Ukrainiec na produkcji

Ukrainiec na produkcji – jak wdrożyć?

Z racji ostatnich wydarzeń na Ukrainie, wielu jej mieszkańców opuściło swoje domy i uciekło do naszego kraju. Szukają tu nie tylko schronienia i dachu nad głową, ale także pracy. W związku z tym wielu pracodawców, zwłaszcza w sektorze produkcji szykuje się na masowe zatrudnienia nowych rąk do pracy. Jednakże mogą pojawić się pewne problemy, związane z między innymi barierą językową. Jak sobie z tym poradzić?

Według licznych badań Polska postrzegana jest jako rynek przyjazny dla obcokrajowców, zwłaszcza ze Wschodu czy Azji. Pracownicy otwarci są na nowych współpracowników. Jednak problem może być bariera językowa, a także różnice kulturowe, które utrudniają adaptacje personelu zagranicznego w Polskich produkcjach. Zacznijmy jednak od początku.

Sprawdź także Jak wesprzeć Ukraińców na produkcji w czasie wojny?

Obecnie zatrudnienie pracownika ukraińskiego wymaga posiadania przez niego prawa pobytu na terytorium RP oraz przedstawienia odpowiednich dokumentów zatrudnienia. Jednocześnie obywatele Ukrainy mieszkający w Polsce z wizą lub zezwoleniem na pobyt czasowy w celu legalnej pracy powinni uzyskać zezwolenie na pracę. Istnieje również możliwość zatrudnienia Ukraińców na podstawie zaświadczenia o zleconej pracy. 

Spis Treści:

Jak zatrudnić osobę z Ukrainy na produkcję?

Wszystko to może odbyć się w czterech prostych krokach. Po pierwsze wypełniamy oświadczenie o uiszczeniu opłaty. Potem rejestrujemy je w Powiatowym Urzędzie Pracy. Przekazujemy oczywiście kopię, gdyż oryginał otrzymuje pracownik. Dokument ten stanowi przepustkę do wykonywania pracy. Odbywa się to w placówce dyplomatyczno-konsularnej.

Jak wdrożyć pracownika na produkcję?

W takim przypadku rozwiązaniem może być onboarding. Co daje i co to jest? Są to przygotowane materiały i rozwiązania wdrożeniowe mające na celu przybliżenie aktualnych zasad firmy pracownikom z zagranicy. Dostarczają również informacji o misji firmy i pozwalają na łatwiejszą integrację z zespołami. Podejście to obejmuje również szkolenia uwzględniające czynniki trudne do zrozumienia dla cudzoziemców. Zwłaszcza ze względu na różnice kulturowe. Takie rozwiązanie można powierzyć tłumaczowi na język ukraiński. Możesz również zlecić tłumaczenie tłumaczom podczas szkolenia takich pracowników. Takie rozwiązanie z pewnością pomoże mu poczuć się lepiej i swobodniej w nowym miejscu pracy. Daje poczucie zrozumienia, szacunku i troski.

Jaki rodzaj umowy o pracę można zawrzeć z obcokrajowcem?

Z pracownikami z zagranicy, podobnie jak z Polakami, można zawrzeć następujące rodzaje umów o pracę:

  • umowę na okres próbny (w tym umowę na zastępstwo),
  • umowę na czas określony,
  • umowę na czas nieokreślony,
  • umowę zlecenie,
  • umowę o dzieło,
  • umowę o pracę nakładczą,
  • umowę o pomocy przy zbiorach.

Jak widzisz więc wdrożenie pracownika z Ukrainy na produkcję może być w pełni zautomatyzowane i maksymalnie zoptymalizowane. Pomoże mu to szybciej się wdrożyć i dobrze poczuć w Twojej firmie. A pracownik z wysokim morale to efektywny pracownik.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *