Planowanie produkcji jest niezbędne, aby przedsiębiorstwo przynosiło zyski. Spowoduje to zmniejszenie generowanych kosztów, zarówno tych dotyczących samego procesu produkcyjnego, jak i zapasów magazynowych oraz dystrybucji. Czym charakteryzuje się planowanie w przedsiębiorstwie i dlaczego jest tak istotne?
Proces planowania to konieczny etap w zarządzaniu przedsiębiorstwem, zwłaszcza jeśli jest to przedsiębiorstwo produkcyjne. Dziś bardzo ważna stała się personalizacja produktu, dlatego firmy muszą być elastyczne i często modyfikować plany, aby dostosować się do oczekiwań klientów i wymagań rynku. Jakie korzyści może przynieść przedsiębiorstwu właściwe planowanie?
a) Skuteczne wykorzystanie możliwości produkcyjnych.
b) Zmniejszenie stanu zapasów magazynowych.
c) Obniżenie kosztów.
d) Zwiększenie zysków.
e) Ograniczenie opóźnień w produkcji.
Plany produkcyjne
Planowanie to nic innego jak projekcja przyszłych działań danego przedsiębiorstwa. Planowanie produkcji określa co, ile oraz kiedy należy produkować w sposób przejrzysty i zrozumiały, aby osiągnąć zamierzone cele. Plany produkcji charakteryzują się różnymi horyzontami czasowymi, przy czym głównie są to plany średnio- i krótkookresowe, choć konieczne jest także opracowanie planu długookresowego, bardziej ogólnego.
Na jakie plany można podzielić proces planowania produkcji?
a) Plan strategiczny – jest to najbardziej ogólny plan, opracowywany na okres około 5 lat przez najwyższe kierownictwo przedsiębiorstwa. Określa działania, które przedsiębiorstwo powinno podjąć, aby osiągnąć swoje główne cele, np. dotyczące alokacji zasobów czy innych priorytetów. Plany strategiczne wyznaczają także metody postępowania w przypadku zmieniających się oczekiwań klientów czy innych zmian otoczenia. Ten rodzaj planowania jest jednak obarczony wysokim poziomem ryzyka ze względu na swoją długoterminowość.
b) Plan taktyczny – jest nieco bardziej szczegółowym planem w porównaniu z planem strategicznym. Opracowywany jest na okres około 1 roku. Plany taktyczne muszą być bezwzględnie podporządkowane planom strategicznym, ponieważ określają sposoby wcielania w życia właśnie tych planów ogólnych. Zazwyczaj plany taktyczne są wyznaczane nie przez samo najwyższe kierownictwo, ale nieco niższy szczebel zarządzania. Znajdują się w nich informacje, jak zrealizować konkretne zadania, aby plan strategiczny mógł zostać zrealizowany. W procesie planowania produkcji można wyróżnić takie plany taktyczne jak: plany zasobów materiałowych i produkcyjnych, plany sterowania jakością produktów czy plany utrzymania ruchu i niezawodności urządzeń.
c) Plan operacyjny – dotyczy stosunkowo krótkiego okresu czasu, zazwyczaj wynoszącego miesiąc. Jest wyznaczany przez kadrę niższego i średniego szczebla kierowniczego. Plany operacyjne można podzielić na jednorazowe oraz ciągłe. Plany jednorazowe są opracowywane w celu zorganizowania działań, które w przyszłości nie będą się powtarzać. Natomiast plany ciągłe, zwane też planami trwałymi, dotyczą działań powtarzających się regularnie. W procesie planowania produkcji można wyróżnić takie plany operacyjne jak: przydzielanie zleceń produkcyjnych, ustalanie kolejności zadań czy korygowanie stanu zapasów.
Strategie planowania produkcji
Plan produkcji ma za zadanie zapewnić równowagę pomiędzy strumieniem popytu a strumieniem podaży. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, w której w magazynie znajduje się zbyt dużo towaru, co generuje koszty. Nie dochodzi także do okoliczności, w których klient nie może zakupić danego towaru, ponieważ nie znajduje się w sprzedaży. W przypadku planowania produkcji konieczne jest zatem prognozowanie, odpowiednie plany strategiczne i operacyjne czy harmonogram prac dla poszczególnych stanowisk.
Jakie strategie planowania produkcji wyróżniamy?
a) Strategia nadążania (ang. chase strategy) – produkcja jest zawsze równa sprzedaży, planowane zmiany popytu nie mają znaczenia.
b) Strategia wyrównywania obciążeń (ang. level strategy) – przewiduje się stały poziom produkcji, a zmiany popytu są kompensowane zapasami magazynowymi
Zapraszamy do testów naszego systemu MES!