wszystko zostanie sprawnie i dokładnie policzone. Przyjmowanie i wydawanie towarów nigdy nie było prostsze!
 • automatyczne dokumenty magazynowe – dzięki nim gotowe produkty same przyjmują się na magazyn a wydania i kompletacje zajmują dużo mniej czasu,
 • bezpieczny poziom stanów magazynowych – system pamięta i kontroluje zapasy, tam aby niczego nie zabrakło do realizacji zleceń i jednocześnie magazyn nie był przepełniony zalegającymi zapasami,
 • traceability – śledzenie partii produkcyjnych i poszczególnych wyrobów umożliwia zachowanie zgodności z certyfikatami a w razie potrzeby np. odnalezienie partii, która musi zostać wycofana.

Sprawdź jak działa WMS i testuj przez 14 dni jego wszystkie możliwości!

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.