Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

One Piece Flow w środowisku OptiMES

One Piece flow to metoda produkcji nazywana w języku polskim Przepływem Jednej Sztuki. Jej podstawą jest zrezygnowanie z działania na partiach, a skupieniu się na tym, by między stanowiskami czy procesami maksymalny zapas wynosił jedną sztukę wyrobu.

Taki model produkcji posiada szeroki wachlarz zalet:

  • Pierwsza sztuka pokona wszystkie operacje nawet do kilkudziesięciu razy szybciej niż w produkcji opartej na partiach.
  • Dzięki odejściu od składowania elementów partiami i transportowania ich w określonej ilości między stanowiskami, zmniejsza się znacznie całkowity czas przejścia (Lead Time).
  • Przez pozbycie się zalegających wokół operatorów elementów „do zrobienia” oraz „do kompletacji” zmniejsza się zatłoczenie, co wpływa pozytywnie na komfort jak i bezpieczeństwo pracy.
  • Fakt ciągłego przepływu kolejnych części pozwala wychwycić błędy już po jednej sztuce, a nie po błędnej partii.
  • W niektórych przypadkach zmniejszy to rutynę pracy pracownika, a co za tym idzie będzie dla niego ciekawsza i mniej żmudna.

Bufory międzypozycyjne

Ważnym elementem wdrożenia Przepływu Jednej Sztuki jest porzucenie buforu oraz braku wzajemnej pomocy między stanowiskami pracy. Jest to podyktowane faktem, że takie zachowania często chwilowo maskują problemy. Jeżeli pracownik zajmujący się pierwszą operacją cyklu produkcji ma problem z maszyną, nie powinien zdawać się na pomoc osoby odpowiedzialnej za kolejna operację, a zgłosić problem lub szukać rozwiązania. Co za tym idzie operator drugiego stanowiska powinien co najwyżej skupić się na próbie znalezienia środka zaradczego, a nie doraźnie pomagać.

Przykład porównawczy

Wytwarzając produkt oparty na 3 etapach produkcji, gdzie każdy z nich zajmuje 1 min, a zarówno partia jak i całe zamówienie wynosi 50 sztuk zarówno pierwszy i ostatni wyrób zostaną zakończone po 150 min. Ponadto jeżeli pracownik stanowiska A źle interpretuje swoje zadanie, dopiero po 50 min, całą błędną partię będzie mógł skontrolować pracownik na stanowisku B.

W przypadku One Piece Flow pierwszy gotowy element będzie wytworzony już po 3 min, a ostatni po zaledwie 52 min. Natomiast, jeżeli pracownik przy stanowisku A popełni jakiś błąd, kolejny pracownik zobaczy go już po minucie na podstawie tylko jednej sztuki a nie całej partii.

Przykład porównawczy w OpitMES

W celu lepszego zrozumienia dysproporcji wyników, warto  przyjrzeć się kolejnemu przykładowi zaprezentowanemu na wykresie Gantta w środowisku OptiMES.

Przy zamówieniu 10 sztuk wyrobu gotowego w tradycyjnie zarządzanej firmie zarówno na pierwszą jak i ostatnią sztukę przyjdzie czekać 30 min (przy założeniu 1 min na operację).

Poniżej przedstawiono zlecenie rozbite na pojedyncze sztuki wyrobów gotowych, tak by lepiej zobrazować poruszanie się elementów w produkcji One Piece Flow. W tym przypadku zlecenie również opiewa na 10 sztuk wyrobu lecz zajmuje  tylko 12 min dla całości oraz 3 min dla pierwszej sztuki.

Ustawienie OptiMES dla One Piece Flow

Skoro wiemy już, jak duże zyski może dać produkcja One Piece Flow, warto zadać sobie pytanie jak ustawić ją w środowisku OptiMES. Jest to bardzo prosta operacja, którą należy zacząć poprzez dodanie nowej technologii (Produkcja – Szabl. Technologii – Dodaj)

W kolejnym oknie należy nadać nazwę nowej technologii oraz przejść do zakładki Operacji technologicznych. Tam dzięki przyciskowi „Nowa operacja” należy stworzyć wszystkie czynności, które składają się na technologię. Wszystkie pola oznaczone gwiazdka muszą zostać wypełnione, również istotne jest wpisanie prawdziwego czasu jednostkowego jak i wybranie odpowiedniego stanowiska dla tej operacji.

Po stworzeniu wszystkich niezbędnych operacji, należy je ustawić w odpowiedni sposób w oknie technologii, tak by ich przebieg i zależności odpowiadały temu, jak wygląda to w rzeczywistości. Produkcja Przepływu Jednej Sztuki to produkcja potokowa, gdzie zapas między operacjami wynosi jedną jednostkę wyrobu – i to również należy zaznaczyć w technologii.

Tak stworzoną technologię należy zapisać i podpiąć pod konkretny produkt. Następnie trzeba upewnić się czy stanowiska poszczególnych operacji są aktywne w zmianach. Jeżeli wszystko zostało ustawione odpowiednio, od tego momentu planowanie zleceń produkcyjnych będzie opierało się na idei One Piece Flow

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.