Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

One Piece Flow – co to jest?

One Piece Flow (przepływ jednej sztuki) jest to metoda produkcji, która znacząco wpływa na optymalizację procesów przepływu materiałów a także poprawia ergonomię na stanowiskach pracy. Jeśli firma produkcyjna szuka sposobów na skrócenie czasu cyklu produkcyjnego i zmniejszenie ilości zapasów gotowych wyrobów czy ilości wadliwych wyrobów to wspomniana metoda jest idealnym rozwiązaniem. Na czym polega i jakie są jej zalety?

Geneza i założenia One Piece Flow

Przepływ jednej sztuki to metoda produkcji polegająca na tym, że produkty czy ich całe partie są wytwarzane i przekazywane do następnego etapu pojedynczo, za jednym razem.  Materiały, półwyroby czy gotowe wyroby są przekazywane między stanowiskami systematycznie, w określonym tempie, w sposób niezmienny i bez zatrzymań. Gdy tylko dana część zostaje obrobiona, jest od razu przekazywana na kolejne stanowisko a  w jego miejsce pojawia się następny element do obrobienia.

Głównym założenie dotyczy maksymalnego zapasu między operacjami/stanowiskami/procesami – ma on wynosić jeden.

Sama metoda ma swoje początki w latach trzydziestych XX w., kiedy to Kijchiro Toyoda zastosował ten sposób działania na odlewni w procesie produkcji silników. Jego celem było ograniczenie pracy nad częściami, które później zweryfikowano jako wadliwe. W niedługim czasie zauważono, że One Piece Flow niesie wiele korzyści i zaczęto ją regularnie stosować.

Zaletą tej metody jest jej uniwersalność – może być ona wdrożona praktycznie wszędzie tam, gdzie występują powtarzalne operacje i procesy. Sprawdzi się zarówno w skali mikro – reorganizując przepływ przez konkretne stanowiska  jak i w skali makro – optymalizując przepływ w ramach całego zakładu produkcyjnego.

Co daje zastosowanie One Piece Flow?

Taki system przepływu elementów powoduje znaczące skrócenie czasu ich przebywania w zakładzie. Skrócony przepływ wyrobów to nie tylko szybszy zwrot nakładów poniesionych na produkcję – klient szybciej otrzymują swoje zamówienie, zatem szybciej opłaca należność. Dodatkowo umacniany jest wizerunek elastycznego i rzetelnego dostawcy, który jest w stanie sprostać wymaganiom dzisiejszego rynku. 

Do najważniejszych korzyści przepływu jednej sztuki można jeszcze zaliczyć:

  • Redukcję zapasów materiałowych w toku produkcji,
  • Zniwelowanie problemu nadprodukcji,
  • zmniejszenie liczby braków powstających w trakcie produkcji  – nawet do 90%,
  • wzrost odpowiedzialności za produkt i błyskawiczne wykrywanie wad,
  • zwiększenie płynności i elastyczności produkcji,
  • wyeliminowanie czynności zbędnych, nie dodających wartości produktowi,
  • równoważenie obciążenia zadaniami pracowników produkcyjnych,
  • ograniczenie powierzchni produkcyjnej.

Warto udać się na halę produkcyjną, przyjrzeć się temu gdzie rozmieszczany jest materiał, w jaki sposób i w jakich ilościach jest gromadzony. Wiele firm zakłada, że trzeba mieć spory zapas, który pełni rolę buforową, bo nie wszystkie procesy są w pełni stabilne. Jeśli jest tak rzeczywiście, to trzeba mieć świadomość, że wdrażanie metody przepływu jednej sztuki dla procesów niestabilnych jest nieefektywne. Wówczas lepiej zająć się uporządkowaniem procesów, korzystając z audytów, doradztwa specjalistów oraz oprogramowania dedykowanego produkcji. Wtedy można śmiało sięgać po One Piece Flow.  Dla zagadnienia wdrażania tej metody poświęcimy kolejny artykuł.

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.