Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Jak planować produkcję? System APS vs tradycyjne planowanie

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Wiedza
  • /
  • Jak planować produkcję? System APS vs tradycyjne planowanie

Świadome planowanie to podstawa działania każdego przedsiębiorstwa, ponieważ pozwala zachować kontrolę nad procesami i kluczowymi wskaźnikami wydajności. Zaawansowany system do planowanie produkcji (APS) to oprogramowanie, które umożliwia kompleksowe planowanie i harmonogramowanie działań, z uwzględnieniem całej zawiłości i wysokiego stopnia komplikacji procesów i wykorzystywanych technologii. Narzędzia do planowania biorą pod uwagę ogromną ilość zmiennych, w swoim działaniu wykorzystują algorytmy sztucznej inteligencji i pozwalają na elastyczne reagowanie na zmiany w otoczeniu biznesowym. Co dokładnie potrafi system APS i czy jest lepszy od planowanie w Excelu?

Planowanie produkcji w Excelu – czy jest skuteczne?

Akrusze kalkulacyjne wykorzystywane są na porządku dziennym w wielu firmach produkcyjnych. Czy jest to błąd? Niekoniecznie. Jest to narzędzie tanie, łatwe w użytkowaniu i daje wiele możliwości pod kątem planowania i analizy. W mniejszych firmach oraz w przedsiębiorstwach, które produkują masowo mało zindywidualizowany produkt, arkusze excela mogą być wystarczające. Narzędzie to ma jednak swoje ograniczenia, dlatego- jeśli myślimy o prawdziwej optymalizacji i sprawnym zarządzaniu przedsiębiorstwem – należy rozważać inwestycję w dedykowane oprogramowanie do harmonogramowania produkcji tj. system APS.

Dlaczego warto wybrać program APS do planowania produkcji?

Produkcja just in time, duża dynamika zmian i oczekiwań rynkowych a także nieplanowane zdarzenia na hali produkcyjnej powodują, że realizacja założonego harmonogramu jest niezwykle trudna do osiągnięcia i jednocześnie w dużym stopniu decyduje o przewadze nad konkurencją. Z tego względu oprogramowanie APS wykazuje wyższość nad arkuszami Excela, szczególnie w kilku poniższych kwestiach:

  • Sposób wprowadzania danych do systemu

Excel wymaga ręcznego wpisywania informacji do tabel. Jest to nie tylko strata czasu, ale i proces, który generuje ryzyko błędu i obniża rzetelność analiz i raportów generowanych w oparciu o błędne dane. System APS to automatyzacja zarówno w obszarze gromadzenia jak i przetwarzania danych.

  • Swoboda dostępu i pracy w systemie

Także w tej kwestii APS przewyższa Excel, który może być w danej chwili modyfikowany tylko przez jedną osobę. Jeśli kilka osób ma dane do wprowadzenia to czekanie powoduje frustrację i marnowanie czasu. Jednocześnie opóźnia do dostęp do najaktualniejszych danych i ogranicza możliwości szybkiego reagowania na bieżące zmiany. System APS jest dostępny dla wielu użytkowników jednocześnie, z dowolnego miejsca przy użyciu urządzenia mobilnego a dane aktualizowane są w czasie rzeczywistym.

  • Kontrola procesu i wymiana informacji

Arkusze excel mają to do siebie, że są tworzone przez różne komórki organizacyjne i – mimo że zawierają one często te same lub uzupełniające się dane – nie ma wymiany i współpracy między tworzącymi je działami. APS jest dostępny dla wszystkich i zawiera przekrojowe dane, dzięki czemu ogranicza się nieporozumienia i przyspiesza pracę.

System do planowania produkcji OptiMES adresuje wszystkie potrzeby związane z zaawansowanym planowaniem i harmonogramowaniem. Moduł APS pozwala zaplanować każdy typ produkcji i w razie potrzeby szybko zmodyfikować działania, zgodnie z bieżącymi uwarunkowaniami. System generuje wizualizacje postępu procesów w czasie rzeczywistym i pozwala na odpowiednio wczesne wykrywanie potencjalnych ryzyk oraz wąskich gardeł. APS przyczynia się do zoptymalizowania przepływów materiałowych oraz racjonalnego gospodarowania zasobami. Raporty i analizy ułatwiają podejmowanie decyzji oraz usprawnianie procesów. Możliwość testowania interesujących Cię scenariuszy pozwala natomiast na najefektywniejsze w danym momencie planowanie wykorzystania zasobów. Skontaktuj się z doradcą OptiMES aby poznać więcej szczegółów na temat funkcjonalności systemu!

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.