Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją

Jak system MES wspiera transformację Przemysłu 4.0.?

Przemysł 4.0 to kolejna odsłona cyfrowej transformacji przemysłu, która polega ona na wdrażaniu zaawansowanych technologii i narzędzi zbierających dane i kierujących inteligentnymi działaniami.

System MES wspiera zarządzanie produkcją i jest nieodzownym elementem w procesie wdrażania usprawnień i cyfryzacji w polskich przedsiębiorstwach produkcyjnych. Sprawdź w jaki sposób program MES ułatwia kontrolę i planowanie produkcji oraz wpływa na zwiększenie wydajności procesów produkcyjnych

Co to jest przemysł 4.0?

Kolejna, czwarta już rewolucja przemysłowa wprowadza do rzeczywistości biznesowej nową jakość. Zakłada ona integrację inteligentnych systemów i maszyn a także ciągłe wprowadzenie zmian w procesach, co powoduje większą wydajność oraz elastyczność działania.

Przemysł 4.0. wprowadza technologie, które pozwalają na bieżącą, wielostronną komunikację i dostęp do ogromnej bazy danych, zawierającej informacje o wysokim poziomie szczegółowości – obrazujące zarówno procesy historyczne, bieżące jak i pozwalające na zaawansowane prognozy i symulacje. Rewolucja 4.0. pomaga maksymalnie wykorzystać zasoby fabryki i uwalnia zespół produkcyjny od ręcznego wykonywania zadań. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na tworzeniu wartości dodanej – zgadywanie ustępuje miejsca rzetelnej analizie i świadomemu planowaniu.

Przemysł 4.0. a korzyści dla firm produkcyjnych

Połączone z systemami maszyny zbierają ogromne ilości danych, które mogą pomóc w wielu obszarach zarządzania produkcją – od kontroli wykonania produkcji, przez skuteczne harmonogramowanie, zapewnienie odpowiednich stanów magazynowych, utrzymanie ruchu i konserwację predykcyjną, po zwiększanie wydajności pracy maszyn i ludzi, optymalne gospodarowanie zasobami, przestrzenią oraz ograniczenie problemów z odpadami. Analiza danych pomaga wykrywać pewne wzorce i wyciągać wnioski, dzięki którym producenci mogą szybko i skutecznie optymalizować działania i koszty, nie nadszarpując przy tym wymaganego standardu jakości wyrobu.

Jak działa system MES?

Oprogramowanie MES dzięki swoim funkcjonalnościom idealnie wpisuje się w trendy cyfrowej transformacji. To narzędzie nie tylko usprawnia działania i rozwiązuje większość typowych problemów występujących na produkcji – przede wszystkim przekształca procesy produkcyjne z ręcznych na cyfrowe – identyfikując wąskie gardła i obszary, których optymalizacja może stanowić o przewadze konkurencyjnej.

Funkcjonalności systemu MES od OptiMES pozwalają na:

 • śledzenie w czasie rzeczywistym zaplanowanych prac i postępów procesów produkcyjnych,
 • dokładną analizę planu operacyjnego, uwydatniającego wąskie gardła i możliwe ryzyka,
 • szybkie przeplanowanie- w sposób automatyczny lub ręcznie,
 • wydajną pracę z użyciem panelu mobilnego (umożliwiającego m.in. rozdzielenie pracy między stanowiska – precyzyjne listy zadań i terminy realizacji, raportowanie, automatyczne rozliczenia czasu pracy, surowców i narzędzi i wiele innych),
 • utrzymanie wysokich standardów jakościowych,
 • sprawną kompletację, załadunki oraz spedycję,
 • łatwą integrację z dowolnym czytnikiem kodów kreskowych i drukowanie etykiet z poziomu panelu,
 • tworzenie automatycznych dokumentów magazynowych,
 • sprawną i bezbłędną komunikację między pracownikami i przełożonymi,
 • efektywny przepływ dokumentów w formie elektronicznej,
 • drukowanie papierowych kart pracy z kodami kreskowymi – jako alternatywa dla panelu meldunkowego,
 • pełne traceability, zachowanie zgodności z normami i certyfikatami,
 • naliczanie wynagrodzeń i rozliczanie czasu pracy,
 • sprawdzanie i korygowanie normatyw.

Program OptiMES daje użytkownikom dostęp do danych o każdym aspekcie produkcji. Zapewnia precyzję i przejrzystość informacji oraz intuicyjność w użyciu, dzięki czemu zyskujesz pełną kontrolę nad produkcją. Zgodnie z założeniami przemysłu 4.0. jest też łatwy w integracji z większością popularnych na rynku systemów wykorzystywanych w firmach produkcyjnych. Poznaj wszystkie możliwości modułów wchodzących w skład systemu i porozmawiaj o wdrożeniu z doradcą OptiMES.

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.