Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Na czym polega efektywne planowanie produkcji?

Narzędzie APS od OptiMES działa w oparciu o zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, dzięki czemu umożliwia zaplanowanie produkcji w taki sposób, aby zamówienia były realizowane w jak najkrótszym czasie, przy maksymalnej wydajności maszyn, z optymalnym wykorzystaniem zasobów ludzkich, ograniczonymi do minimum przestojami oraz przy niskich kosztach. Jak efektywnie planować produkcję?
Planowanie produkcji to kluczowy obszar wpływający na wydajność pracy i zyski osiągane przez firmy produkcyjne. Obecne trendy dotyczące cyfryzacji przemysłu są widoczne także w obszarze planowania produkcji, gdzie z roku na rok rośnie na znaczeniu inteligentne oprogramowanie wspierające managerów i planistów w optymalizacji scenariuszy produkcyjnych. System APS (Advanced Planning & Scheduling) to potężne narzędzie zwiększania efektywności operacyjnej i budowania przewagi konkurencyjnej.

Co to jest system APS?

System APS to kompleksowe narzędzie ułatwiające optymalne planowanie. Dzięki swoim funkcjonalnościom skraca czas realizacji zadań produkcyjnych, pozwala efektywnie planować i harmonogramować produkcję, dokonywać szybkich modyfikacji wynikających z nagłych zmian a także sprawnie zarządzać kalendarzem, zapasami i przestojami.

Planowanie z APS – zalety

Wykorzystanie systemu automatyzuje prace i eliminuje błędy wynikające z tzw. czynnika ludzkiego. Sam interfejs systemu i panele meldunkowe są proste w obsłudze, dzięki czemu typowe obawy personelu przed nowymi technologiami szybko znikają.

Podstawowe korzyści, jakie daje wdrożenie systemu APS to:

 • optymalne wykorzystanie sprzętu i wyższa produktywność,
 • zmniejszenie marnotrawstwa zasobów (w tym ograniczenie ilości odpadów),
 • zmniejszenie zapasów na magazynie,
 • skrócenie czasu trwania cyklu produkcyjnego produktu
 • większa stabilność produkcji i dotrzymywanie terminów realizacji zleceń,
 • zwiększenie rentowności firmy.

Czy systemy do planowania produkcji są niezbędne?

System APS jest odpowiedzią na zmiany rynkowe, które w sposób naturalny wymuszają na przedsiębiorstwach produkcyjnych konieczność modyfikacji podejścia do organizacji pracy i zarządzania produkcją. Oprogramowanie APS umożliwia kompleksowe planowanie zasobów przedsiębiorstwa w jednym cyklu, z uwzględnieniem różnych technologii a także dużego stopnia szczegółowości. Równie ważna jest tu szybkość, z jaką użytkownicy narzędzia otrzymują aktualne informacje operacyjne oraz dostosowywany do nowych okoliczności zmodyfikowany harmonogram. W firmach wytwórczych normą stają się: szyty pod klienta cykl produkcyjny, stale zmieniające się czynniki, które uniemożliwiają pracę według przyjętego planu, konieczność utrzymania wysokiego poziomu obsługi klienta i nienagannej jakości produktu przy zachowaniu niskiej ceny. Z tych względów wdrożenie systemu APS może decydować o uzyskaniu przewagi konkurencyjnej i zwiększeniu udziałów w rynku.

Decydując się na system APS od OptiMES:

 • zaplanujesz każdy typ produkcji,
 • zoptymalizujesz wąskie gardła i przepływy materiałowe,
 • pracujesz z wykorzystaniem wizualizacji aktualizowanych w czasie rzeczywistym,
 • testujesz różne scenariusze produkcyjne- zyskujesz pewność, że wybierasz najlepsze dostępne warianty,
 • pracujesz szybciej i wygodniej dzięki szablonom technologii,
 • zachowujesz zgodność z normami i certyfikacją ISO 900,1,
 • optymalnie planujesz zapotrzebowanie surowcowe i na zasoby ludzkie – system kontroluje stany magazynowe a do tego w planowaniu uwzględnia konfigurację zmian pracowniczych i brygad, macierze uprawnień oraz wiele wyjątków,
 • masz dostęp do niezawodnych prognoz,
 • zyskujesz narzędzie ułatwiające współpracę i komunikację z podwykonawcami.

Planowanie produkcji to zbyt ważne zadanie, aby pozostawiać je przypadkowi. Kompetentni pracownicy wyposażeni w APS od OptiMES to gwarancja skutecznego planowania. OptiMES zaplanuje, przeplanuje produkcję, pokieruje pracownikami i powiadomi o ryzykach. Sprawdź pełne spektrum możliwości tego narzędzia!

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.