Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Systemy umożliwiające śledzenie produkcji – jakie są ich zalety?

  • Home
  • /
  • Blog
  • /
  • Wiedza
  • /
  • Systemy umożliwiające śledzenie produkcji – jakie są ich zalety?

Stały postęp technologiczny sprawia, że rozwiązania technologiczne – które jeszcze kilka lat temu były nowe i innowacyjne – dzisiaj stają się standardem umożliwiającym sprostanie wymaganiom rynkowym. Z tej perspektywy, narzędzia pozwalające na śledzenie części i gotowych produktów w całym cyklu produkcyjnym tj. system MES, stają się niezbędne do efektywnego zarządzania produkcją i kontrolą jakości.

Korzyści z traceability produktów

Główne korzyści płynące z lepszego monitorowania i śledzenia produktów to zmniejszenie ilości odpadów, wyższa wydajność a także wzrost jakości produktów. Wszystkie te czynniki wpływają w sposób oczywisty na obniżanie kosztów produkcji oraz zwiększenie zysków firmy.

Poniżej omówimy cztery równie ważne kwestie, które wpływają na to, że identyfikowalność w przemyśle wytwórczym jest już koniecznością.

Oczekiwania klienta

Na dzisiejszym konkurencyjnym rynku klienci produkcyjni coraz częściej wymagają od swoich dostawców systemów identyfikowalności i weryfikacji, aby zmniejszyć ryzyko i zyskać pewność, że kupowane przez nich produkty spełniają branżowe standardy zgodności oraz własne specyfikacje jakościowe.

Restrykcyjny normy i regulacje prawne

Spełnienie wytycznych wynikających z norm i certyfikacji bez systemu do kontroli jakości może być poważnym problemem dla firmy produkcyjnej. Rosnące standardy a także wysokie kary za nieprzestrzeganie wytycznych, które możemy zaobserwować w wielu branżach. tj. medycyna, branża spożywcza, lotnictwo obronność czy motoryzacja, zwiększają popyt na profesjonalne systemy do kontroli produkcji zawierające funkcjonalności genealogii produktu/traceability.

Ochrona marki i budowanie lojalności klienta

Konsumenci mają dzisiaj ogromny wybór a także nieograniczony dostęp do opinii zamieszczanych w Internecie, które są potężnym narzędziem opiniotwórczym i kreującym wizerunek firmy w oczach potencjalnego klienta. Te czynniki powodują, że budowanie przywiązania i zaufania do marki jest trudniejsze niż we wcześniejszych dekadach. Odpowiednio zorganizowana kontrola jakości, w tym identyfikowalność produkcji, pozwala na uniknięcie lub zminimalizowanie wycofywania wadliwych produktów z rynku oraz roszczeń gwarancyjnych. Przekłada się to na zwiększenie satysfakcji klientów i systematycznego powiększania grona stałych odbiorców wyrobów. Dbałość o aspekty jakościowe buduje wizerunek rzetelnego przedsiębiorstwa zapewniającego stabilną produkcję i bezpieczne, solidne wyroby.

Ograniczanie odpowiedzialności i kosztów

Zaawansowane śledzenie – także gotowych wyrobów – pozwala na ograniczenie odpowiedzialności związanej z roszczeniami sądowymi i kwestiami związanymi z bezpieczeństwem towarów oddanych do obrotu.

Przestarzałe metody tj. ręczne procesy, papierowy obieg kluczowych dokumentów a także mnogość niezintegrowanych systemów przetwarzających dane uniemożliwia skuteczną kontrolę jakości i śledzenie wyrobów. Wszystkie te czynniki generują niedokładne dane, są źródłem błędów i opóźnień w wykrywaniu niezgodności oraz sprawnym przepływie informacji.

System MES a kontrola jakości

OptiMES to kompleksowy system do zarządzania produkcją, który pozwala użytkownikom na dopasowanie funkcjonalności do realnych potrzeb przedsiębiorstwa. Moduł MES pozwala na sprawną realizację, kontrolę i rozliczanie produkcji. Dzięki niemu możesz optymalnie zorganizować kontrolę jakości – kontrolerzy dostają powiadomienia o nowych sztukach/partiach do weryfikacji a efekty kontroli są odnotowywane w systemie w postaci planu działań dla danego pracownika. Wszystko to dzieje się sprawnie, z wykorzystaniem intuicyjnego panelu meldunkowego, do którego możesz się zalogować zdalnie. System MES pozwala również na załączanie plików z urządzeń pomiarowych czy smartfona. Oprogramowanie daje możliwość korzystania z panelu lub papierowych zleceń – obie wersje pozwalają na zachowanie pełnej śledzalności półproduktów i wyrobów gotowych, zapewniając tym samym zgodność z ISO 90001 oraz wysoką jakość wyrobów.

Dowiedz się więcej o możliwościach jakie daje system do zarządzania produkcją OptiMES – już teraz możesz przetestować przez 14 dni funkcjonalności systemu!

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.