Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Jak zmniejszyć ilość awarii na produkcji?

Usterki i awarie pojawiające się w najmniej oczekiwanym momencie to powtarzający się problem wielu przedsiębiorstw produkcyjnych. Zazwyczaj skutkują one przestojem, który uniemożliwia realizację zleceń produkcyjnych na czas. Usunięcie szkód wymaga dodatkowego zaangażowania zasobów ludzkich oraz niemałych wydatków na nowe części czy całe podzespoły. Tymczasem istnieją łatwe do wdrożenia sposoby pozwalające uniknąć większości awarii i kosztów z tym związanych.

Służby Utrzymania Ruchu (SUR) to podstawa

Każda fabryka potrzebuje wykwalifikowanej kadry odpowiedzialnej za utrzymanie ruchu. Praca tych osób, choć często niedoceniana, stanowi fundament efektywnego procesu produkcji – to przecież SUR dba o stan parku maszynowego i ciągłość pracy maszyn. Dzięki temu produkcja jest w stanie wywiązywać się z przyjętych zleceń, dotrzymywać ustalonych terminów oraz generować zyski. Działania UR wpływają na ograniczenie nieplanowanych przestojów, wydłużenie żywotności maszyn a także zwiększenie bezpieczeństwa pracy.

Właściwa strategia utrzymania ruchu

Podejście do tematu utrzymania ruchu to także bardzo istotna kwestia – i wcale nie chodzi tutaj tylko o pracowników UR. Dotyczy to sposobu myślenia całej firmy, z kadrą zarządzającą na czele. Nadal wiele osób decyzyjnych zajmuje się „priorytetami” a utrzymanie ruchu staje się ważne dopiero, gdy pojawi się poważna awaria i trzeba na szybko znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, żeby ograniczyć poziom strat.
Tymczasem najlepszym rozwiązaniem jest proaktywne podejście do tematu – mowa tu o strategii prewencyjnej oraz predykcyjnej. Obie zakładają wcześniejsze reagowanie i dbanie o park maszynowy, tak aby ograniczyć występowanie awarii. Różnica polega na tym, że w podejściu predykcyjnym wykorzystuje się dodatkowo dokładne odczyty z maszyn, analizy i dane historyczne, na podstawie których przewiduje się kiedy nastąpi zużycie danej części i wymienia się ją, zanim pojawią się pierwsze sygnały zwiastujące awarie.

Systemy do zarządzania utrzymaniem ruchu i konserwacją

Aby skutecznie wprowadzić w życie przedsiębiorstwa strategię prewencyjną potrzebne są odpowiednie narzędzia- w tej roli najlepiej sprawdza się dedykowane oprogramowanie CMMS. System CMMS (Computerised Maintenance Management Systems) to narzędzie, które kompleksowo wspiera utrzymanie ruchu w firmie produkcyjnej. Program CMMS dostarczany przez OptiMES to niezawodne narzędzie, które zawiera moduły odpowiedzialne za m.in. zarządzanie zleceniami pracy, zgłaszanie awarii, monitorowanie kosztów, harmonogramowanie zadań i prac konserwacyjnych a także zarządzanie magazynem części zamiennych oraz środkami trwałymi.

Korzyści z wdrożenia systemu CMMS to m.in. :

 • podniesienie dostępności zasobów,
 • wzrost wskaźnika OEE,
 • zmniejszenie ilości i skali występujących awarii,
 • oszczędności wynikające z ograniczenia przestojów, napraw i wymiany maszyn,
 • zwiększenie bezpieczeństwa pracy,
 • optymalne stany magazynowe niezbędnych części zamiennych,
 • pełna kontrola nad planowanymi pracami serwisowymi i utrzymaniowymi- system przypomina o wygasającej gwarancji czy zbliżającym się serwisowaniu,
 • dostęp do raportów nt. bieżących zdarzeń i problemów,
 • wzrost zaufania klientów, wynikający z poprawy terminowości realizacji zleceń,
 • mobilność – masz wgląd do systemu i wszystkich ważnych informacji z dowolnego miejsca i urządzenia z dostępem do Internetu,
 • lepszy przepływ informacji i szybsze reagowanie – dzięki panelowi mobilnemu i elektronicznemu obiegowi dokumentów wszystko jest uporządkowane i łatwo dostępne w jednym miejscu – nie
  tracisz czasu na szukanie a dodatkowo ograniczasz niepotrzebne zużycie papieru.

CMMS od OptiMES to narzędzie, dzięki któremu zyskasz kontrolę nad dostępnością zasobów, ograniczysz straty materiałowe wynikające z wadliwego działania urządzeń i wygenerujesz znaczące oszczędności. Jeśli chcesz panować nad sytuacją i wolisz inwestować niż naprawiać koniecznie sprawdź jak jeszcze OptiMES może usprawnić działania Twojej firmy.

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.