Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Konserwacja zapobiegawcza – co może zyskać firma produkcyjna dzięki systemowi CMMS?

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Wiedza
 • /
 • Konserwacja zapobiegawcza – co może zyskać firma produkcyjna dzięki systemowi CMMS?

Nowoczesne technologie i cyfrowe innowacje pomagają firmom produkcyjnym systematycznie zwiększać wydajność pracy oraz obniżać koszty produkcji. Dzieje się to na wielu płaszczyznach – poczynając od poprawy organizacji pracy i ułatwienia kontrolowania produkcji, przez optymalizację łańcucha dostaw po usprawnienia w obszarze konserwacji i utrzymania parku maszynowego.
Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że rola Służb Utrzymania Ruchu (SUR) i podejście prewencyjne w tej kwestii jest bardzo istotnym elementem wpływającym na zyski firmy. Sprawdź jak konserwacja zapobiegawcza poprawia sposób działania firm produkcyjnych.

Co to jest konserwacja zapobiegawcza?

Konserwacja zapobiegawcza to szereg regularnych działań, które umożliwiają wykrywanie usterek na wczesnych etapach lub zapobiegają ich wystąpieniu. Mowa tu na przykład o przeglądach, działaniach serwisowych i wymianie części, które minimalizują ryzyko nieoczekiwanych awarii sprzętu. Co bardzo istotne, konserwacja zapobiegawcza jest przeprowadzana gdy sprzęt pracuje, zanim pojawi się jakaś poważna awaria.

Dlaczego warto stosować strategię konserwacji zapobiegawczej?

Jest to najbardziej optymalne podejście do konserwacji. Główne powody, dla których jest ono tak wydajne to:

 • ograniczenie częstotliwości awarii sprzętu,
 • zmniejszeni skali awarii – ponieważ podczas regularnej kontroli sprzętu na bieżąco zgłaszane są wszystkie niepojące odstępstwa od standardowego funkcjonowania,
 • obniżenie kosztów napraw – liczba awarii jest mniejsza i nie są one zwykle aż tak poważne; wymiana wadliwych komponentów maszyn eliminuje także ryzyko uszkodzeń kolejnych elementów.

System CMMS – czym jest i jaka jest jego rola w konserwacji zapobiegawczej?

Skomputeryzowany system zarządzania konserwacją (CMMS) to oprogramowanie, które pomaga firmom planować i wdrażać czynności zapobiegające występowaniu przestojów.
Popularne jeszcze podejście reaktywne zakłada reagowanie dopiero, gdy pojawia się usterka lub większa awaria. Zwiększa się wtedy ryzyko przestojów, wzrastają koszty napraw a zlecenia nie są dostarczane na czas. Metoda „gaszenia pożarów” nie sprawdza się w dzisiejszych warunkach rynkowych, które cechują się dużą dynamiką i wymagają elastycznego podejścia w działaniu. System CMMS jest narzędziem umożliwiającym płynne wdrożenie podejścia zapobiegawczego i predykcyjnego. Pozwala bez większych trudności sprawnie i szybko zaplanować oraz przeprowadzić wszystkie działania utrzymaniowe.
Dzięki zastosowaniu systemu CMMS możliwe jest osiągnięcie:

 • wzrostu wydajności procesów produkcyjnych (OEE),
 • zwiększenia dostępności maszyn i mocy przerobowych,
 • zmniejszenie liczby awarii oraz czasu trwania przestojów (MTBF)
 • obniżenia kosztów napraw,
 • wzrostu konkurencyjności, obniżenia kosztu produktu oraz poprawy terminowości obsługi zleceń.

System CMMS od OptiMES to najlepszy wybór

OptiMES to kompleksowy system do zarządzania produkcją. Wśród jego kluczowych modułów znajduje się system CMMS, który jest intuicyjny i prosty w obsłudze. Dzięki niemu masz zawsze dostęp do uporządkowanej dokumentacji, historii napraw i planowanych serwisów a także obszerny magazyn części zamiennych. Narzędzie samo powiadamia Cię o serwisowaniu i wygaśnięciu gwarancji a także dostarcza dokładne raporty zdarzeń, problemów oraz OEE maszyn. System CMMS pomoże Ci trwale podnieść dostępność zasobów i uzyskać kontrolę nad parkiem maszynowym. Porozmawiaj z doradcą OptiMES aby dowiedzieć się jak jeszcze CMMS może usprawnić pracę Twojej firmy produkcyjnej!

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.