Koszyk

Rozliczenie Produkcji – Co byś zrobił mając dodatkowe 4 tyś. godzin?

 

„Wchodzę do palarni o różnych porach, a tam ciągle kilka osób. Zatrudniam trochę ponad 100 pracowników i czuję, że coś tu nie gra”.

Takie słowa wczoraj usłyszałem od jednego z naszych klientów.

 

 

Jako pracodawcy chcielibyśmy wiedzieć ile dokładnie kosztowały nas przerwy pracowników oraz kto gdzie jest w danym momencie. Na przykład przez takie proste zestawienie aktualizowane w czasie rzeczywistym:

 

Ile osób jest w palarni?

Wycinek pulpitu managera OptiMES.

 

Wejdźmy głębiej w szczegóły. Odfiltrowałem raport tylko dla jednego pracownika. Na potrzeby tego artykułu zmieniłem jego imię i nazwisko na  „Jan Kowalski”. „00:34” oznacza zero godzin i 34 minuty.

 

Raport rozliczenia czasu pracy

 

Pracownik spędził w zakładzie pracy prawie 9 godzin!

 

Raport rozliczenia czasu pracy ilosc godzin

 

Pracoholik?. Ale zaraz, zaraz… zobaczmy ile z tego efektywnie…

 

Raport rozliczenia czasu pracy rzeczywisty czas pracy

 

Efektywny czas pracy to 6 godzin i 41 minut. Sumarycznie na przerwy poświęcił 2 godziny i 7 minut, a jedyne co robiła maszyna którą powinien obsługiwać to konsumpcja raty leasingowej i kosztów wydziałowych. Zgodnie z prawem zapłacimy mu prawie za 9 godzin, a efektywnie przepracował dużo mniej.

Czy to wina Pana Jana? Możliwe. Jednak częściej przyczyna leży w nawykach i braku świadomości. Tak, braku świadomości wydajności i pilności własnej pracy. Taką świadomość można łatwo zbudować dzięki panelom meldunkowym i wallboardom (duże telewizory powieszone na hali pokazujące w czasie rzeczywistym wydajność stanowisk). A stąd już prosta droga, żeby narzędzie takie jak OptiMES natomiast automatycznie wyliczało wydajność pracowników, a z niej premie :).

Idźmy dalej. Ponad 2 godziny rzeczywistych przerw jednego pracownika to w sumie nie dużo. Czy rzeczywiście? Klient, o którym wspomniałem we wstępie zatrudnia 103 pracowników. Tracił ok. 200 roboczogodzin dziennie na nadmiarowy czas mitrężony przez pracowników w stołówce, palarni i między operacjami. To około 4 tysiące godzin miesięcznie w skali zakładu!

Starty wynikające z braku optymalizacji procesów i związanych z tym problemem wynagrodzeń są oczywiste. Ale co z przeciągniętymi terminami realizacji, niską wydajnością itd.? Gdyby zoptymalizować te procesy moglibyśmy klientom zaoferować chociażby krótszy termin realizacji, a to znaczna przewaga konkurencyjna w dzisiejszym świecie.

Na szczęcie problem udało się rozwiązać już w pierwszych miesiącach od rozpoczęcia wdrożenia OptiMES.

A Ty, co mógłbyś osiągnąć mając do dyspozycji 4 000 tysiące godzin więcej? Podziel się z nami pomysłami w komentarzach :).

 

Autorami wpisu są
Karol Reszka
Główny Inżynier Wdrożeń
+48 575 999 537
karol.reszka@syneo.pl

Zrzut ekranu 2016-07-20 o 16.01.09Karol Chęciński
Customer Productivity Enabler
+48 517 827 436
karol.checinski@syneo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.