SCADA

System SCADA – co to jest?

System SCADA, oprogramowanie dla rozwijających się firm!

System SCADA aktualnie jest już pojęciem funkcjonującym w większości firm produkcyjnych, jednak dla tych, którzy dopiero wgryzają się w temat, zagadnienie to może wydawać się trudne do zrozumienia. W tym miejscu chcemy rozwiać wszelkie wątpliwości – systemy SCADA, choć na pierwszy rzut oka wydają się być skomplikowane, to w praktyce stanowią niezaprzeczalne ułatwienie w zarządzaniu produkcją i prowadzeniu biznesu. Poniżej prezentujemy argumenty potwierdzające nasze zdanie, okraszone wyjaśnieniem najważniejszych pojęć, korzyściami wynikającymi ze stosowania, a nawet wskazówkami, czym kierować się przy wyborze najlepszego dla siebie systemu.

Spis Treści:

System SCADA – do czego służy?

Celem jak najbardziej obrazowego wyjaśnienia terminu SCADA, warto sobie uświadomić, że w zasadzie wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu miewamy do czynienia z elementami tego typu systemów. Wszystko zaczyna się od potrzeby komunikacji na poziomie człowiek – maszyna, i tak np. w trakcie wypłacania pieniędzy z bankomatu czy dokonywania zakupów w kasie samoobsługowej, korzystamy z ekranów czy paneli dotykowych, które są elementem większego systemu i pozwalają na komunikację z nim. W przypadku maszyn czy linii produkcyjnych, ich wytwórcy najczęściej wyposażają je w takie właśnie panele. Dokładniej interfejsy człowiek – maszyna (z angielskiego HMI, czyli Human Machine Interface), po to, by wprowadzać dane i pobierać informacje na temat produkcji. Panele HMI charakteryzują się tym, że pozwalają na wyświetlanie informacji. Jedynie w pobliżu maszyny, zatem można powiedzieć, że mają zasięg lokalny, dość ograniczony.

To najczęściej w tym miejscu, w firmach produkcyjnych, gdzie ma się do czynienia z kilkoma maszynami, rozproszonymi np. w kilku halach produkcyjnych i magazynach, pojawia się potrzeba zebrania wszystkich informacji w jednym miejscu. I z rozwiązaniem tego problemu przychodzi właśnie system SCADA.

SCADA jest to system informatyczny, który nadzoruje przebieg procesu produkcyjnego. Zatem należy przyjąć, że SCADA pełni rolę nadrzędną w stosunku do urządzeń. Jak to działa? Sterowniki (najczęściej PLC) połączone są bezpośrednio z urządzeniami linii produkcyjnej (pompami, zaworami, czujnikami) i zbierają dane z całego obiektu oraz wykonują zautomatyzowane czynności sterowania i regulacji. Następnie dane trafiają do systemu komputerowego firmy i są archiwizowane oraz przetwarzane. Na podstawie zebranych danych można w łatwy sposób oglądać przebieg produkcji, analizować dokładne raporty dobowe, miesięczne, a nawet roczne. Wszystkie informacje zebrane są w jednym miejscu i dostępne natychmiast po wybraniu odpowiednich ustawień.

Zadania realizowane przez system SCADA:

– Przetwarzanie informacji.
– Wymiana danych ze sterownikami i modułami.
– Udostępnianie informacji na ekranie w formie odpowiedniej dla człowieka.
– Organizacja bazy danych z informacjami technologicznymi – wszystko w czasie rzeczywistym.
– Sygnalizowanie problemów w systemie – zarządzanie alarmami.
– Generowanie raportów na temat procesu technologicznego.
– Archiwizacja danych.

Należy podkreślić, że wszystkie procesy dzieją się w czasie rzeczywistym, a zebrane i udostępniane dane dotyczą również czasu rzeczywistego.

Jakie korzyści daje wdrożenie systemu SCADA?

