Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

MES czy ERP?

System do zarządzania produkcją czy ERP?

Jak wskazuje sam tytuł – rozwiązujemy kolejny z dylematów przedsiębiorców zaangażowanych w przemysł produkcyjny. MES (Manufacturing Execution System), czyli System Realizacji Produkcji oraz ERP (Enterprise Resource Planning), czyli planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa to dwa systemy kontrolne wykorzystujące technologie informatyczne, oprogramowania, aplikacje, urządzenia elektroniczne, różnego rodzaju elementy automatyki do zbierania informacji wewnątrz firmy i transponowania ich na obszar biznesowy.

Co warto wiedzieć? Zalety systemów MES i ERP

Celem obu systemów jest ukazanie aktualnego i prawdziwego obrazu przedsiębiorstwa pod kątem produkcji oraz zarządzania, analiza kluczowych wskaźników efektywności produkcji, wskaźników wykorzystania potencjału maszyn produkcyjnych, pokazanie wszystkich zachodzących procesów w organizacji przedsiębiorstwa. Na bazie tych małych kroczków w optymalizacji produkcji zarysowuje się ostateczny cel wdrożenia obu systemów, którym jest usprawnienie, zwiększenie produkcji, podniesienie wskaźników sprzedaży, lepsza organizacja wewnątrz firmy, podniesienie motywacji załogi. Wszystko to ma skutkować ostatecznym wzrostem ekonomicznym i podniesieniem wartości firmy. Oba systemy dochodzą do swoich celów odmiennymi ścieżkami. System do zarządzania produkcją, czyli MES, pracuje w czasie rzeczywistym. Informacje dot. produkcji pobierane są bezpośrednio w hali maszyn, z samych urządzeń i przy udziale pracowników produkcji. Dzięki temu systemowi, w każdym momencie wiadomo na jakim etapie i w jakim stopniu wykonana jest produkcja – co umożliwia, w czasie rzeczywistym, na bieżąco podejmować decyzje dot. całego procesu produkcji. Przekazane z systemu informacje biorą udział w analizie aktualnych wskaźników efektywności dla każdej z maszyn, całej hali produkcyjnej i całości produkcji. Za sprawą zebranych danych dają obraz faktycznego wykorzystania potencjału produkcyjnego.

System MES – korzyści

Korzyści z zastosowania systemu do zarządzania produkcją są wielorakie, część z nich dostrzegalna jest od razu po wdrożeniu systemu, część widoczna dopiero w dłuższym okresie. Przede wszystkim obserwuje się wzrost produktywności w każdym obszarze działania produkcji, poprzez skrócenie czasu cyklu produkcji, obniżenie jej kosztów, poprawę jakości produkcji, zwiększenie stopnia wykorzystania zdolności produkcyjnych hali maszyn, skrócenie przestojów, również tych nieplanowanych, a także wzrost wskaźnika OFE. System MES współpracuje z systemem ERP. Jest jednym z kanałów komunikacji dostarczających ERP informacji z hali produkcyjnej. Wdrożenie systemu ERP w przedsiębiorstwie gwarantuje szereg korzyści w procesie realizacji docelowych strategii firmy poprzez m.in. usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa. System ERP to system aplikacji, które wdrożone w firmie mają doprowadzić do ulepszenia, a przede wszystkim zintegrowania wszystkich procesów zachodzących podczas zarządzania firmą, również produkcyjnych. Oprogramowanie ERP tworzy dla przedsiębiorstwa interaktywne środowisko, które analizuje wszystkie procesy biznesowe zachodzące w firmie, a więc; marketing, magazyn, sprzedaż i zakup, produkcja i serwis, finanse i księgowość. Dostarcza przetworzone dane w czasie rzeczywistym i w tym samym trybie pozwala na wprowadzanie zmian. Kompatybilność systemu zarządzania pozwala na pracę w sieci poprzez przeglądarki internetowe. System można bezpośrednio wykorzystywać do zarządzania kontaktami z klientami i kontrahentami przedsiębiorstwa. Wszelkie narzędzia analityczne zainstalowane w programie pozwalają na mi.in efektywne i racjonalne zarządzanie sferą około biznesową. System ERP wspierany przez MES integruje przepływ informacji pochodzących z hali maszyn z informacjami biznesowymi. Dostarcza w czasie rzeczywistym bieżących informacji o przebiegu procesów produkcyjnych i ich wydajności. Stwarza warunki do bieżącej analizy rentowności produkcji oraz jej aktualnych kosztów. Natomiast system do zarządzania produkcją – system MES – wspierając aktualną produkcję umożliwia bezkolizyjne wprowadzenie nowych linii produkcyjnych, nowych produktów. Wnikliwie analizując każdy aspekt produkcji pozwala na skrócenie czasu produkcji. System przechowuje informacje, koryguje i uaktywnia je na każde życzenie.

Wniosek – co jest lepsze?

Najbardziej produktywnym rozwiązaniem jest współistnienie obu tych systemów. Wyłącznie podnoszenie poziomu administracyjnego zarządzania firmą bez sfery produkcji lub odwrotnie powoduje ograniczenie możliwości wpływu na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.
Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.