Система управления производством
Система управления производством
System do zarządzania produkcją
System do zarządzania produkcją
Menu
Funkcje systemu OptiMES

Realizacja, kontrola i rozliczenie produkcji (MES)

  • Home
  • /
  • Funkcje
  • /
  • Realizacja, kontrola i rozliczenie produkcji (MES)

MES - realizacja, kontrola i rozliczanie produkcji

Nowoczesna firma produkcyjna to firma z kompleksowym systemem innformatycznym do zarządzania i planowania produkcji, a system MES jest równie ważny, co dobre maszyny produkcyjne i wykwalifikowana kadra. Profesjonalne planowanie produkcji, w równej mierze, co samo sprawne jej wykonanie, jest kluczowe dla funkcjonowania i zarobków firmy.  Dlatego OptiMES łączy wszystko, co ułatwia przebieg procesów produkcyjnych i podnosi ich efektywność.

Przykłady? Dzięki panelom meldunkowym, OptiMES nie tylko deleguje pracownikom zadania, ale też rozlicza surowce i czas pracy, tworzy automatyczne dokumenty magazynowe, usprawnia kompletacje, załadunki, i wiele innych.

Zjedź niżej i poznaj wszystkie funkcjonalności Systemu MES od OptiMES

Zobacz jak działa OptiMES w naszych wideo poradnikach!

Jak zaplanować pracę w firmie, by zapobiec przestojom? Jak zapewnić optymalne obłożenie wszystkich stanowisk pracy? Jak zlecić kontrolę jakości, by szybko wykryć przyczynę problemów? W zarządzaniu procesem produkcji mebli odpowiedź na każde z tych pytań może mieć kluczowe znaczenie dla opłacalności, sprawności oraz jakości realizowanych prac. Przy złożonych produktach tradycyjne narzędzia planowania takie jak ręcznie edytowane arkusze kalkulacyjne stają się nieefektywne. Osoby decyzyjne i pracownicy potrzebują inteligentnego programu do zarządzania produkcją mebli, aby nie tracić czasu na czynności, które można wykonać automatycznie. Informatyczny system zarządzania produkcją mebli OptiMES występuje tu w roli niezawodnego, elektronicznego asystenta, odciążając kadrę zarządzającą we wszystkich powtarzalnych zadaniach.


Wypróbuj MES za darmo!

przez 14 dni! Nie wymagamy karty kredytowej.

Zyskujesz Plan operacyjny i plan zamówień z wizualizacją postępów

To narzędzie, które zmienia podejście do pracy produkcji. Zaplanowane prace i postępy procesów produkcyjnych możesz śledzić w czasie rzeczywistym, na szczegółowym planie operacyjnym. Potrzebujesz szerszej perspektywy – przełączasz się na plan zamówień. Plan operacyjny to też miejsce, gdzie od razu widzisz wąskie gardła i potencjalne ryzyka. Masz czas, by zareagować, bo plan bardzo łatwo zmienić. Po prostu przeciągasz elementy myszką na: inne stanowisko, inny czas, albo używając automatycznego przeplanowania, np. priorytetami zamówień lub terminami dostaw do klienta. Prosto, bezproblemowo, skutecznie.

Panel meldunkowy, który pozwala pracować szybciej i wydajniej

Zerwiesz z niejasnym podziałem pracy, problemami komunikacyjnymi, papierowymi raportami. OptiMES automatycznie rozdzieli prace między pracowników i stanowiska. Pracownik loguje się przez PIN albo kartę zbliżeniową (RFID) i to wystarczy, by wiedział co ma robić – widzi listę swoich prac i terminy ich realizacji. Raportuje sam za siebie, albo za całą brygadę postępy produkcji, przestoje, awarie, partie, przerwy i inne zdarzenia. Podejmuje zadania i je zdaje, a Ty dostajesz automatycznie rozliczenie czasu pracy, surowców i narzędzi. Natomiast kontrola jakości powiadamiana jest automatycznie o nowych sztukach do przeprocesowania.

Panel meldunkowy c. d.