Korzyści wynikające z wdrożenia systemu SCADA są tak szerokie, że można podzielić je na kilka płaszczyzn:

Korzyści związane z usprawnieniem obsługi linii produkcyjnej – wprowadzenie systemu SCADA jest zdecydowanym uproszczeniem warunków pracy dla osób nadzorujących linię produkcyjną. Na podstawie danych zebranych przez system, które powinny być proste i czytelne, można szybciej podejmować decyzje, przekazywać wskazówki operatorom linii i eliminować popełnianie błędów.

Korzyści wynikające z pełnej kontroli maszynsystem SCADA z powodzeniem może być jedynym narzędziem do sterowania procesem produkcji. Oznacza to, że w jednym miejscu i łatwo dostępne, są wszystkie informacje na temat procesu produkcji, więc w praktyce łatwiej tę produkcję usprawnić. System pozwala na natychmiastową reakcję na informacje płynące z linii produkcyjnej – ewentualne awarie czy eliminowanie błędów. Co więcej, zarządzanie produkcją może odbywać się z jednego, komfortowego miejsca, opatrzonego łatwym interfejsem.

Korzyści wynikające z zaawansowanego raportowania – odpowiednio zaprojektowany system SCADA umożliwia dostęp do danych historycznych i tworzenie z nich wieloaspektowych raportów. Których odpowiednie wykorzystanie może być podstawą do udoskonalania produkcji, tworzenia planów biznesowych, budowania przewagi konkurencyjnej firmy.

Korzyści ekonomiczne – przedsiębiorcy zyskują zaczynając od samych kosztów systemów SCADA. Współcześnie są zdecydowanie bardziej przystępne niż jeszcze kilka lat temu. Natomiast w szerszej perspektywie, zakłady produkcyjne wykorzystujące system SCADA potwierdzają jego pomocną rolę w osiąganiu wyższych wyników finansowych. Dane z wszystkich urządzeń, zebrane w jednym miejscu i łatwo dostępne, są przystępne do analiz, z których szybciej wyciąga się wnioski na temat planowania produkcji czy eliminowania zbędnych przestojów.

Co świadczy o tym, że firma potrzebuje systemu SCADA?

Z przytoczonych powyżej korzyści z systemu SCADA można by śmiało wywnioskować, że każda firma produkcyjna potrzebuje takiego wsparcia, które działa bezpośrednio przy linii produkcyjnej, jednak w praktyce stanowi świetne narzędzie do analiz, które pomogą kształtować cele i działania całego przedsiębiorstwa.

SCADA to rozwiązanie dla każdej firmy, w której dąży się do tego, by:

– usprawnić pracę na linii produkcyjnej;
– zmniejszyć liczbę awarii;
– wyeliminować z procesu produkcji błędy ludzkie; – przyspieszyć proces podejmowania decyzji w trakcie produkcji;
– w krótszym czasie wytwarzać więcej produktów;
– ograniczyć konieczność zatrudniania nowych pracowników.

Podchodząc do tematu bardziej kompleksowo: każdy przedsiębiorca, który chce świadomie zarządzać produkcją, włączając w to monitorowanie parametrów maszyn, zbieranie i archiwizowanie danych o produkcji z nieograniczonym dostępem do informacji w czasie rzeczywistym, pozyskiwanie raportów produkcyjnych, po kontrolowanie wydajności i jakości pracy zatrudnionego zespołu. Powinien rozważać nie to, czy inwestować w system SCADA, ale od razu, który z systemów wybrać.

Jak wybrać system SCADA odpowiedni dla danej firmy?

Możliwości jest tak dużo, że aby dokonać odpowiedniego wyboru warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie potrzeb i oczekiwań. Również własnych pracowników, by następnie wyselekcjonować opcję najkorzystniejszą dla siebie.

