APS ERP

Jaka jest przewaga APS nad ERP?

Planowanie produkcji to jeden z ważniejszych obszarów działania firm produkcyjnych, który w odpowiedzi na rosnące oczekiwania rynku z roku na rok zyskuje na znaczeniu. Przedsiębiorstwa produkcyjne dostosowując się do wymagań biznesowych, rezygnują z ręcznego planowania i arkuszy Excela na rzecz systemów klasy ERP oraz systemu APS. Na czym polega różnica i dlaczego systemy dedykowane dla branży produkcyjnej lepiej spełniają swoją funkcję?

Spis Treści:

Wyzwania firm produkcyjnych

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firmy produkcyjne w ostatnich latach znacząco zmieniły sposób działania. Wszystko musi być wysokiej jakości i w przystępnej cenie, gotowe jak najszybciej a do tego dopasowane do zróżnicowanych potrzeb odbiorców końcowych. Te czynniki powodują, że produkcja jest bardziej skomplikowana. Serie produkcyjne są zmniejszane do kilku sztuk lub pojedynczych egzemplarzy. Dostępnych jest wiele wariantów modyfikacji jednego produktu. Te wymagają zorganizowania logistyki surowców, a krótkie czasy realizacji wymagają realnego planowania i możliwości elastycznego reagowania na każdą zmianę w harmonogramie.

Systemy ERP czy system APS?

Programy ERP, wyposażone w algorytmy MRP (Material Requirement Planning) często okazują się w takich warunkach niewystarczające.

Algorytmy MRP funkcjonują od połowy XX wieku – generują one plan realizacji zleceń produkcyjnych oraz zapotrzebowanie materiałowe na podstawie Harmonogramu produkcji. Wynik generowany przez algorytm MRP pozwala zweryfikować zdolność produkcyjną. Tymczasem konieczność elastycznego reagowania na zmiany wymusza potrzebę wyższego zaawansowania systemów.

System APS to rozwiązanie, które dostarcza znacznie więcej informacji i pozwala na efektywne harmonogramowanie produkcji.

Oprogramowanie do planowania produkcji umożliwia szybkie wprowadzanie modyfikacji planów (ręcznie lub w sposób automatyczny). Wraz z automatycznym dostosowaniem koszyka zamówień oraz dostarcza dane, dzięki którym można udzielać klientom rzetelnych informacji. Oprócz optymalizacji wąskich gardeł i przepływów materiałowych, wizualizacji w czasie rzeczywistym system APS pozwala na testowanie różnych wariantów sytuacji.

Dzięki inteligentnym algorytmom z modułem APS od Optimakers można przeprowadzić symulacje i odpowiedzieć na pytania takie jak:

  • na kiedy jesteśmy w stanie zrealizować zlecenie, na które wpłynęło zapytanie,
  • jak przyjęcie zlecenia x będzie wpływać na realizację innych zleceń,
  • co się stanie jeśli zmienię kolejność zleceń, zwolnię pracownika x czy kupię nową maszynę,
  • jakie działania można podjąć, aby przy obecnym planie przyjąć i zrealizować kolejne zlecenie (uruchomienie dodatkowej maszyny lub zmiany, podzielenie zlecenia na partie, optymalizacja pracy itp.),
  • jeśli na ten moment nie ma mocy przerobowych pozwalających na wykonanie pełnego zlecenia, jaką jego część i w jakim terminie jesteśmy w stanie zrealizować?

 

System APS pozwala zaplanować każdy typ produkcji, uwzględniając wiele zmiennych i wyjątków, oszczędza czas pracowników dostarczając automatyczne narzędzie i szablony, z którymi zbudujesz BOMy i technologie wyrobu gotowego z półproduktów, a także zapewnia elektroniczny obieg dokumentów oraz zgodność z certyfikacją ISO 9001. Co więcej, ułatwia szacowanie opłacalności oddania zlecenia w ramach podwykonawstwa oraz usprawnia proces planowania pracy, sprawdzania postępów i komunikacji z podwykonawcą.

Możliwości systemu ERP wykraczają poza obszar planowania produkcji i jest on bardzo przydatnym narzędziem w zarządzaniu firmą i planowaniu długoterminowym, dlatego integracja systemów klasy ERP z rozwiązaniami dedykowanymi dla produkcji daje najlepsze rezultaty. Dowiedz się więcej o możliwościach systemów do zarządzania produkcją i magazynem od Optimakers.

Wdrażanie standardów jakościowych i wydajnościowych w przedsiębiorstwie produkcyjnym

W dzisiejszych czasach podstawą do rozwoju i utrzymania konkurencyjności firm produkcyjnych jest elastyczne reagowanie na potrzeby rynku. Standardowymi oczekiwaniami klientów są szybki czas realizacji zlecenia, wysoka jakość oraz przystępna cena. Aby spełnić te założenia i nadal generować zyski, procesy muszą być stale optymalizowane, tak aby wydajność produkcji rosła. Czy wzrost jakości i wydajności idą w parze? Czy jedno odbywa się kosztem drugiego? O tym przeczytaj tutaj.

Testuj System APS

Możesz przetestować system APS do planowania produkcji, zupełnie bezpłatnie przez 14 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *