Jak firmy optymalizują procesy w dobie nadchodzącego spowolnienia

Jak firmy optymalizują procesy w dobie nadchodzącego spowolnienia

Spowolnienie gospodarcze niesie za sobą wzrost deficytu budżetowego, fiskalnego i handlowego. W tym czasie występuję ogromny spadek popytu na towary i usługi, a zarazem szybki wzrost bezrobocia. Spowolnienie gospodarcze przyczynia się do obniżenia tempa eksportu oraz ograniczenia nakładów inwestycyjnych. Wiąże się to z ograniczonym popytem na usługi zarówno w sektorze B2B, jak i B2C. Źle prognozującym przejawem spowolnienia jest bardzo wysoka inflacja, która z czasem przekształca się w hiperinflację.

W 2020 roku należy się spodziewać pogorszenia sytuacji rynkowej i słabszego popytu. Tak uważa 48 proc. ankietowanych firm.

Ponad połowa przedsiębiorstw jest przekonana, że w tym roku negatywny wpływ na ich przychody oraz cały biznes będzie oddziaływała przewlekłość postępowań sądowych.

Spis Treści:

Jak skutecznie przygotować firmę na spowolnienie gospodarcze?

Spowolnienie gospodarcze może, ale nie musi być objawem nadchodzącego kryzysu. Najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie przedsiębiorstwa do prawidłowej optymalizacji procesów biznesowych, które korzystnie wpłyną na utrzymanie stałego budżetu w firmach. Zainteresowanie towarami spada, a usługami oferowanymi przez przedsiębiorców i jest powiązane z ograniczeniem przychodów. Dzięki optymalizacji możemy obniżyć koszty wytwarzania produkcji, zachowując tę samą jakość produktów i usług. Doradztwo zaopatrzeniowe to kolejne dobre rozwiązanie obejmuje ono doradztwo w zakresie odpowiedniego zapotrzebowania w firmie. Dotyczy to zaopatrzenia w materiały i usługi potrzebne do prawidłowego prosperowania przedsiębiorstwa.

Czy odpowiednia optymalizacja musi się wiązać z ograniczeniem kosztów?

Polski przemysł produkcyjny jest coraz bardziej świadomy konieczności wprowadzania zmian. Taka postawa wiele mówi zarówno o samych firmach, kondycji branży, jak i o jej perspektywach.

Najważniejsze w zakresie optymalizacji procesów biznesowych jest doświadczenie i ich umiejętne przeprowadzenie w każdym segmencie przedsiębiorstwa. Koszty ograniczają się, które w wielu firmach powoduję zredukowanie etatów oraz jest powiązane z masowymi zwolnieniami pracowników to niestety jeden ze sposobów, w jakich duże koncerny biznesowe przygotowują się na spowolnienie gospodarcze. Optymalizacja procesów zakupowych w przedsiębiorstwie udowadnia, że zwolnienia pracowników nie zawsze są potrzebne, gdy dobrze zaplanujemy strategie rozwoju firmy w danym okresie. Prawidłowo zoptymalizowane procesy biznesowe przenoszą się pozytywnie na zmniejszenie kosztów, bez zwolnienia pracowników.

Optymalizacja biznesowa w branży produkcyjnej

W czasach gdy gospodarka jest bardzo zmienna i trzeba nadążać za postępem rozwoju większość przedsiębiorstw z branży produkcyjnej bezustannie dąży do optymalizacji jakości oraz wydajności zasobów. Szybko zmieniająca się technologia w tej dziedzinie pracy nadaję tępa działaniu i przyswajaniu zmian oraz wymagań obecnie panujących na rynku, by nie zostać w tyle za konkurencją. Dzisiejszy rynek pracy jest trudny i wymusza na przedsiębiorcach oszczędność i wydajny sposób korzystania z zasobów.

Co zatem powinny robić przedsiębiorstwa produkcyjne działające w Polsce, które chcą utrzymać się na rynku? Istnieje sporo lista rozwiązań, które mogą pomóc firmom produkcyjnym w czasie spowolnienia gospodarczego. Głównym z nich jest koncepcja nazwana Przemysłem 4.0. Koncepcja ta posiada zbiór inteligentnych technologii i procesów opartych na integracji systemów przetwarzania danych, automatyzacji i rozwoju w dobie Internetu.

Przemysł 4.0

Przemysł 4.0 to stworzenie sieci produkcji i integracja systemów w przedsiębiorstwie. Koncepcja 4.0 integruje sterowane cyfrowo maszyny z technologiami informacyjnymi z pracownikami firmy. Dzięki temu przedsiębiorstwo w prosty sposób może zawsze identyfikować surowce produkowane lub wykorzystywane do produkcji. Zbiór takich informacji jest realizowany w pionie: z poszczególnych komponentów do działu IT przedsiębiorstwa oraz z działu IT do komponentów. Drugi kierunek przepływu informacji jest realizowany w poziomie: pomiędzy maszynami zaangażowanymi w proces produkcji a systemem produkcyjnym przedsiębiorstwa.

Czwarta rewolucja przemysłowa:

  • pionowe i poziome łączenie komponentów i maszyn w sieć, przy pomocy Internetu
  • identyfikowalne i komunikowalne obiekty
  • samodoskonalące się obiektyW dobie nadchodzącego spowolnienia gospodarczego ważnym aspektem jest, aby firma poszerzała technologie w działach IT. Teraz wszystko rozwija się w przestrzeni sieci wirtualnych, które prowadzą do ulepszenia biznesu przemysłowego.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *