Koszyk

Wdrożenie systemu MES – na co zwrócić uwagę wybierając dostawcę?

Efektywne zarządzanie produkcją bez wsparcia systemów klasy MES jest w dzisiejszych realiach rynkowych bardzo trudne, o ile nie niemożliwe.  Stale rosnąca ilość danych przetwarzanych każdego dnia przez różne komórki organizacyjne, wysokie oczekiwania klientów, normy jakościowe oraz zaawansowane procedury, technologie a także wyzwania logistyczno-dystrybucyjne sprawiają, że firma produkcyjna musi być doskonale zorganizowana i elastycznie reagować na zmiany w otoczeniu. System MES pozwala optymalizować pracę i zwiększyć kontrolę nad produkcją. Poniżej omawiamy kluczowe aspekty, które w największym stopniu wpływają na satysfakcję z użytkowania systemu  MES i  przyczyniają się do szybszego zwrotu inwestycji.

Oprogramowanie MES to dzisiaj podstawowy system dla firmy produkcyjnej. Wspiera managerów i pracowników w  optymalizacji działań oraz dostarcza pakiet informacji niezbędnych do realizacji, kontroli i rozliczania produkcji. Na rynku istnieje wiele systemów, różniących się funkcjonalnością i możliwościami integracji, dlatego zawsze warto pytać o konkretne możliwości systemu.

  • Możliwość integracji z systemami sterowania produkcją

Dobrej jakości system MES powinien dawać możliwość integracji z systemami i aplikacjami  IT najczęściej wykorzystywanymi w firmie produkcyjnej. Mowa tu między innymi o płynnej  współpracy MES z systemami tj. ERP, WMS, CMMS, ERP czy BI. Transfer danych między narzędziami powinien zachodzić bezproblemowo i mieć możliwości konfiguracyjne. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór kompleksowego systemu dla produkcji, który daje możliwość wyboru  kilku interesujących nas modułów. Daje to automatyczną gwarancję współdziałania a także pozwala zaoszczędzić czas w ramach kontaktów z dostawcą – wszystkie sprawy techniczne, serwisowe, szkoleniowe itp. omawiane są z jedną firmą.

  • Możliwość modyfikowania i rozwoju systemu MES

Dzisiejszy biznes zmienia się dynamicznie i dostosowuje się do potrzeb rynku. Systemy do zarządzania produkcją muszą uwzględniać  przyszłościowe modyfikacje, tak aby zmiany w procesach podstawowych i pomocniczych,  wprowadzanie nowych technologii, organizacji nie stanowiły trudności.

  • Wydajność i dostępność systemu

Wiele zakładów produkcyjnych działa w trybie 24/7/365. Nawet jeśli produkcja ograniczona jest tylko do pracy pon.-pt. to i tak system MES musi monitorować pracę i zarządzanie zasobami w trybie ciągłym. Nawet krótkotrwała niedostępność systemu realizacji i kontroli wykonania produkcji może skutkować zaburzeniem procesu produkcyjnego. Dlatego też warto zapytać dostawcę jak wygląda kwestia zabezpieczeń przed zakłóceniem ciągłości produkcji. Kolejną, równie istotną kwestią jest wydajność – sposób transmisji danych, ilość informacji przesyłanych w ramach jednej sesji oraz częstotliwość aktualizacji danych.

  • Monitoring wskaźników w czasie rzeczywistym

Kluczowe wskaźniki, takie jak OEE,MTTR, MTTF, CPM, CPK, przyczyny przestojów, powinny być dostępne łatwo dostępne dla użytkownika i bieżąco uaktualniane zgodnie ze stanem rzeczywistym.

  • Skalowalność systemu

System  powinien wspierać realizację założonych celów, zarówno na etapie początkowym jak i w sytuacji zmian na linii produkcyjnej – wynikających np. z  rozszerzenia profilu produkcji czy  zwiększenia liczby maszyn.

  • Środowisko raportowe

Dostawcy systemu MES mogą w ramach swojej oferty zawrzeć listę podstawowych raportów. Spis raportów, które firma produkcyjna chce generować z systemu,  może  także powstać w toku współpracy z klientem. Nie istnieje jedna obowiązująca lista, dlatego  przygotowując się do wyboru dostawcy warto  stworzyć zestawienie raportów, na których zależy producentowi.  Drugą możliwością  jest wybór rozwiązania, które pozwala na  tworzenie własnych raportów i zestawień oraz zaawansowane modyfikacje wbudowanych raportów.

  • Podłączenie do maszyn

System MES powinien zapewniać integrację  z maszynami – interfejsem  wymiany danych z obiektami systemu. Obecnie obserwujemy dynamiczny postęp w zakresie komunikacji systemu MES  z innymi warstwami. Łączy się on z aparaturą obiektu przy pomocy bazy danych, kart automatyki, mikroserwisów,  układów ze sterownikami PLC lub systemu SCADA.

  • Aplikacja mobilna

Dzisiejsza technologia znosi ograniczenia lokalizacyjne. Dostęp do  danych z produkcji  może odbywać  się za pomocą aplikacji  – w ten sposób z dowolnego miejsca, z użyciem  zdalnego urządzenia typu smartfon, możliwe jest utrzymanie pełnej kontroli nad produkcją.  Rozwiązania te dostępne są zarówno dla osób „mobilnych” wewnątrz firmy np. służb kontroli jakości czy SUR, jak i dla kadry zarządczej, koordynującej procesy poza siedzibą firmy.

OptiMES – sprawdzony dostawca systemu MES

Zespół OptiMES od ponad dekady zajmuje się optymalizacją i wdrożeniami w firmach produkcyjnych.  Wybierz polski system, dostosowany do  realiów rynkowych i tworzony w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez przedsiębiorców.  OptiMES to nowoczesny, modułowy system, który działa w oparciu o zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, jest łatwy w integracji z innymi niezbędnymi narzędziami oraz aktualizuje dane w czasie rzeczywistym.

Korzyści płynące z wdrożenia systemu OptiMES to automatyzacja i optymalizacja wszystkich procesów produkcyjnych, w wyniku których ograniczysz koszty i zaczniesz wydajniej pracować na dostępnych zasobach. OptiMES pozwala uporządkować działania firm produkcyjnych – także tych wielooddziałowych.  Jeden system działający na aktualnej, rzetelnej i spójnej bazie danych umożliwia standaryzację procesów i poprawę jakości a także przyspiesza wdrażanie nowych pracowników.  System MES daje Ci kontrolę nad wszystkimi procesami produkcyjnymi – od momentu przyjęcia dostawy surowców/półproduktów/produktów, przez wgląd w pełen cykl życia wewnątrz przedsiębiorstwa wytwórczego, do momentu wysłania towaru do klienta.

Zespół OptiMES zapewnia klientom stałą współpracę na każdym etapie wdrożenia, prowadzone w przystępnej formie szkolenia z obsługi oprogramowania, a także wsparcie powdrożeniowe. Poznaj wszystkie zalety systemu OptiMES oraz pozostałych modułów produkcyjnych – skontaktuj się z naszym doradcą!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.