Produkcja jednostkowa

Produkcja jednostkowa – co to jest?

Produkcja jednostkowa jest jednym z trzech typów produkcji, wyodrębnionych ze względu na ilość wyprodukowanych dóbr, pośród produkcji masowej jak i seryjnej: drobnoseryjnej, średnioseryjnej i wielkoseryjnej. Jest to produkcja pojedynczych lub w niewielkich ilościach wyrobów. Produkcja jednostkowa jest produkcją unikalnych i niepowtarzalnych produktów, w tego typu produkcji każdy produkt stanowi odrębną, indywidualną całość. Podczas tego typu produkcji nie wykorzystuje się maszyn, bądź używa się ich w niewielkim stopniu. Są to najczęściej maszyny unikatowe bądź mało popularne.

Spis Treści:

Produkcja jednostkowa – cechy

Najważniejszymi cechami produkcji jednostkowej są:

  • wykorzystywanie dużej ilości pracy ludzkich rąk;
  • nieracjonalności zautomatyzowania procesów kontroli jakości produktów;
  • duża ilość produkcji w toku;
  • decentralizacja planowania operacyjnego i zarządzania produkcją;
  • brak możliwości stosowania zasad statystycznych w procesie zarządzania pracą;
  • organizacja miejsca pracy zgodnie ze specyfiką produkcji;

Produkcje jednostkową charakteryzują również wysokie koszty, większość prac wykonywana jest ręcznie bądź przy pomocy specyficznych narzędzi. Pracownicy zajmujący się tego typu produkcją musza posiadać specjalne wykształcenie, ponieważ wykonują oni zadania różnorodne, które wciąż się zmieniają wraz ze specyfiką wykonywanego przedmiotu. Asortyment produkcji jest bardzo szeroki i charakteryzuje go znikoma powtarzalność.

Gdzie spotykana jest produkcja jednostkowa?

Ten typ produkcji spotykany jest najczęściej w przemyśle i rzemiośle. W przemyśle ten typ produkcji jest stosowany najczęściej przy produkcji wzorów odzieży. W rzemiośle zaś jest to rodzaj stale powtarzalny, lecz w innym rozmiarze, kolorze z innej faktury o innym wzorze. Produkcja jednostkowa stosowana jest najczęściej do produkowania wyjątkowych i unikalnych pojedynczych rzeczy zwykle na zamówienie np. produkcja statków, budowa domu, produkcja miarowa butów czy ubrań. Ten typ produkcji wykorzystywany jest w dużych przedsiębiorstwach np. w stoczniach jak i w małych np. w zakładach krawieckich. Brak wyraźnych przepływów produkcji może spowodować, że wiele maszyn w danej chwili nie pracuje, a inne są przeładowane. Ten typ produkcji występuje również, gdy plan produkcyjny został źle przemyślany, bądź zapotrzebowanie na jakieś dobro jest zbyt małe by angażować w produkcję wielkie firmy produkcyjne.

Producenci zajmujący się produkcją jednostkową są bardzo specyficzną grupą, ponieważ często utrzymują oni bezpośredni kontakt z klientem. Rozmowy prowadzone są w celu doskonalenia projektu produktu, warto pamiętać ze projekt może ulegać zmianą nawet w trakcie procesu produkcji. Produkcja jednostkowa kładzie nacisk na spełniane unikatowych życzeń klientów, niezależnie od ich treści. Produkcja jednostkowa ma wiele wad jak i zalet, podobnie jak każda produkcja.

Wady produkcji jednostkowej

  • długi czas oczekiwania na produkt, ze względu na stosowany w produkcji cykl szeregowy;
  • brak specjalizacji;
  • duże koszty jednostkowej produkcji;

Zalety produkcji jednostkowej 

  • możliwość wykonywania jednostkowych, unikalnych produktów w niewielkich ilościach;
  • wysokie kwalifikacje członków załogi wykonującej zamówienie;
  • możliwość dostosowania poziomu zatrudnienia do jakości produkcji;
  • umiejętność produkcyjna;

Warto również wspomnieć, że są również dwa inne typy produkcji. Typ produkcji wynika z częstotliwości przezbrajania stanowiska roboczego. Pomijając produkcję jednostkową występują również produkcje masowe i seryjne. Produkcja masowa charakteryzuje się długotrwałym wytwarzaniu dóbr konsumpcyjnych. Produkcja cechuje się również, niezmiennym przesyceniem poszczególnych etapów produkcji przez dłuższy czas np. rok, miesiąc, sezon, kilka lat. Kolejnym typem produkcji jest produkcja seryjna. Ten typ produkcji charakteryzuje się produkowaniem dóbr w dużych seriach bądź partiach. Produkcja seryjna jest niepowtarzalna czyli jednorazowa, powtarzalna tylko i wyłącznie w okresie powtarzalności – np. co miesiąc bądź co kwartał, produkcja seryjna może być również rytmiczna bądź nierytmiczna. W zależności od liczby wyprodukowanych sztuk rozróżnia się produkcje: małoseryjną(od 25 do 50 sztuk), średnioseryjną (od 5 do 25 części), wielkoseryjną (od 2 do 5 niekiedy do 10 sztuk).

Produkcja jednostkowa – charakterystyka

Produkcja jednostkowa charakteryzuje się głównie produkowaniem niepowtarzalnych i wyjątkowych dóbr. Spośród produkcji masowej i seryjnej wyróżnia się ona ilością wyprodukowanych w danym czasie zamówień. Tego typu produkcja może występować bez względu na wielkość zamówienia, jego charakterystykę jak i typ. Nie zależnie również od specyfiki i wielkości producenta. Stocznie, które zajmują się budową statków mogą w danej chwili wyprodukować potrzebną część by móc naprawić statek. Wtedy jest to produkcja jednostkowa, w danej chwili stworzono jednorazowo jakąś cześć. Mniejsze firmy np. zakład krawiecki czy osoba prowadząca niezarejestrowaną działalność gospodarczą, wykwalifikowana w swoim fachu może stworzyć na zamówienie klienta jedną i niepowtarzalną rzecz. Ten typ produkcji pojawia się najczęściej u osób zajmujących się np. rękodziełem. Nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni powtórzyć to co stworzyliśmy, więc jest to produkcja jednostkowa.

Przyszłość produkcji jednostkowej

W dzisiejszych czasach każdy z typów produkcji jest popularny, lecz to produkcja masowa staje na piedestale. Ludzie nie skupiają się na tym co mają i jak dana rzecz wygląda. Chcą mieć coś szybko i łatwo, dlatego decydują się na masowe rzeczy. Wielu z nas nie docenia tego, co tworzą produkcje jednostkowe, produkty są indywidualne, dopracowane i stworzone z najwyższej jakości produktów. Produkcja jednostkowa jest wyjątkowa, fachowa. Producenci dbają o klienta indywidualnie, pomagają mu podjąć decyzję i przeprowadzają przez każdy etap produkcji.

Gdy posiadasz jeszcze jakiekolwiek pytania dotyczące poszczególnych etapów produkcyjnych, bądź nie wiesz na który z nich się zdecydować, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami biuro@optimakers.pl.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *