Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Jak optymalnie planować produkcję bez Excela?

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Jak optymalnie planować produkcję bez Excela?

Obecne warunki rynkowe powodują, że stare sprawdzone metody, które działały bez zarzutu przez wiele lat, teraz przestają się opłacać. Wydajne funkcjonowanie firm produkcyjnych i regularne generowanie zysków nie jest już możliwe bez wyposażenia się w narzędzia do planowania i zarządzania produkcją. Czy arkusze Excela wystarczą czy może potrzebne jest zaawansowane oprogramowanie dedykowane branży produkcyjnej takie jak system APS?

Czynniki wpływające na wybór narzędzi optymalizacji produkcji

Jeśli założyć, że firma produkcyjna ma stały i bieżący dostęp do surowców, nie dotyczy jej zmienność produkcji ani sezonowość a do produkcji wykorzystywane są proste technologie, wówczas taka działalność może efektywnie prosperować korzystając z systemów ERP (Enterprise Resource Planning).

Analizując rynek i profil działania większości firm produkcyjnych szybko dochodzimy do wniosku,  że powyższy opis jest jednak rzadkością. Firmy otrzymują nieplanowane zlecenia, borykają się z brakiem surowców/części do maszyn, awariami, presją czasu, restrykcyjnymi normami oraz koniecznością zwiększania wydajności i jednocześnie potrzebą produkowania zróżnicowanych wyrobów, odpowiadających zindywidualizowanym gustom odbiorców. W takiej sytuacji zarówno system ERP jak i klasyczny Excel nie sprawdzają się. 

ERP i Excel – wady i zalety

System ERP to bardzo dobry program, który pozwala na integrację różnych obszarów firmy, usprawnia komunikację w firmie a także ogólnie pojęte zarządzanie przedsiębiorstwem. Nowsze wersje ERP posiadają nawet dodatkowe moduły do zarządzania produkcją. Choć brzmi to obiecująco,  ERP nie jest jednak dobrym wyjściem. Dlaczego? Ponieważ ten system nie jest w stanie optymalnie zaplanować i zarządzać wykonaniem produkcji. Firmy produkcyjne, które posiadają już wdrożone systemy ERP, bardzo często planują produkcję nadal wykorzystując nieśmiertelny Excel.
Excel zdecydowanie lepiej radzi sobie z tworzeniem harmonogramu i planu produkcji. Jego oczywistymi zaletami jest powszechność, cena i łatwość obsługi. Jest jednak pewne „ale”- nie jest on przystosowany do tak zaawansowanej wymiany i integracji zmiennych danych pochodzących z różnych źródeł. Sytuacja na produkcji potrafi diametralnie zmienić się w ciągu kilku chwil – czy to w wyniku awarii, przestoju wynikającego z braku surowców, dodatkowych zleceń czy źle zaplanowanej logistyki. Gromadzenie takich danych w Excelu spowoduje, że plan i harmonogram w nim przygotowany będzie istotnie różnił się od stanu bieżącego. Jak sobie z tym poradzić?

System APS (Advanced Planning Scheduling)

Tego typu system to rozwiązanie zawierające w sobie zalety wcześniej omówionych narzędzi. Z jednej strony system APS –  podobnie jak Excel – jest prosty w obsłudze i szybko działa, z drugiej natomiast integruje dane i obsługuje złożone procesy – podobnie jak systemy ERP. To jednak nie wszystko – jego użytkownicy mogą cieszyć się płynną integracją z modułami typu MES, SCADA  a także samym ERP.

System APS zalety płynące z wdrożenia oprogramowania
OptiMES  dostarcza swoim klientom system APS (ang. Advanced Planning and Scheduling), który szybko  i automatycznie tworzy harmonogramy dla dowolnego typu produkcji, montażu a nawet prac służb serwisowych w firmie. Co ważne, uwzględnia przy tym wszystkie kluczowe dane i ograniczenia, zapewniając optymalne i bezbłędne rozwiązania. W sytuacjach nagłych pozwala na błyskawiczne reagowanie i przeplanowanie działań. System APS znacząco przyczynia się do optymalizacji wąskich gardeł – daje nowe, dokładne i kompleksowe spojrzenie na produkcję, szansę na wykrycie problemów z wyprzedzeniem i czas na adekwatną reakcję. Przystępna wizualizacja zleceń i operacji a także a na bieżąco aktualizowana sieć powiązań i informacji z różnych źródeł pozwala pracować w pełni wydajnie. 

 System APS od OptiMES to także możliwość przetestowania symulacji różnego rodzaju wariantów (np. kupna nowego sprzętu czy modyfikacji kolejności zleceń), tak by podejmowane decyzje były w pełni świadome i trafne biznesowo. Zaletą tego systemu jest również możliwość generowania automatycznych szablonów marszrut i BOM. Od tej pory wszystkie dokumenty tworzone są w sposób prosty a do tego są zgodne z normami i certyfikacjami. Poza tym system upraszcza planowanie zapotrzebowania materiałowego i surowcowego.

System APS to idealne rozwiązanie dla rozwijających się firm z branży produkcyjnej, których celem jest wzrost wydajności i generowanie większych zysków. System APS współpracuje z  pozostałymi czterema modułami OptiMES, które wspólnie zabezpieczają wszystkie kluczowe obszary działania firmy produkcyjnej. Przekonaj się w jaki sposób możesz usprawnić pracę swojej firmy dzięki OptiMES.

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.