Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Produkcji potrzeba właściwych narzędzi

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Produkcji potrzeba właściwych narzędzi

Możliwe, że czytając ten wpis będziesz zaskoczony moim podejściem:

Narzędzia księgowe nie są produktywne z punktu widzenia produkcji.

Dla produktywności pracowników przygotowania i wykonania produkcji kluczowa jest możliwość skupienia się swoich zadaniach bez mitrężenia czasu na przeklikiwania się przez skomplikowane systemy księgowe. Dlatego potrzebny jest system MES, umożliwiający eliminację wszelkich rozpraszaczy w całym łańcuchu i wzmacniający budowanie wartości dla klienta końcowego zakładu.

Ale o co chodzi? O uświadomienie sobie prostej zasady:

Użyj właściwego narzędzia do wykonania właściwej pracy

Oczywiście możesz wbijać gwoździe cęgami, ale czy nie będziesz bardziej produktywny używając młotka?

Czasami słyszę od klientów coś w stylu:

Nasz system księgowy ma moduł do zarządzania produkcją.

Dzięki niemu planujemy produkcję.

Pozornie stwierdzenie jest prawdziwe? Niestety, jeśli Ty też tak uważasz to muszę Cię rozczarować.

Problem 1. Proaktywne zarządzanie i predykcja na produkcji.

Od lat integrujemy OptiMES z wiodącymi systemami księgowymi. Żadne z nich nie daje możliwości proaktywnego zarządzania produkcją. Owszem można w pich księgować produkcję i na tej podstawie wyciągać wnioski. Czyli działać reaktywnie, zamiast proaktywnie.

Oczywiście narzędzia księgowe są świetne w tym co robią. OptiMES nie oferuje np. wystawiania faktur, albo generowania PIT dla pracowników. Umożliwia natomiast pełnowymiarowe planowanie i rozliczanie rzeczywistych efektów produkcji, a do tego analizy i predykcję ryzyk.

Problem 2. Kolejkowanie, to nie to samo co planowanie produkcji!

Jest jeszcze jeden problem w cytacie wyżej. Narzędzia księgowe nie planują produkcji, tylko ją kolejkują. A co to za różnica? Zasadnicza. Kolejkowanie związane jest z np. FIFO (pierwsze zamówione jest pierwszym wyprodukowanym) i tworzy prostą drogę do wzmocnienia wąskich gardeł i wolnych przebiegów, nie wspominając już optymalizacji zużycia surowców, maszyn, przedbrojeń, zaangażowania pracowników itd. Planowanie produkcji natomiast nie tylko daje te wszystkie rzeczy, ale pozwala rozkwitnąć, np. algorytmom sztucznej inteligencji (machine learning), żeby z czasem wnosić coraz lepsze optymalizacje i oszczędności.

W ten sposób narzędzia klasy OptiMES mogą służyć proaktywnym szefom i specjalistom zajmującym się produkcją. W przeciwieństwie do tych, którzy nastawieni są raczej na to, żeby „tabelki się zgadzały”.

Jak więc powinien brzmieć początkowy cytat z ust osoby proaktywnej? A no tak:

Nasz system księgowy umożliwia księgowanie efektów produkcji. Produkcją zarządzamy dzięki wyspecjalizowanemu systemowi klasy MES, który pozwala nam proaktywnie reagować np. na nagłe zmiany w planie produkcji.

Mam nadzieję, że ten krótki wpis przekonałem Cię do świadomego wyboru odpowiednich narzędzi.

 

Autorem wpisu jest

Karol Chęciński. Specjalista ds. optymalizacji produkcjiKarol Chęciński
Customer Productivity Enabler
+48 517 827 436
karol.checinski@syneo.pl

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.