Koszyk

Wykorzystanie atrybutów do generowania szczegółowego szablonu wydruku Zlecenia Produkcyjnego

Kim jest klient?

Producent mini busów i luksusowych autobusów. Firma oferuje profesjonalne zabudowy busów w konfiguracji od 6 do 24 miejsc. Obszar działalności obejmuje Polskę i Europę oraz kraje EFTA. Firma jest niekwestionowanym liderem na rynku motoryzacyjnym w zakresie rozwiązań zabudowy mini busów i autobusów, wyznaczając nowe trendy w branży transportowej.

 

Jaki był problem?

Ze względu na specyfikę działalności, każdy produkowany wyrób gotowy może być kompletnie inny od poprzedniego. Na specyfikację zamówionego przez klienta pojazdu wpływa bardzo wiele czynników, np.

  • Rodzaj pojazdu (Kamper, Van, Tourist) – Ogólnie 5 wersji pojazdów.

  • Wielkość pojazdu (przedłużony, standardowy).

  • Pakiety tuningu wizualnego.

  • Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

  • Rodzaj szyb.

  • Rodzaj drzwi.

  • Całe wyposażenie wnętrza – konfiguracja większości elementów wewnątrz pojazdu.

 

Opis proponowanego rozwiązania

W pierwszej kolejności klient konfiguruje OptiMES oraz uzupełnia bazę surowców wykorzystywanych w produkcji. 

Kolejnym etapem jest stworzenie Operacji Technologicznych składających się na Technologię produkcji. Operacje muszą być stworzone z myślą o każdej możliwej modyfikacji pojazdu. Ze względu na brak stałej Technologii Produkcji do wyrobu gotowego, klient po przyjęciu każdego zamówienia na pojazd, będzie składał Technologie ze wcześniej stworzonych Operacji Technologicznych. (układanie z klocków)

Jednym z najważniejszych elementów OptiMES w przypadku tego klienta jest dodanie odpowiednich atrybutów Encji Produktu. Jest to konieczne do stworzenia odpowiedniego dokumentu Zlecenia Produkcyjnego. 

 

Klient dodaje atrybuty w Encji Produkty, jako Zdefiniowana lista. 

Każda z opcji pojazdu, która jest konfigurowalna powinna mieć dodany atrybut z  listą wybieralną. Dla przykładu, drzwi mogą być montowane w dwóch typach. Po przyjęciu zamówienia na dany pojazd, klient dodaje go do OptiMES z ustaloną nazwą. Z atrybutów definiuje całą specyfikację pojazdu, łącznie z wyposażeniem. Np.

Tak dodany produkt może trafić na produkcję, ze stworzoną z Operacji Technologicznych, Technologią Produkcji. Szablon wydruku Zlecenia Produkcyjnego posiada około 13 stron i zawiera Surowce wykorzystywane w danym pojeździe, wartości zdefiniowanych atrybutów oraz zdjęcia. 

Bardzo szczegółowy dokument Zlecenia Produkcyjnego pozwoli usprawnić pracę i zminimalizować ryzyko błędnego doboru surowca. 

 

Oszczędności:

Klientowi zależało na tym, aby dokument Zlecenia Produkcyjnego się nie zmienił. Nie skorzystanie z atrybutów, wiązałoby się z koniecznością prac programistycznych. Samo wyspecyfikowanie i wycena nowych funkcjonalności, spełniających oczekiwania klienta to dzień pracy. Dodatkowo należy doliczyć kolejne dni prac programistycznych. 

 

Przedstawienie klientowi propozycji skorzystania z atrybutów oraz ich konfiguracja, zadowalająca klienta,  zajęła 45 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.