Planowanie produkcji i zamówień (APS)

Planowanie produkcji to często skomplikowane zadanie. Robi się jeszcze trudniej kiedy praca wre, a nagle trzeba całość przeplanować ze względu na pilne zamówienie od klienta, albo awarię. Nowoczesne firmy potrzebują prostego, kompleksowego i elastycznego rozwiązania, które nie tylko potrafi zaplanować produkcję i pokieruje pracownikami, ale także przeplanuje prace i zaalarmuje ryzyka. To wszystko  zyskujesz w kilka sekund dzięki wsparciu algorytmów sztucznej inteligencji w OptiMES. Zobacz w szczegółach jak pomagamy firmom produkcyjnym radzić sobie z coraz większą presją płacową i ciągłym skracaniem terminów realizacji.

Zaplanuj każdy typ produkcji

Zaplanuj graficznie lub automatycznie każdy typ produkcji: sekwencyjna, liniowa (potokowa), jednostkowa (prototypowa, projektowa), małoseryjna, seryjna, masowa, montaż, prace projektowe i budowlane, a także prace służb serwisowych jak utrzymanie ruchu i magazyn. Nagła awaria, albo pilne zamówienie od klienta? Przeplanuj produkcję dwoma kliknięciami tak, żeby dotrzymać terminów. Albo po prostu przenieś myszką to, co trzeba na interaktywnym harmonogramie.

OptiMES uwzględni terminy, ludzi, brygady, konfigurację zmian, surowce, przezbrojenia, dostępność narzędzi, wydajność stanowisk, technologie, normatywy, urlopy itd… a od tego wszystkiego rzecz jasna wyjątki :).

Możesz nawet włączyć automatyczne planowanie i przeplanowanie z koszyka zamówień, a dane czerpać z systemu księgowego.

Zoptymalizuj wąskie gardła i przepływy materiałowe

Niezależnie od tego czy planujesz (bądź przeplanowujesz) ręcznie, czy automatycznie mogą się pojawić wąskie gardła. Dzięki intuicyjnej wizualizacji i wczesnemu ostrzeganiu możesz szybko i skutecznie rozwiązać problemy zanim się spiętrzą. Dzięki OptiMES patrzysz na swoją produkcję z dużym wyprzedzeniem estymując, np. obłożenie maszyn, zapotrzebowanie na surowce i pracowników oraz pracę służb serwisowych takich jak utrzymanie ruchu i magazyn.

Wizualizacja w czasie rzeczywistym

Obserwuj w czasie rzeczywistym postępy i rozliczenie produkcji. Jak lubisz: na raporcie tekstowym, interaktywnym harmonogramie, automatycznym raporcie e-mail, na komputerze, tablecie lub telefonie. Możesz też ustawić system tak, żeby powiadamiał Cię tylko wtedy kiedy powinien, a Ty masz święty spokój.

Wejdź w szczegółowe raporty, żeby zagłębić się w szczegóły lub sprawdzaj intuicyjne podsumowania. Zobacz jak OptiMES rozlicza surowce i czas pracy, albo ile zarobiłeś na danym zleceniu, zamówieniu, kontrakcie lub całej współpracy z klientem.

Symulacje What-If

Zastanawiasz się ‚co by było gdybym…’ kupił nową maszynę, zatrudnił więcej ludzi, albo podziękował Panu X za współpracę… Albo poprostu co będzie jeśli najpierw zrobimy zlecenie X, a Y odłożymy na później – czy wystarczy surowca i godzin pracowników? Teraz możesz to i wiele innych aspektów bardzo łatwo sprawdzić używając symulacji.

Szablony technologii (marszrut, procesów), operacji i normatywy

Przestań marnować czas na ręczne tworzenie technologii (marszrut) i BOM (skład materiałowy) pod każde zlecenie. Wprowadź je raz jako szablony, a OptiMES sam użyje ich zgodnie z normatywami i macierzą przezbrojeń. Duplikuj, łącz i dziel za pomocą prostego i intuicyjnego edytora. Buduj wygodnie BOMy i technologie wyrobu gotowego z półproduktów z zachowaniem profesjonalnego obiegu dokumentów produkcyjnych od zamówienia, aż po panel meldunkowy. Zachowaj zgodność z certyfikacją ISO 9001 gromadząc dokumentację elektronicznie lub kontrolują wydruki.

Zapotrzebowanie materiałowe (surowcowe) i ludzkie (siła robocza)

W klika sekund poznaj zapotrzebowanie na surowce i ludzi na najbliższy dzień, tydzień, miesiąc itd. OptiMES za Ciebie pamięta o minimalnych stanach magazynowych (safety stock) surowców, materiałów i półproduktów. Rozumie też Twoją konfigurację zmian pracowniczych i brygad oraz macierze uprawnień, dzięki czemu możesz optymalnie zaplanować produkcję uwzględniając, np. urlopy.

Kooperacje, podwykonawcy

Łatwo sprawdzisz, czy opłaca się oddać zlecenie w kooperację. A do tego zaplanować pracę podwykonawcy, udostępnić mu panel meldunkowy i śledzić postępy w czasie rzeczywistym. Cały proces kompletacji, załadunku i ewentualnej spedycji przeprowadzisz w klika minut, a potrzebne dokumenty magazynowe wydrukujesz 1 kliknięciem.

Właśnie dostałeś telefon, że podwykonawca się spóźni? Sprawdź w klika sekund jak to wpłynie na pozostałe zlecenia.

Prognozy (forecasty)

Skutecznie pilnuj stanów magazynowych odpowiednich do wywołań klientów. Tak, żeby być poważnym partnerem biznesowym, ale również żeby nie obciążać magazynu i cash-flow ponad to co bezpieczne.

Zlecenia i karty pracy

Prowadź profesjonalny obieg dokumentów za pomocą panelu meldunkowego, albo papierowych kart pracy drukowanych prosto z planu produkcji lub listy zleceń. Dzięki temu automatycznie rozliczaj czas pracy i surowce, a system sam obliczy wynagrodzenia akordowe i premie od efektywności, a do tego zaalarmuje Cię jeśli wystąpią nieprawidłowości.

Poznaj więcej szczegółów

Pełna dokumentacja
Integracje
Planowanie produkcji (APS)
Magazyn (WMS)
Realizacja i kontrola produkcji (MES)
Rozliczenie czasu pracy (RCP)
Kalkulacje, oferty i zamówienia (CRM)
Utrzymanie ruchu (CMMS)

Sprawdź OptiMES za darmo teraz!

1 użytkownik

za darmo

potem tylko

59 zł/mc

OptiMES zwiększa wydajność już prawie 100 firm z całej Polski. Dołącz do nich teraz!

Zacznij korzystać za darmo!

Sprawdź jak działa profesjonalny system zarządzania produkcją OptiMES. 

Kalkulator wdrożenia