System Produkcyjny Toyoty

System produkcyjny Toyoty

W biznesie dobrze jest uczyć się od najlepszych, a już zdecydowanie najbardziej opłaca się uczyć na cudzych błędach! Przykład Toyoty pokazuje jak wiele dobrego może zrobić rzeczowe podejście do tematu. Dziś omówimy system produkcyjny stworzony przez japońskiego giganta motoryzacyjnego – na czym się opiera i co dobrego może zrobić dla naszego rodzimego biznesu?

Spis Treści:

Geneza TPS – system produkcyjny toyoty

Nawet Toyota na początku swojej działalności musiała pokonać cały szereg trudności, w tym zmierzyć się z najbardziej dotkliwą bolączką firm produkcyjnych – koniecznością zwiększenia wydajności. Właśnie dlatego, zaraz po II wojnie światowej, Taiich Ohno opracował i zaproponował system produkcyjny oparty na eliminowaniu marnotrawstwa. System okazał się na tyle dobry, że pozwolił Toyocie na wypracowanie pozycji światowego giganta motoryzacyjnego, i w zasadzie do tej pory stanowi najefektywniejszy sposób na poprawę wydajności, stosowany bardzo chętnie we współczesnym przemyśle produkcyjnym na całym świecie.

Założenia systemu produkcyjnego Toyoty

W systemie produkcyjnym Toyoty bardzo przekonujące są już same jego cele, które opisują funkcjonowanie fabryki, o którym marzy każdy przedsiębiorca. Podstawowym założeniem jest tu dostarczanie klientom produktów i usług najwyższej jakości, która wyróżnia się na skalę światową. W celu jej wypracowania konieczne jest stworzenie elastycznego systemu produkcyjnego. Najlepiej opartego na eliminowaniu marnotrawstwa, bo to ono pozwala na znaczną redukcję kosztów. Nie wymaga nowych inwestycji czy angażowania nowych zasobów. Dopełnieniem idealnej fabryki oczywiście są pracownicy i tu wg celów systemu produkcyjnego Toyoty. Potencjał pracowników powinien być nieustannie rozwijany, a najlepszą podstawa do rozwoju jest zaufanie i współpraca.

Jako, że system produkcyjny Toyoty tak wiele mówi o marnotrawstwie, warto mocniej pochylić się nad tą kwestią i poznać podstawowe aspekty marnotrawstwa spotykanego przy produkcji. Twórca systemu, Taiich Ohno, wskazywał jako główne problemy:

  • czas oczekiwania,
  • nadprodukcję,
  • niską wydajność przetwarzania,
  • problemy transportowe,
  • zbyt wysoki poziom zapasów, a także wady i braki w wytwarzanych produktach.

To wyeliminowanie przytoczonych elementów ma powodować wzrost wydajności produkcji.

Istotną częścią całego systemu jest model 4P Toyoty, mówiący o tym, że najważniejsze założenia optymalizacji pracy produkcji. Powinny uwzględniać filozofię, proces, partnerów i pracowników oraz rozwiązywanie problemów (4P: Philosophy, Process, People/Partners, Problem solving).

  • Ten pierwszy czynnik (filozofia) zakłada, że przedsiębiorstwo jest narzędziem, które ma służyć budowaniu wartości dla wszystkich mających z nim do czynienia. Od pracowników, przez klientów po społeczeństwo.
  • Drugi mówi o tym, że proces to realizowanie pożądanych rezultatów.
  • Trzeci, że pracownicy i partnerzy stanowią wartość organizacji, którą należy zwiększać przez ciągły rozwój, a do tego mobilizuje stawianie wyzwań.
  • Czwarty natomiast zakłada, że rozwiązywanie problemów to siła napędowa procesu uczenia się. Przedsiębiorstwo, aby nie pozostać w tyle, powinno nieustannie się uczyć.

Czy system produkcyjny Toyoty da się przełożyć na nasze polskie realia? Na pewno odpowiedź na to pytanie należałoby odnieść do specyfiki każdego pojedynczego przedsiębiorstwa, które walczy o większą wydajność.

Jak działa nowoczesny system produkcyjny?

Dzisiejsze systemy do zarządzania produkcją są w pełni zinformatyzowane. Oznacza to ograniczenie do minimum papierowego obiegu dokumentów, a także automatyzację czynności powtarzalnych. Niesie to za sobą szereg innych korzyści:

  • zmniejszenie przestrzeni koniecznej do przechowywania dokumentacji oraz liczby obsługujących ją pracowników,
  • uporządkowanie informacji i skrócenie czasu wyszukiwania,
  • dostęp z dowolnego miejsca, z poziomu urządzeń mobilnych,
  • zwiększenie bezpieczeństwa przechowywanych informacji,
  • rzetelne dane – odczyty prosto z maszyn ograniczają liczbę błędów oraz uwalniają czas pracowników,
  • wiarygodne raporty, analizy oraz symulacje i prognozy,
  • zwiększenie wydajności pracy.

Nowoczesne zarządzanie przedsiębiorstwem wymaga analizy rynku, konkurencji i przygotowania strategii działania. Odpowiedzią na te potrzeby jest nowoczesny system produkcyjny, który zapewnia dane, automatyzację działań i kontrolę nad wszystkimi procesami w firmie.

Potrzebujesz więcej informacji o nowoczesnych systemach do produkcji?

Bezpłatna konsultacja

Skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie wersją testową naszego systemu!
W nim znajdziesz nie tylko raporty, ale także wiele innych funkcji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *