Spis Treści:
System CMMS
CMMS to z angielskiego Computerised Maintenance Managment Systems, co oznacza system komputerowego wsparcia zarządzania utrzymaniem ruchu. Jest to specjalistyczne oprogramowanie dedykowane zakładom produkcyjnym. W tym oprogramowaniu działają wydzielone jednostki, odpowiedzialne za utrzymanie stanu technicznego zakładu na określonym poziomie.
W branży funkcjonują różne określenia systemów zarządzania, dlatego można spotkać się podobnym wyrażeniem, jakim jest EAM (skrót od Enterprise Asset Management) – oznaczający zarządzanie nie tylko samym wyposażeniem produkcyjnym, lecz także całym fizycznym majątkiem przedsiębiorstwa, takim jak flota samochodowa, infrastruktura techniczna, instalacje bądź budynki. Te dwa pojęcia są czasami stosowane zamiennie. Dlatego, że znaczna większość dzisiejszych systemów CMMS w wyniku samorozwoju, posiadła pełną funkcjonalność zarządzania nie tylko parkiem maszyn, ale również całym majątkiem firmy. W gruncie rzeczy chodzi o rozciągnięcie zadań związanych z utrzymaniem ruchu na całą firmę. Zaliczają się do tego chociażby dobrze wyszkoleni operatorzy, którzy są odpowiedzialni za mniejszą ilość awarii, przemyślane zakupy maszyn. Gwarantują one bezawaryjną pracę oraz zmniejszenie kosztów UR w przyszłości, czy też pracownicy, których zadaniem są „przeglądy okresowe”, aby zadbać o pracę maszyn.
Modułowa budowa CMMS i jej zastosowanie
Do jakiegoś czasu CMMS był wdrażany głównie w wielkich zakładach z liniami produkcyjnymi. Samo wdrożenie było skomplikowane, kosztowne oraz zakładało posiadanie własnej infrastruktury informatycznej. Dlatego nie dziwi, że na taki ruch mogły sobie pozwolić jedynie duże fabryki. Od momentu rozprzestrzenienia się Internetu i modelu oprogramowania SAAS, sytuacja zmieniła się diametralnie. SAAS pozwala na dystrybucję oprogramowania właśnie z pomocą Internetu. Eliminuje potrzebę instalowania własnej infrastruktury IT oraz ponoszenia jej kosztów utrzymania.
Modułami wchodzącymi w skład systemu CMMS są:
- Zarządzania zleceniami pracy oraz zgłaszania usterek
- Zarządzanie środkami trwałymi
- Magazyn części i monitorowanie kosztów
- Harmonogramowanie zadań i prac konserwacyjnych
Pierwszy z nich oznacza zarządzanie zleceniami pracy wraz z usterkami. Jest to podstawa CMMS. Pozwala mieć pełniejszą kontrolę nad zgłoszeniami awarii oraz pracami konserwacyjnymi. Dostarcza zaawansowane rozwiązania oraz ogranicza papierowe zlecenia, czego skutkiem może być zwiększenie produktywności oraz poprawienie komunikacji w zespole.
Kolejnym z modułów jest zarządzanie środkami trwałymi. Jest to możliwość dostępu do historii środka trwałego od momentu zakupienia do czasu złomowania. Dzięki CMMS szczegółowe dane o środku trwałym mamy w jednym miejscu, czyli m.in. schematy, informacje o gwarancjach oraz inne dokumentacje dostępne są bez zbędnych poszukiwań.
Magazyn części i monitorowanie kosztów pozwala na skuteczne monitorowanie stanów magazynowych oraz informuje o braku części lub niskich poziomach zapasów magazynowych. Dzięki powiązaniu takich elementów jak części zamienne z modelami urządzeń, program sam podpowiada serwisantowi, którą z części użyć lub czy jest ona dostępna na magazynie.
Okresowe przeglądy gwarancyjne, prace konserwacyjne, przeglądy gwarancyjne oraz codzienne inspekcje obiektu znajdują się w harmonogramowaniu zadań i prac konserwacyjnych. Program automatycznie wygeneruje zlecenia pracy na podstawie czasu bądź odczytów pomiarowych.
Wszystkie moduły posiadają funkcje przydatne w codziennej pracy fabryki.
Sprawdź nasz system CMMS
Działanie CMMS
CMMS to systemem nowej generacji, który oparty jest o przeglądarkę internetową. Dzięki temu zapewnia wszystkie niezbędne oraz potrzebne funkcje do prac wewnętrznych służb technicznych i zewnętrznych firm serwisowych. Służą one także do kompleksowego zarządzania majątkiem technicznym przedsiębiorstwa. W skład oprogramowania wchodzą zarówno mniejsze programy, jak i te o zdecydowanie większych możliwościach. jak SUR czy AGILITY o dużych możliwościach, lecz równie wysokiej cenie.
Powodem, dla którego oprogramowanie CMMS rośnie w znaczącym tempie, jest to, że coraz większa świadomość decydentów. Dla nich służby utrzymania ruchu przestają być zbędnym balastem oraz, że stają się jednym z podstawowych elementów nowoczesnego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Początkowo systemy CMMS oferowały podstawową funkcjonalność taką jak baza danych związanych z urządzeniami. Dzięki tej możliwości można było odpowiednio dbać o materiały eksploatacyjne, dbać o części zamienne oraz planować remonty.
System CMMS w praktyce
Komputerowe wspomaganie utrzymywania ruchy jest szeregiem różnych elementów, które zgrane tworzą jedną całość. Do najistotniejszych możemy zaliczyć: bazę danych; elementy umożliwiające komunikację pomiędzy oprogramowaniem a maszynami. Aplikację użytkownika, która pozwala obsługiwać system za pomocą smartfona bądź przeglądarki.
Można powiedzieć, że system CMMS nie różni się od innych i tworzy swego rodzaju „siatkę powiązań”, które umożliwiają wymianę danych oraz komunikację pomiędzy poszczególnymi jego elementami. Jak widać profesjonalne rozwiązanie CMMS dla utrzymania ruchu jest złożonym narzędziem do operowania oraz zarządzania prac. Systemy CMMS są również silnie zintegrowane z rozwiązaniem klasy MRP, m.in. dostarczając harmonogramy remontów i przeglądów maszyn jako jedno z ograniczeń dla planowania zdolności produkcyjnych.
Sprawdź jak działa system CMMS od Optimakers.
Oferujemy informatyczne rozwiązania dla firm produkcyjnych, skrojone na miarę konkretnych przedsiębiorstw i rozwiązujące realne problemy współczesnych fabryk. Skontaktuj się z nami telefonicznie 517 827 436 lub napisz na biuro@optimakers.pl.
Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!