Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Produkcja odchudzona

Produkcja odchudzona, czyli bardziej wydajna niż inne

Okazuje się, że chudsze jest sprawniejsze… również w produkcji. Produkcja odchudzona, czy bardziej popularna wersja – lean production to system produkcyjny oparty na maksymalnym ograniczaniu marnotrawstwa. Z angielskiego „lean” oznacza smukłość, która w odniesieniu do produkcji dotyczy odchudzania zasobów wykorzystywanych przy produkcji. Dlatego w lean production odchudzamy zasoby materiałowe i wyrobów gotowych, reguły działania, a także przestrzeń hal produkcyjnych.

Odchudzona produkcja to produkcja oszczędna, z jednej strony wymaga ograniczenia materialnych i niematerialnych środków, z drugiej natomiast wzmaga kreatywność, innowacyjność i poszukiwanie wysoko użytecznych rozwiązań. Co najważniejsze, wszystko to przynosi rewelacyjne efekty, przede wszystkim w postaci wydajnej produkcji.

Skąd to się wzięło?

Ponownie sięgamy do źródeł wypływających z japońskiej praktyki i doświadczenia założycieli Toyoty. Założenie odchudzonej produkcji jest tylko jednym z elementów całej kultury pracy opartej na „odchudzonym” myśleniu – w zakresie organizacji wewnątrz przedsiębiorstwa, relacji z klientami, pracy z dostawcami i działań związanych z rozwojem produktu.

Podstawę dla tego systemu stanowią trzy koncepcje:

zasada Jidoka – natychmiastowe wstrzymanie linii, gdy tylko pojawi się na niej wadliwy produkt (wybrakowane części nie dostają się do dalszych procesów produkcyjnych);

zasada Just in time – produkowanie wyłącznie takiej liczby części, która zabezpiecza potrzeby bieżącej produkcji;

zasada Heijunka – równomierne rozplanowanie i rozłożenie pracy w mieszanym przepływie produkcji.

Lean production – współczesne zasady

Zgodnie z założeniami produkcji odchudzonej nieznaczna część działań i poświęconego na ich realizację czasu skutkuje wytworzeniem wartości. Dlatego ograniczanie zużycia zasobów jest po prostu opłacalne. Bazą do podjęcia działań w takim kierunku jest wypracowanie odpowiedniego myślenia, nie tylko w zarządzie, ale u wszystkich pracowników. Od czego zacząć? Oto zasady odpowiedniego myślenia o produkcji zgodnej z lean production:

  • To perspektywa ostatecznego użytkownika określa wartość produktu.   
  • Klienci powinni móc uzyskać dokładnie to, czego potrzebują i oczekują.
  • Każda kategoria produktów powinna mieć określony strumień wartości.
  • Wartości powinny być dodawane w kolejnych etapach i ostatecznie łączyć się ze sobą, co pozwala wypracować sprawny przepływ produktu.
  • Przewodnią myślą wszystkich działań ma być dążenie do osiągnięcia perfekcji w tworzeniu wartości

Dzięki lean production zyskują wszyscy – od producentów po klientów

Największą wartością dla fabryk opierających się na tej metodzie jest obniżenie kosztów produkcji. Wynikające w naturalny sposób z eliminowania strat z przebiegu procesu produkcyjnego. Jeżeli przyjmiemy założenie, że wszystko, co nie przynosi przyrostu wartości jest stratą i pozbędziemy się tego, osiągniemy naprawdę satysfakcjonujące efekty, w tym na pewno wzrost wydajności. Przykłady innych korzyści – produkty o bardzo wysokiej jakości trafiają do klienta zawsze na czas, zmniejsza się ilość stanów magazynowych, a co za tym idzie spada również koszt utrzymania i organizacji magazynu, zamówienia i zakupy robione są w sposób zrównoważony, co ułatwia osiągnięcie pełnej terminowości dostaw.  

Jeżeli właśnie zastanawiasz się, co produkcja odchudzona zmieniłaby w Twojej firmie – przejdź do działania. Zajmujemy się optymalizacją produkcji i wiemy, co zrobić, by obniżając koszty wypracować większe zyski z produkcji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą systemu OptiMES – oprogramowania dla firm produkcyjnych, lub do bezpośredniego kontaktu z naszymi doradcami pod numerem 517 827 436 lub na maila biuro@syneo.pl.

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.