Podstawowym elementem weryfikującym system powinny być funkcjonalności, które będą przydatne w przypadku konkretnej produkcji. Polecamy, by zadać sobie proste pytania – czego oczekujemy od aplikacji SCADA i jakie cele chcemy z jej pomocą osiągnąć. Warto też zaplanować koszty wdrożenia systemu, zadbać o zapewnienie wsparcia technicznego i odpowiednich szkoleń dla pracowników. Także zabezpieczyć możliwość zintegrowania systemu SCADA z systemami działającymi w firmie czy już konkretnie na liniach produkcyjnych. To kilka wybranych elementów, na które należy zwrócić uwagę. Wychodząc z najprostszych założeń, przy pomocy specjalistów, najlepiej z doświadczeniem we wdrażaniu systemów w firmach produkcyjnych o podobnym zakresie produkcji. Jesteśmy na najprostszej drodze do bezbłędnego wyboru i wdrożenia takiego systemu SCADA. Pozwoli on szybko zacząć odczuwać efekty profesjonalnego zarządzania procesami technologicznymi.

Jak wygląda wdrożenie systemu SCADA?

To bardzo indywidualna kwestia, dlatego opiszemy ją krótko na przykładzie działań naszej firmy i naszego systemu. Wszystko zaczyna się od kontaktu, który może być bezpośredni lub za pomocą kalkulatora wdrożeń. W przypadku zapotrzebowania na funkcje, które mamy już ustandaryzowane w ofercie, wystarczy je wskazać i dalej kontakt. Doradztwo w temacie przejmuje doświadczony specjalista. Natomiast w sytuacji, gdy produkcja w firmie jest bardziej skomplikowana i oczekiwania wiążą się z indywidualnymi funkcjami. Jesteśmy gotowi, by stworzyć dedykowane rozwiązania, uszyte na miarę właśnie konkretnej produkcji. Zadbaliśmy o stworzenie aplikacji i integracji z najpopularniejszymi systemami, na bieżąco wykonujemy integracje z systemami, z którymi już klienci pracują. Zabezpieczamy przechowywanie danych w bezpiecznej chmurze, lub zgodnie z wolą klienta możemy uruchomić system na jego własnym serwerze.

Powyższe to tylko kilka elementów poruszanych w trakcie przygotowywania i wdrażania systemu do zarządzania technologią produkcji. We wszystkich aspektach wykazujemy dużą elastyczność i gotowość stworzenia rozwiązań lub dostosowania gotowych, by jak najlepiej pracowały dla konkretnego biznesu. Najszybszy sposób na wybór funkcji dla siebie to nawiązanie kontaktu ze specjalistami, którzy doradzą najlepsze rozwiązania. Co więcej, nasz system można przetestować za darmo, dlatego tym bardziej zapraszamy do sprawdzenia korzyści dla Twojej firmy.

Istnieje możliwość, by dowiedzieć się jeszcze więcej o cechach systemu SCADA. Dostępnego w ofercie Optimakers zapraszamy do kontaktu ze specjalistami firmy, dzwoniąc pod numer telefonu +48 517 827 436. Wybierając ofertę naszej firmy możesz liczyć na specjalistyczną wiedzę, sprawne wdrożenie oraz konkurencyjne stawki. Zapraszamy do kontaktu.

Podsumowanie

Automatyczne systemy kontroli produkcji są dziś nieodzownym elementem profesjonalnych fabryk. W tym kontekście wyposażenie firmy w system SCADA stanowi absolutnie konieczny krok w rozwoju przedsiębiorstwa. Pozytywem jest to, że współczesne systemy są tak bardzo dostosowane do wymagań indywidualnych przedsiębiorstw. W zasadzie nie ma trudności w znalezieniu tego właściwego dla konkretnej firmy. Warto jednak pochylić się mocniej nad wyborem systemu odpowiedniego dla swojej produkcji. Najlepiej przetestować kilka rozwiązań, sprawdzić zakres korzyści i funkcji, by wybrać te, które faktycznie będą przydatne.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *