Realizacja, kontrola i rozliczenie produkcji (MES)

Kompleksowy system MES to podstawa funkcjonowania każdej nowoczesnej firmy produkcyjnej. Profesjonalne planowanie produkcji jest kluczowe tak samo jak jej sprawne wykonanie. Dzięki panelom meldunkowym, OptiMES nie tylko deleguje pracownikom zadania ale też rozlicza surowce i czas pracy, tworzy automatyczne dokumenty magazynowe, usprawnia kompletacje i załadunki oraz….

Plan operacyjny i plan zamówień z wizualizacją postępów

Zaplanowane prace i postępy produkcji możesz śledzić w czasie rzeczywistym na szczegółowym planie operacyjnym, albo z wyższej perspektywy – na planie zamówień. W tym samym miejscu od razu widzisz wąskie gardła i potencjalne ryzyka. Łatwo zmienisz plan po prostu przeciągając elementy myszką na: inne stanowisko, inny czas, albo używając automatycznego przeplanowania, np. priorytetami zamówień, lub terminami dostaw do klienta.

Panel meldunkowy

OptiMES automatycznie rozdziela prace między pracowników i stanowiska. Wystarczy, że pracownik zaloguje się przez PIN albo kartę zbliżeniową (RFID) i już wie co ma robić – widzi listę swoich prac i terminy. Raportuje sam za siebie, albo za całą brygadę postępy produkcji, przestoje, awarie, partie, przerwy i inne zdarzenia. Podejmuje zadania i je zdaje, a Ty dostajesz automatycznie rozliczenie czasu pracy, surowców i narzędzi. Kontrola jakości powiadamiana jest automatycznie o nowych sztukach do przeprocesowania.

Panel meldunkowy c. d.

Panel dostarcza pracownikowi informacje kompleksowo – rysunki, pliki, parametry maszyn, narzędzia, technologia, surowce itd. A do tego pilnuje kompletacji, załadunków i spedycji oraz łatwo integruje się z dowolnym czytnikiem kodów kreskowych.

Przez panel meldunkowy pracownicy drukują etykiety samoprzylepne i przekazują sobie zmiany. Eliminujesz w ten sposób niedopowiedzenia. Ich działania mogą tworzyć automatyczne dokumenty magazynowe, oszczędzając czas.

Możesz go też używać do dawania zleceń i śledzenia postępów kooperacji.

Karty pracy z kodami kreskowymi

Realizujesz produkcję drukując papierowe karty pracy, zamiast używania panelu meldunkowego. Albo łączysz jedno i drugie. Wydrukowane karty pracy zawierają wszystkie potrzebne informacje o surowcach, technologii, narzędziach, konfiguracji stanowiska/maszyny, czasach, terminach itd. oraz kody kreskowe czynności. Dzięki temu oszczędzasz czas na raportowaniu produkcji – zamiast szukać zlecenia w systemie pracownik skanuje tylko kod kreskowy operacji.

MesTV

Powieś na hali duży telewizor tak, żeby wszyscy widzieli terminy zleceń. Zmotywuj brygady i projedynczych pracowników za pomocą przejrzystej wizualizacji.

Kontrola jakości

Kontrolerzy są automatycznie powiadamiani o nowych sztukach lub partiach do skontrolowania. Wyniki kontroli przekładają się na plan i pracownika, np. pracownik dostanie zadanie na poprawienie wadliwych sztuk albo dodatkową premię za zerową brakowość w tym miesiącu. Jednym kliknięciem wydrukujesz karty braków i zmodyfikujesz słowniki, np. powodów odrzuceń. Umieścisz też w systemie pliki, zdjęcia, rysunki itd., z dowolnego urządzenia pomiarowego lub smartfona robiącego fotografie.

Pełne tracebility

Dzięki panelom meldunkowym lub papierowym zleceniom zachowujesz pełne tracebility (śledzalność, genealogię) wyrobów gotowych i półproduktów. To zapewnia Ci zgodność z normami i certyfikatami jak ISO 90001.

Naliczanie wynagrodzeń i rozliczenie czasu pracy

Ustaw reguły. Na ich podstawie system będzie naliczał wynagrodzenia akordowe i premie od efektywności.

Sprawdzaj i koryguj normatywy

Uruchamiasz istniejące normatywy w OptiMES, albo pozwalasz, żeby system sam je zebrał z produkcji. Dzięki temu na bieżąco śledzisz jak są realizowane i ewentualnie możesz je korygować. Zbierasz cenne dane, więc łatwo porównujesz brygady i pracowników między sobą. A do tego szybko określasz normatywy dla nowych produktów.

Podłączenie do maszyn (SCADA)

Podłączasz dowolną maszynę lub urządzenie do OptiMES, dzięki czemu możesz gromadzić i śledzić parametry jej pracy, przestoje, awarie, ilość cykli, wagę wyrobu itd. System pokaże nie tylko wykresy historyczne ale też zaawansowany raport OEE i innych wskaźników produkcyjnych. To wszystko w korelacji z meldunkami pracowników.

Poznaj więcej szczegółów

Pełna dokumentacja
Integracje
Planowanie produkcji (APS)
Magazyn (WMS)
Realizacja i kontrola produkcji (MES)
Rozliczenie czasu pracy (RCP)
Kalkulacje, oferty i zamówienia (CRM)
Utrzymanie ruchu (CMMS)

Sprawdź OptiMES za darmo teraz!

1 użytkownik

za darmo

potem tylko

59 zł/mc

OptiMES zwiększa wydajność już prawie 100 firm z całej Polski. Dołącz do nich teraz!

Zacznij korzystać za darmo!

Sprawdź jak działa profesjonalny system zarządzania produkcją OptiMES. 

Kalkulator wdrożenia