Panel dostarcza pracownikowi informacje kompleksowo. Przekazanie tylu wiadomości ustnie czy pisemnie zajęłoby wieki. Dzięki OptiMESowi, wszystko, co ważne w trakcie produkcji, czyli – rysunki, pliki, parametry maszyn, narzędzia, technologia, surowce itd, trafiają do pracownika zawsze na czas i w nienagannej formie.

Co więcej, system MES pilnuje kompletacji, załadunków i spedycji oraz łatwo integruje się z dowolnym czytnikiem kodów kreskowych. Przez panel meldunkowy Twoi pracownicy wydrukują etykiety samoprzylepne i przekażą sobie zmiany. Mogą tworzyć automatyczne dokumenty magazynowe. W ten sposób eliminujesz niedopowiedzenia, oszczędzasz czas, który byłby potrzebny do przekazywania ustaleń między pracownikami i organizacji przepływu dokumentów w formie papierowej. System sprawdzi się także w roli narzędzia do przekazywania zleceń i śledzenia postępów kooperacji.

Wygoda i pewność poprawności danych – Karty pracy z kodami kreskowymi

Wybierasz taką formę pracy, która daje Tobie największy komfort. Z systemem MES realizujesz produkcję drukując papierowe karty pracy, zamiast używania panelu meldunkowego. Albo łączysz jedno i drugie. Wydrukowane karty pracy zawierają wszystkie potrzebne informacje o surowcach, technologii, narzędziach, konfiguracji stanowiska/maszyny, czasach, terminach itd. oraz kody kreskowe czynności. To dzięki temu oszczędzasz czas na raportowaniu produkcji – zamiast szukać zlecenia w systemie pracownik skanuje tylko kod kreskowy operacji.

MesTV – wizualizacja, która motywuje

Sprawdziliśmy dla Ciebie, co zrobić, by skutecznie dodać pracownikom chęci do pracy. Wspólny, realny i terminowy cel zmotywuje brygady i pojedynczych pracowników – muszą tylko być go świadomi. Dlatego powieś na hali duży telewizor tak, żeby wszyscy widzieli terminy zleceń. To działa!

Perfekcyjna Kontrola jakości

Dzięki OptiMESowi kontrolerzy dostają automatyczne powiadomienia o nowych sztukach lub partiach produktów do skontrolowania. Wyniki kontroli przekładają się na plan działań konkretnego pracownika, który np. dostanie zadanie, by poprawić wadliwe sztuki albo dodatkową premię za zerową brakowość w danym miesiącu. Jednym kliknięciem drukujesz karty braków i modyfikujesz słowniki, np. powodów odrzuceń. Bardzo sprawnie umieszczasz też w systemie pliki, zdjęcia, rysunki itd., z dowolnego urządzenia pomiarowego lub smartfona robiącego zdjęcia.

Pełne tracebility

Dzięki panelom meldunkowym lub papierowym zleceniom zachowujesz pełne tracebility (śledzalność, genealogię) wyrobów gotowych i półproduktów. To zapewnia Ci zgodność z normami i certyfikatami (jak np. ISO 90001), a oprócz tego daje pewność, że produkujesz wyroby o nienagannej jakości.

Naliczanie wynagrodzeń i rozliczenie czasu pracy

OptiMES działa tak, jak sobie tego życzysz, dlatego ustaw reguły. Na ich podstawie system będzie naliczał wynagrodzenia akordowe i premie od efektywności. Wszystko automatycznie, bezbłędnie i w odniesieniu do konkretnych osiągnięć pracowników.

Sprawdzaj i koryguj normatywy

Wystarczy, że uruchomisz istniejące normatywy w OptiMES, albo pozwolisz, aby system sam je zebrał z produkcji. Dzięki temu na bieżąco widzisz jak są realizowane i ewentualnie możesz je korygować. Zbieranie cennych danych jest proste, a dzięki nim łatwo porównujesz brygady i pracowników między sobą. Co więcej, od teraz określanie normatyw dla nowych produktów też będzie zdecydowanie sprawniejsze, bo zautomatyzowane.

Wypróbuj OptiMES za darmo!

14 dni bez zobowiązań! Karta kredytowa nie jest wymagana.