Ile zarabia inżynier produkcji

Ile zarabia inżynier produkcji?

Spis Treści:

Ile zarabia inżynier produkcji?

W ostatnich latach utarło się przekonanie, że w Polsce inżynierowie są bardzo słabo opłacani. Skłoniło to wielu młodych absolwentów politechnik do emigracji i osiedlenia się poza granicami naszego kraju. Jednak, czy naprawdę w Polsce inżynier zarabia tak mało?

Podejmujemy analizę niełatwego tematu – ile zarabia inżynier produkcji. Na przykładzie tego zawodu prześledzimy zarobki na przestrzeni lat i porównamy je z zagranicznymi pensjami.

Inżynier produkcji – podstawowe informacje

Inżynier produkcji to stosunkowo młody zawód. Jako kierunek studiów na uczelniach wyższych dostępny jest dopiero od kilkunastu lat. Bardzo często określany jest terminem „zawód przyszłości”, a to z tego względu, że rynek nie nasycił się jak dotąd specjalistami w tej branży.

 

Dodatkowo po ukończeniu studiów na kierunku inżynieria produkcji absolwent posiada szeroką wiedzę, która może być wykorzystana w wielu dziedzinach i branżach. Sam kierunek studiów należy do kierunków interdyscyplinarnych, co oznacza, że stanowi on połączenie zagadnień z kilku różnych dziedzin.

Co należy do zadań i obowiązków inżyniera produkcji?

Mówiąc najprościej, inżynier produkcji zajmuje się nadzorowaniem i optymalizacją procesu produkcji danego materiału. Określa on metody wytwarzania produktu oraz dba o jego jakość i funkcjonalność. Do zadań inżyniera należy reagowanie na wszelkie nieprawidłowości w procesie produkcyjnym, a także wykonywanie czynności, które mają zapobiec takim niepożądanym sytuacjom w przyszłości. Specjalista na tym stanowisku analizując proces produkcyjny wprowadza nowe rozwiązania i sprawia, aby wytwarzanie danego produktu było jak najbardziej optymalne.

Miejsca pracy dla inżynierów produkcji

Jak w każdym zawodzie, również w tym przypadku, zarobki zależą od miejsca pracy. Istnieją dziedziny, w których inżynier produkcji może zarobić ponad 10 tysięcy złotych na miesiąc. Jednak są i mniejsze firmy, które znacznie gorzej opłacają specjalistów na tym stanowisku.

Gdzie inżynier produkcji może znaleźć zatrudnienie? Tak naprawdę ze względu na niezwykle szeroką wiedzę i umiejętności inżynier produkcji może liczyć na zatrudnienie niemalże w każdej dziedzinie branży przemysłowej. Specjaliści są potrzebni we wszystkich przedsiębiorstwach, posiadających własny proces produkcyjny, mogą być to niewielkie rodzinne firmy, ale także międzynarodowe, duże korporacje.

Zapotrzebowanie na inżynierów produkcji zgłaszają nie tylko firmy motoryzacyjne, czy papiernicze. Bardzo chętnie specjalistów w tej dziedzinie zatrudniają jednostki administracyjne lub projektowe. Inżynier zajmuje się wówczas usługami doradczymi dla firm oraz kontrolowaniem bezpieczeństwa procesu produkcji w okolicznych przedsiębiorstwach.

Inżynier produkcji – zarobki w Polsce

Zarobki inżyniera produkcji zależą od wielu czynników.
Wpływ na nie mają:

  • doświadczenie – absolwenci studiów bez doświadczenia nie mogą liczyć na tak duże stawki, jak doświadczeni specjaliści w tej branży. Jednak po przepracowaniu kilku lat na stanowisku, zarobki bardzo szybko wzrastają.
  • ukończona uczelnia – nie jest zaskoczeniem, że duże firmy chętniej zatrudniają absolwentów po renomowanych i cenionych uczelniach. Nie bez znaczenia pozostaje również tytuł naukowy, jednak w tym tekście skupiamy się wyłącznie na inżynierach.
  • kwalifikacje – jak w każdym zawodzie, także i tutaj duże znaczenie mają umiejętności praktyczne. Specjalistyczne kursy oraz znajomość języków obcych sprawiają, że firmy chętniej zapłacą więcej.
  • cechy charakteru – ten często pomijany aspekt ma ogromne znaczenie przy awansach i podwyżkach. Szefostwo firm chętniej wynagradza specjalistów, którzy potrafią dobrze zorganizować czas, zarządzać ludźmi oraz wykazują się kreatywnymi i innowacyjnymi pomysłami.

