Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu

Zaawansowane planowanie i harmonogramowanie produkcji – czy system ERP jest wystarczający?

 • Home
 • /
 • Blog
 • /
 • Wiedza
 • /
 • Zaawansowane planowanie i harmonogramowanie produkcji – czy system ERP jest wystarczający?

Wraz z rozwojem technologii przedsiębiorstwa z różnych branż zaczęły inwestować w systemy ERP wspomagające planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Choć jest to bardzo dobre narzędzie, nie jest one właściwe dla każdego typu działalności. Nadal jednak wiele firm produkcyjnych zakłada, że ich specyficzne potrzeby są całkowicie zabezpieczone dzięki funkcjonalnościom ERP. W tym czasie ich konkurencja optymalizuje swoje działania z użyciem dedykowanego systemu do planowania produkcji APS i wyprzedza owych producentów zwiększając swoje udziały w rynku. Na czym polega przewaga systemu APS?

ERP jako system planowania

Systemy klasy ERP obejmują w ramach swoich funkcjonalności planowanie, jednak gdy zagłębimy się w szczegóły, okaże się że mowa tu głównie o planowaniu długoterminowym. Jeśli zatem oczekujesz od systemu, że szybko zaplanuje co zrobić po południu, gdy niespodziewanie zepsuje się maszyna – wiedz, że nie jest on do tego stworzony. Harmonogramy ERP są zbyt wolne, statyczne i uproszczone. Nowoczesna produkcja wymaga natomiast elastyczności i dynamiki w działaniu – tym założeniom sprosta system do planowania produkcji APS.

Czym się różni planowanie od harmonogramowania?

Planowanie to proces ustalania celów i wybierania różnych sposobów wykorzystania zasobów, aby te cele osiągnąć. Harmonogram to sekwencyjna lista działań, obejmująca terminy wykonania – daty i godziny. W takim ujęciu plan jest statyczny, natomiast harmonogram jest bardziej szczegółowy i co najistotniejsze – dynamiczny.
Systemy ERP, nawet te najbardziej nowoczesne, potrzebują dużo czasu na planowanie. Co więcej, w przeciwieństwie do systemu APS, nie uwzględniają wielu kluczowych dla produkcji parametrów, takich jak np. ograniczenia wydajności sprzętu oraz zasobów ludzkich w hali produkcyjnej. Dlatego wiele osób, mimo dostępu do ERP, korzysta z innych dostępnych rozwiązań do planowania, takich jak Excel. Mimo wielu zalet, również on nie jest w pełni dostosowany do harmonogramowania produkcji i wykazuje znaczne ograniczenia.

Czym jest system APS?

Oprogramowanie APS (Advanced Planning & Scheduling) to system stworzony do szybkiego i dokładnego tworzenia efektywnych harmonogramów. Jest on o wiele bardziej wydajny i niezawodny niż jakiekolwiek inne narzędzie czy też człowiek. Coraz większa popularność systemu APS wynika z rosnącej złożoności planowania produkcji, potrzeby optymalizacji wielu zmiennych oraz konieczności szybkiego reagowania na nagłe zmiany. Wdrożenie systemu do planowania produkcją rozwiązuje te trzy kwestie.
System APS dostarczany przez OptiMES wykorzystuje sztuczną inteligencję i działa oparciu o złożone algorytmy optymalizujące harmonogramy. Uwzględnia on wszystkie niezbędne zmienne i ograniczenia jakie narzuca aktualna sytuacja– terminy, priorytety, konfigurację zmian, urlopy, technologie, normatywny, wydajność stanowisk, dostępność narzędzi i surowców oraz przezbrojenia czy planowane działania utrzymaniowe.

Jakie korzyści niesie wdrożenie systemu APS?

Decydując się na implementację systemu APS zyskujesz:

 • możliwość równoczesnego planowania wielu zasobów,
 • większą elastyczność w działaniu i wyższą konkurencyjność – m.in. dzięki możliwości planowana i przeplanowywania ad-hoc,
 • optymalizację wąskich gardeł i przepływów materiałowych,
 • dostęp do zaawansowanych symulacji i prognoz,
 • optymalizację pracy skutkującą wyższą wydajnością, lepszym wykorzystaniem zasobów i zrównoważonym poziomem zapasów,
 • przejrzystość procesów,
 • skrócenie czasu dostaw,
 • dotrzymywanie terminów,
 • większe zyski.

Skontaktuj się z doradcą OptiMES, aby poznać więcej szczegółów odnośnie możliwości jakie otworzy przed Twoją firmą system APS.

Masz pytania?
Masz pytania?

Zespół specjalistów OptiMES ma już ponad 14 lat doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań informatycznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Jeżeli masz jakieś pytania napisz do nas! Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu 535 455 855 i adresem mailowym biuro@syneo.pl.

Najnowsze wpisy

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.