Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją

W jaki sposób utrzymać konkurencyjność w branży produkcyjnej?

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Wiedza
 • /
 • W jaki sposób utrzymać konkurencyjność w branży produkcyjnej?

Klienci wymagają wysokiej jakości produktów w przystępnej cenie. Aby móc spełnić to oczekiwanie konieczne jest osiągnięcie i utrzymanie wysokiego poziomu konkurencyjności. W jaki sposób? Ścieżek prowadzących do tego celu jest kilka – jedną z istotniejszych jest informatyzacja procesu produkcji.

Rzetelne dane to podstawa

Automatyzacja i optymalizacja procesów produkcyjnych przy użyciu nowoczesnych technologii umożliwia produkowanie wyrobów w niższej cenie i o nienagannej jakości. By móc planować a później wdrażać usprawnienia potrzebne są jednak informacje – wiarygodne i aktualne. Jeśli starasz się zebrać je sam lub robią to ręcznie Twoi pracownicy istnieje duże ryzyko, że nie spełnią one tych dwóch wymogów, a do tego zajmie to mnóstwo czasu.

Z pomocą przychodzi system do zarządzania produkcją, który zbiera informacje bezpośrednio z maszyn i aktualizuje je czasie rzeczywistym. Wykorzystując obszerne dane historyczne, obecnie monitorowane parametry a także algorytmy sztucznej inteligencji dostarcza zaawansowane raporty, analizy i symulacje. Sugeruje najlepsze w danej sytuacji rozwiązania, pozwalając dla przykładu na półautomatyczne lub automatyczne przeplanowanie produkcji czy generowanie zamówień. Oprogramowanie do zarządzania produkcją pozwala Ci na sprawne wdrożenie konkretnych działań wynikających z Twoich decyzji biznesowych.

Najczęstsze sytuacje, które są źródłem utrudnień na produkcji to:

 • zmiana parametrów zlecenia  – np. zmiana wielkości zamówienia lub parametrów produktu albo inny termin dostawy,
 • słaba jakość surowców lub gotowych wyrobów,
 • awaria maszyny i urządzeń,
 • braki w surowcach i opóźnione dostawy,
 • nieplanowane przestoje,
 • nierównomierne rozłożenie pracy i złe gospodarowanie zasobami,
 • błędne wydania i inne nieprawidłowości w obszarze gospodarki magazynowej.

W jaki sposób system do zarządzania produkcją OptiMES może pomóc Ci rozwiązać powyższe sytuacje?

Na początek dostarczy dane o stanie rzeczywistym, a następnie przyspieszy i ułatwi wdrożenie decyzji. W kontekście wyżej wymienionych trudności system OptiMES:

 • dostarcza zaktualizowane wytyczne dla pracowników zgodnie z nowymi parametrami zlecenia – w przystępnej formie, na wygodnym w użyciu panelu meldunkowym. Ograniczasz w ten sposób ryzyko błędów i niepełnych informacji oraz oszczędzasz czas – teraz nie musisz już ręcznie przeplanowywać pracy oraz niczego doprecyzowywać!
 • w sytuacji zmiany terminu dostawy błyskawicznie przygotuje zaktualizowaną wg nowych priorytetów listę zadań dla każdego pracownika,
 • dba o jakość- system rejestruje wszystkie informacje w bazie danych, zatem zarówno źródło błędnego surowca jak i osoba, która notorycznie przyczynia się do złej jakości produktu zostaną szybko zidentyfikowane. Także kontrolerzy jakości mają z systemem OptiMES ułatwioną pracę, ponieważ na swoich panelach dostają na bieżąco informacje o pojawiających się partiach do kontroli,
 • ogranicza awarie i przestoje – odczyty danych bezpośrednio z maszyn, dane historyczne odnośnie napraw, katalog części zamiennych i okresów gwarancyjnych oraz automatyczne powiadomienia o planowanych czynnościach serwisowych w dużej mierze przyczyniają się do wydłużenia żywotności maszyn, zminimalizowania ilości oraz skali napraw a także nieplanowych przestojów,
 • pilnuje za Ciebie poziomu stanów magazynowych – system do zarządzania produkcją utrzymuje optymalne stany magazynowe (zachowuje bezpiecznego minimum, przy jednoczesnym dbaniu o cashflow i odpowiednią przestrzeń na magazynie),
 • usprawnia efektywne wykorzystanie zasobów i równomierny przydział zadań – terminal zbiera dane z każdego ze stanowisk, dlatego na bieżąco masz wgląd w postęp realizacji zadania a także wydajność pracowników na każdym ze stanowisk. OptiMES rozlicza czas pracy i wykorzystanie surowców a także ogranicza ilość błędów ludzkich, generowanych odpadów i awarii maszyn – wszystko to pozwala na w pełni racjonalne gospodarowanie zasobami sprzętowymi, ludzkimi i surowcowymi.

OptiMES to kompleksowy program do zarządzania produkcją, który może usprawnić wspomniane obszary i znacznie więcej. W zależności od Twoich potrzeb, 5 modułów systemu OptiMES zadba o realizację, kontrolę i wykonanie produkcji, planowanie, gospodarkę magazynową, utrzymanie ruchu czy relacje z klientami i rozliczanie czasu pracy. Skontaktuj się doradcą OptiMES aby dopasować najlepsze rozwiązanie dla Twojej Firmy.

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.