Koszyk

System produkcyjny Toyoty

W biznesie dobrze jest uczyć się od najlepszych, a już zdecydowanie najbardziej opłaca się uczyć na cudzych błędach! Przykład Toyoty pokazuje jak wiele dobrego może zrobić rzeczowe podejście do tematu. Dziś kilka słów o systemie produkcyjnym stworzonym przez japońskiego giganta motoryzacyjnego – na czym się opiera i co dobrego może zrobić dla naszego rodzimego biznesu?

Geneza TPS – system produkcyjny toyoty

Nawet Toyota na początku swojej działalności musiała pokonać cały szereg trudności, w tym zmierzyć się z najbardziej dotkliwą bolączką firm produkcyjnych – koniecznością zwiększenia wydajności. Właśnie dlatego, zaraz po II wojnie światowej, Taiich Ohno opracował i zaproponował system produkcyjny oparty na eliminowaniu marnotrawstwa. System okazał się na tyle dobry, że pozwolił Toyocie na wypracowanie pozycji światowego giganta motoryzacyjnego, i w zasadzie do tej pory stanowi najefektywniejszy sposób na poprawę wydajności, stosowany bardzo chętnie we współczesnym przemyśle produkcyjnym na całym świecie.

Założenia systemu produkcyjnego Toyoty

W systemie produkcyjnym Toyoty bardzo przekonujące są już same jego cele, które opisują funkcjonowanie fabryki, o którym marzy każdy przedsiębiorca. Podstawowym założeniem jest tu dostarczanie klientom produktów i usług najwyższej jakości, która wyróżnia się na skalę światową. W celu jej wypracowania konieczne jest stworzenie elastycznego systemu produkcyjnego, najlepiej opartego na eliminowaniu marnotrawstwa, bo to ono pozwala na znaczną redukcję kosztów i nie wymaga nowych inwestycji czy angażowania nowych zasobów. Dopełnieniem idealnej fabryki oczywiście są pracownicy i tu wg celów systemu produkcyjnego Toyoty, potencjał pracowników powinien być nieustannie rozwijany, a najlepszą podstawa do rozwoju jest zaufanie i współpraca.

Jako, że system produkcyjny Toyoty tak wiele mówi o marnotrawstwie, warto mocniej pochylić się nad tą kwestią i poznać podstawowe aspekty marnotrawstwa spotykanego przy produkcji. Twórca systemu, Taiich Ohno, wskazywał jako główne problemy:

 • czas oczekiwania,
 • nadprodukcję,
 • niską wydajność przetwarzania,
 • problemy transportowe,
 • zbyt wysoki poziom zapasów, a także wady i braki w wytwarzanych produktach.

To wyeliminowanie przytoczonych elementów ma powodować wzrost wydajności produkcji.

Istotną częścią całego systemu jest model 4P Toyoty, mówiący o tym, że najważniejsze założenia optymalizacji pracy produkcji powinny uwzględniać filozofię, proces, partnerów i pracowników oraz rozwiązywanie problemów (4P: Philosophy, Process, People/Partners, Problem solving).

 • Ten pierwszy czynnik (filozofia) zakłada, że przedsiębiorstwo jest narzędziem, które ma służyć budowaniu wartości dla wszystkich mających z nim do czynienia, od pracowników, przez klientów po społeczeństwo.
 • Drugi mówi o tym, że proces to realizowanie pożądanych rezultatów.
 • Trzeci, że pracownicy i partnerzy stanowią wartość organizacji, którą należy zwiększać przez ciągły rozwój, a do tego mobilizuje stawianie wyzwań.
 • Czwarty natomiast zakłada, że rozwiązywanie problemów to siła napędowa procesu uczenia się, a przedsiębiorstwo, aby nie pozostać w tyle, powinno nieustannie się uczyć.   

Czy system produkcyjny Toyoty da się przełożyć na nasze polskie realia? Na pewno odpowiedź na to pytanie należałoby odnieść do specyfiki każdego pojedynczego przedsiębiorstwa, które walczy o większą wydajność.

Jak działa nowoczesny system produkcyjny?

Dzisiejsze systemy do zarządzania produkcją są w pełni zinformatyzowane. Oznacza to ograniczenie do minimum papierowego obiegu dokumentów, a także automatyzację czynności powtarzalnych. Niesie to za sobą szereg innych korzyści:

 • zmniejszenie przestrzeni koniecznej do przechowywania dokumentacji oraz liczby obsługujących ją pracowników,
 • uporządkowanie informacji i skrócenie czasu wyszukiwania,
 • dostęp z dowolnego miejsca, z poziomu urządzeń mobilnych,
 • zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych informacji,
 • rzetelne dane – odczyty prosto z maszyn ograniczają liczbę błędów oraz uwalniają czas pracowników,
 • wiarygodne raporty, analizy oraz symulacje i prognozy,
 • zwiększenie wydajności pracy.

Nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga analizy rynku, konkurencji i przygotowania strategii działania. Odpowiedzią na te potrzeby jest nowoczesny system produkcyjny, który zapewnia dane, automatyzację działań i kontrolę nad wszystkimi procesami w firmie.

Jeden komentarz

 1. […] model pracy zaobserwował Kiichiro Toyota – syna Sakichi Toyota, który był twórcą słynnej marki samochodów. Podczas swojego pobytu w […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.