Inżynier produkcji zaraz po studiach w zależności od miejsca pracy może liczyć początkowo na stawkę około 4000 złotych brutto. Oczywiście w mniejszych firmach ta kwota może być niższa, jednak biorąc pod uwagę zarobki absolwentów po innych kierunkach studiów, to, ile zarabia inżynier procesu kształtuje się bardzo dobrze. Dla przykładu pensja młodego lekarza zaraz po studiach wynosi od 2000 do 3500 złotych brutto. Należy jednak zaznaczyć, że inżynier produkcji, jeżeli sprawdzi się na danym stanowisku i jego praca wpłynie pozytywnie na optymalizację procesu produkcji w przedsiębiorstwie, to może liczyć na podwyżki roczne nawet rzędu kilku tysięcy złotych brutto.

Warty podkreślenia jest także fakt, że inżynier produkcji najczęściej zatrudniany jest na umowę o pracę. Firmy świadome są roli, jaką odgrywają specjaliści w tej dziedzinie, dlatego chętniej oferują współpracę na długie lata.

W Polsce średnie wynagrodzenie inżyniera produkcji wynosi około 5200 złotych brutto. Jednak bardzo często można spotkać oferty pracy, które mówią o zarobkach rzędu 6100 złotych brutto dla specjalistów z dwuletnim doświadczeniem.

Zarobki znacznie wzrastają w przypadku awansu. Lider zespołu ds. produkcji może liczyć na zarobki rzędu 7000 złotych brutto. Do jego zadań należy jednak także zarządzanie zasobami ludzkimi.

Na najlepsze zarobki mogą liczyć kierownicy ds. produkcji. Ich pensja zaczyna się od 9000 złotych brutto, a niejednokrotnie wynosi o wiele więcej. Są to doświadczeni specjaliści, którzy realnie wpływają na pracę firmy i bez których proces produkcyjny byłby niemożliwy.

Inżynier produkcji – zarobki za granicą

W analizie tej wzięte pod uwagę zostały dwa najczęstsze kierunki emigracyjne Polaków – Niemcy i Wielka Brytania.

W Niemczech inżynier produkcji może liczyć na zarobki około 4400 Euro na miesiąc. Analizując koszty życia i podatki z pensji tej przy samodzielnym utrzymaniu na rękę zostaje około 1500 Euro.

Bardzo podobnie kwestia zarobków wygląda w Wielkiej Brytanii. Tam inżynier procesu może liczyć na pensję około 3000-4000 funtów. W Wielkiej Brytanii koszty życia są jednak wyższe, zatem przy samodzielnym życiu na rękę pozostaje około 1000-1500 funtów.

Należy pamiętać o tym, że zagraniczny rynek kształci specjalistów w tej branży znacznie dłużej i rynek jest o wiele bardziej przesycony. Być może czasy, kiedy wyjazd za granicę był jedyną możliwością inżynierów, aby się dorobić, powoli odchodzą do przeszłości.

Podsumowanie

Na podstawie powyższego można stwierdzić, że zarobki inżyniera produkcji kształtują się na wysokim poziomie i specjaliści w tej branży mogą liczyć na dobry poziom życia pracując w naszym kraju.

Masz pytania w temacie zarządzania produkcją? Szukasz wsparcia praktyków w dziedzinie optymalizacji procesu produkcji? Prosimy o kontakt pod numerem telefonu +48 517 827 436 lub adresem mailowym: biuro@optimakers.pl

Bezpłatne konsultacje

Twoja firma potrzebuje systemu do zarządzania produkcją? Umów się na bezpłatną konsultacje i poznaj skuteczne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *