Coraz szybciej rozwijająca się technologia wpływa na wszystkie aspekty życia. Nie dziwi, że oddziałuje ona również na procesy produkcyjne i logistyczne. Produkcja i logistyka stają się coraz bardziej złożone. Klienci wymagają realizacji zamówienia po najniższych cenach, najwyższej jakości oraz w możliwie najkrótszym czasie produkcji. Gdy do tych wymagań dołożyć wyzwania związane z ogromną konkurencją właściwie w każdej branży, coraz wyższe regulacje związane z normami i standardami produkcji. Otrzymujemy obraz sytuacji, która wymaga optymalizacji procesów produkcyjnych i logistycznych, właśnie po to, by przedsiębiorstwa mogły wydajnie funkcjonować.
Spis Treści:
- Optymalizacja procesów produkcyjnych
- Optymalizacja – kiedy jest wskazana?
- Metoda DMAIC
- Narzędzia stosowane przy optymalizacji produkcji
- Korzyści z procesu optymalizacji
Optymalizacja procesów produkcyjnych
Szybsza ekspansja technologii, zmieniające się produkty oraz wymagania powodują, że technolodzy i inżynierowie są coraz bardziej zajęci nadążaniem właśnie za tymi aspektami, co powoduję, że nie starcza im czasu na dogłębną analizę procesów. Jednak druga strona pokazuję, że firmy, które dysponują sporą ilością danych, nie mają czasu lub też nie potrafią podjąć odpowiednich i wielu ważnych decyzji. I tu z pomocą przychodzi zewnętrzne wsparcie, np. takie, jakie oferuje Optimakers
Optymalizacja – kiedy jest wskazana?
Jednak pierwszym krokiem do podjęcia zmian, jest świadomość problemu. Optymalizacja procesów produkcyjnych i logistycznych jest wskazana wtedy, gdy istnieją powody do spekulowania, czy aby na pewno system wykorzystał swój potencjał i czy mógłby być bardziej efektywny oraz sprawniejszy. Optymalizacja jest dobrym rozwiązaniem również w sytuacji, kiedy produkcja zajmuje zbyt dużo czasu lub ponoszenia coraz to większych kosztów. Proces optymalizacji procesów produkcyjnych najskuteczniejszy będzie wtedy, kiedy poprzedzi ją odpowiednia analiza. Dzięki wnikliwej analizie systemu produkcji, możemy dokładnie stwierdzić, co należy i można poprawić.
Większość z obecnie stosowanych procesów produkcyjnych jest sterowana automatycznie oraz monitorowana, co pozwala na łatwy dostęp do danych dotyczących przebiegu produkcji. Dobrą praktyką jest, by analiza bazowała również na rozmowach z pracownikami i uwzględnieniu ich potrzeb oraz sugestii – w końcu to oni stanowią pierwszą linię kontaktu i najlepszych obserwatorów procesów produkcyjnych. Zresztą sposobów i metod wykorzystywanych przy optymalizacji produkcji jest kilka.
Metoda DMAIC
Jedną z najskuteczniejszych metod przy procesie optymalizacji produkcji jest metoda DMAIC. Jej nazwa pochodzi od pierwszych liter określających kroki, które należy wykonać w trakcie jej stosowanie, są to:
- define
- measure
- analyze
- improve
- control
Dzięki pierwszemu etapowi uzyskujemy odpowiedzi na takie pytania jak to, od jakiego czasu występuje problem, w czym tkwi, jak duża jest skala jego występowania.
Następnym krokiem jest zaprojektowanie odpowiedniego systemu pomiarowego oraz zebranie potrzebnych danych. Zanim podejmiesz działania, warto jest dokładnie określić jaki rodzaj danych jest niezbędny oraz do czego one będą używane. Bez tego zabiegu w cały nasz proces może wkraść się błąd, spowodowany przez nadmiar danych, znacznie utrudniający całą pracę. W kolejnym etapie analiza polega na określeniu wpływu konkretnych czynników na proces produkcji oraz diagnozie głównych przyczyn występujących problemów. Po tej czynności możemy przejść do następnego etapu, którym jest projektowanie, testowanie oraz wdrażanie nowych rozwiązań pozwalających wyeliminować niechciane błędy. Równie ważnym krokiem jest monitoring nowego procesu oraz jego kontrola, pozwalająca wykryć, czy na pewno wszystko zachodzi zgodnie z ustalonymi wytycznymi.
Narzędzia stosowane przy optymalizacji produkcji
Jednym z podstawowych narzędzi, które umożliwią wizualizację procesów jest metoda mapowania. Dzięki niej otrzymujemy mapy generalne, które obrazują nam całość lub wycinek poszczególnych danych procesów. Ten sposób przedstawiania danych znacząco wpływa na wychwycenie tego, na jakim etapie pojawia się problem. Jednak, sama mapa to nie wszystko – nie wystarczy, by w pełni dostrzec to, czy w firmie jest wszystko w porządku. Więc dodatkowo każde z miejsc, w których odbywają się procesy dokładnie badamy. Dokonujemy obchodu hal produkcyjnych wraz ze stanowiskami roboczymi, miejsc gdzie spotykają się pracownicy oraz miejsca, w którym zachodzą procesy logistyczne. Jest to ważne ze względu na to, że daje możliwość usłyszeć, zobaczyć i poczuć to czego nasze mapy nie wychwycą.
Kolejnym narzędziem jest metoda Kaizen, czyli stopniowe doskonalenie aspektów działalności firmy. Jego podstawowymi celami jest redukcja kosztów, tworzenie kryteriów oceny i nagradzania, skrócenie czasu realizacji procesu pracy oraz poprawa jakości, dostosowania technicznego elementu systemu oraz poprawa ergonomii stanowisk roboczych. Filozofia Kaizen zakłada ciągłe doskonalenie oraz zmian stylu życia. To niekończący się proces ulepszania i doskonalenia. Polega na włączeniu procesu myślowego na każdym etapie produkcji.
Korzyści z procesu optymalizacji
Jedną z najważniejszych korzyści jakie wynikają z procesu optymalizacji jest zmniejszenie kosztów produkcji, przede wszystkim dzięki ograniczeniu czasu jej trwania. Optymalizacja jest również szansą na uzyskanie pełniejszej i lepszej kontroli nad procesem produkcyjnym, zredukowanie liczby produktów wadliwych oraz bardziej efektywnego wykorzystania pełnego potencjału produkcyjnego.
Jakie przedsiębiorstwa mogą przeprowadzić optymalizację?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo jednoznaczna. Proces optymalizacji można wprowadzić w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym! Jednak, aby rezultaty były satysfakcjonujące należy postarać się o dokładne zebranie danych o procesie produkcyjnym oraz dokonać wnikliwej analizy, co w kolejnym etapie pozwoli wybrać metodę optymalizacji. Dzięki tym krokom możliwe jest wybranie najlepszego rozwiązania. Dodatkową pomocą jest stawianie klienta na pierwszym miejscu, co pozwoli spojrzeć na dany produkt jego oczami tworzyć go dla niego. Większa część przedsiębiorstw identyfikuję się z japońską strategią – Monozukuri, która polega na tym, że naszym celem powinno być stworzenie produktu w najbardziej oszczędny sposób dla właściwego klienta. Spojrzenie na klienta oraz ciągły rozwój są dwiema głównymi podstawowymi zasadami japońskiej strategii, która zakłada, że aby postępować tak jak należy, trzeba wsłuchać się w głos klienta, oraz dzięki temu stale udoskonalać swoje produkty.
Podsumowanie optymalizacji procesów produkcji
Dzisiejszy rynek charakteryzuje się dynamicznymi zmianami, w wyniku czego jeżeli chcemy wyprzedzać konkurencję i osiągać coraz to lepsze wyniki oraz większe zyski, należy podejmować kroki w celu nadążania za postępującymi zmianami. Przede wszystkim nie należy się ich bać. Zaufanie do nowych technologii powinno być podstawą jak i kluczową rolą do polepszania optymalizacji procesów. Dzięki temu możemy utrzymać się na wysokiej i dobrej pozycji w starciu z konkurencją. Równie ważne jest zaufanie do maszyn i robotyzacji. Zaufanie do specjalistów, którzy są w stanie sprawnie i skutecznie przeprowadzić ten proces. Zdecydowanie zauważalny jest proces zaufania i postępujących zmian po stronie przedsiębiorców. Dzięki temu pozwolą sobie na to, aby stać się liderami swoich branż.
Optymalizacja produkcji to nasz chleb powszedni. Potrafimy zdiagnozować problem, znaleźć dla niego rozwiązanie i wdrożyć je. Wszystko za sprawą doświadczenia, pasji do nowoczesnych technologii i satysfakcji z każdego procesu produkcyjnego, który uczyniliśmy bardziej wydajnym.
Jeżeli szukasz wsparcia przy optymalizacji produkcji – najlepszym kontaktem będzie nasz numer telefonu 517 827 436 lub adres mailowy biuro@optimakers.pl.
Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!