Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją

Wyzwania firm produkcyjnych

Jako decydent firmy produkcyjnej masz za zadanie konsekwentnie dostarczać produkt spełniający wysokie standardy jakości. Często poruszasz się po skomplikowanym łańcuchu dostaw oraz napotykasz nierealistyczne oczekiwania interesariuszy a także trudne do realizacji terminy wprowadzania produktów na rynek, które kreują wymagający klienci i kwestie sezonowości. Wszystkie te  kwestie sprawiają, że dzisiejsze firmy produkcyjne  potrzebują jak nigdy wcześniej bezbłędnego planowania i wykonania produkcji a także otwartości na nowoczesne programy do zarządzania produkcją.

Wśród kluczowych wyzwań, z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa produkcyjne, znajdują się m.in. skomplikowany łańcuch dostaw, problem z zasobami ludzkimi, rozwijanie produktów i technologii, bezpieczeństwo cybernetyczne, zmiany przepisów a także radzenie sobie z konserwacją zapobiegawczą. W tym artykule przyjrzymy się  bliżej problemom dotyczącym łańcucha dostaw oraz możliwościom ich rozwiązania.

Systemy SCM -rola w planowaniu w łańcuchu dostaw

W coraz większym stopniu producenci zaopatrują się u globalnych dostawców – czy to w zakresie surowców czy też komponentów potrzebnych do ukończenia własnych produktów. Kolejne ogniwa dodawane do łańcucha dostaw (kontrahenci, dostawcy, czy inne podmioty) zwiększają ryzyko nieporozumień i błędów. Globalizacja produkcji powoduje, że różne zespoły pracują nad  komponentami jednego produktu, bardzo często nie wiedząc na jakim są etapie. Osoba koordynująca projekty produkcyjne ma kompleksowe informacje, jednak pozostałe osoby i zespoły zwykle są niedoinformowane. Ręczne aktualizacje czy zbiorowe maile nie sprawdzają się, ponieważ nie uwzględniają dużej dynamiki procesów produkcyjnych. Tymczasem pojawiają się priorytety zmiany procesu i inne nieprzewidziane zdarzenia, które wpływają na produkcję lub wysyłkę. Bez skutecznego sposobu komunikowania zespoły nie widzą bieżących zmian i nie mają szansy na szybkie reagowanie.

Dobrym rozwiązaniem tej istotnej kwestii jest używanie wspólnego narzędzia do zarządzania projektami i wykonaniem produkcji. Osoby zaangażowane powinny mieć możliwość stałego dostępu do harmonogramu, informacji o postępach realizacji i innych ważnych wydarzeniach, które modyfikują dotychczasowe założenia. Dostęp do danych generowanych z wykorzystaniem  IoT, zbieranych bezpośrednio z maszyn, pozwala na wgląd w czasie rzeczywistym w ich działanie, pomaga poprawić wydajność oraz zmniejsza koszty.  

Systemy SCM (Supply Chain Management) to grupa narzędzi dedykowanych do prognozowania i planowania strategicznego oraz szczegółową kontrolę procesów wewnątrz łańcucha logistycznego.
Wśród systemów kontroli realizacji w łańcuchu dostaw bardzo ważną rolę odgrywa system MES (Manufacturing Execution System), czyli system realizacji produkcji

System MES to narzędzie umożliwiające  kontrolowanie, śledzenie a także raportowanie wszystkich niezbędnych informacji oraz wydarzeń związanych z realizacją zleceń produkcyjnych. Rozwiązanie MES od OptiMES zapewnia dostęp w czasie rzeczywistym do kluczowych danych, dzięki czemu zarówno pracownicy hali jak i osoby zarządzające są w stanie reagować na bieżąco, zgodnie ze swoim zakresem działań i kompetencjami. Wygodny panel meldunkowy sprawia, że przekazywanie i odbieranie informacji staje się dużo prostsze, szybsze i przede wszystkim pozwala na  natychmiastowe reagowanie na pojawiające się zdarzenia. Dzięki MES zyskujesz kompleksową wiedzę i dostęp do szczegółowego planu operacyjnego. W razie nagłych sytuacji, możesz skorzystać z opcji automatycznego  przeplanowania, dzięki czemu system bezbłędnie stworzy optymalny  i bezbłędny harmonogram, uwzględniający wiele kluczowych zmiennych. Dodatkowo ułatwia on kontrolę jakości, co w konsekwencji prowadzi do  zwiększenia jakości produktów i satysfakcji klienta.

Równie ważne są systemy WMS, które pomagają zarządzać gospodarką magazynową, systemy TMS ułatwiające zarządzanie flotą oraz zleceniami transportowymi  a także system APS umożliwiający harmonogramowanie produkcji oraz dostarczający rzetelnych danych o poziomie zaangażowania zasobów wytwórczych.

Wdrażając w swojej firmie poszczególne rozwiązania SCM możesz zyskać kompletny i rzetelny  obraz przepływu towarów i postępów realizacji zleceń. W ten sposób masz pełną kontrolę nad procesami, które stopniowo – przy użyciu nowoczesnych systemów – optymalizujesz i automatyzujesz.  Twoja firma zwiększa wydajność, obniża koszty, podnosi jakość produktów oraz poziom zadowolenia klientów. Sprawdź które z modułów OptiMES będą najlepsze dla Twojego biznesu.

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.