Koszyk

Wyzwania firm produkcyjnych

Jako decydent firmy produkcyjnej masz za zadanie konsekwentnie dostarczać produkt spełniający wysokie standardy jakości. Często poruszasz się po skomplikowanym łańcuchu dostaw oraz napotykasz nierealistyczne oczekiwania interesariuszy a także trudne do realizacji terminy wprowadzania produktów na rynek, które kreują wymagający klienci i kwestie sezonowości. Wszystkie te  kwestie sprawiają, że dzisiejsze firmy produkcyjne  potrzebują jak nigdy wcześniej bezbłędnego planowania i wykonania produkcji a także otwartości na nowoczesne programy do zarządzania produkcją.

Wśród kluczowych wyzwań, z jakimi mierzą się przedsiębiorstwa produkcyjne, znajdują się m.in. skomplikowany łańcuch dostaw, problem z zasobami ludzkimi, rozwijanie produktów i technologii, bezpieczeństwo cybernetyczne, zmiany przepisów a także radzenie sobie z konserwacją zapobiegawczą. W tym artykule przyjrzymy się  bliżej problemom dotyczącym łańcucha dostaw oraz możliwościom ich rozwiązania.

Systemy SCM -rola w planowaniu w łańcuchu dostaw

W coraz większym stopniu producenci zaopatrują się u globalnych dostawców – czy to w zakresie surowców czy też komponentów potrzebnych do ukończenia własnych produktów. Kolejne ogniwa dodawane do łańcucha dostaw (kontrahenci, dostawcy, czy inne podmioty) zwiększają ryzyko nieporozumień i błędów. Globalizacja produkcji powoduje, że różne zespoły pracują nad  komponentami jednego produktu, bardzo często nie wiedząc na jakim są etapie. Osoba koordynująca projekty produkcyjne ma kompleksowe informacje, jednak pozostałe osoby i zespoły zwykle są niedoinformowane. Ręczne aktualizacje czy zbiorowe maile nie sprawdzają się, ponieważ nie uwzględniają dużej dynamiki procesów produkcyjnych. Tymczasem pojawiają się priorytety zmiany procesu i inne nieprzewidziane zdarzenia, które wpływają na produkcję lub wysyłkę. Bez skutecznego sposobu komunikowania zespoły nie widzą bieżących zmian i nie mają szansy na szybkie reagowanie.

Dobrym rozwiązaniem tej istotnej kwestii jest używanie wspólnego narzędzia do zarządzania projektami i wykonaniem produkcji. Osoby zaangażowane powinny mieć możliwość stałego dostępu do harmonogramu, informacji o postępach realizacji i innych ważnych wydarzeniach, które modyfikują dotychczasowe założenia. Dostęp do danych generowanych z wykorzystaniem  IoT, zbieranych bezpośrednio z maszyn, pozwala na wgląd w czasie rzeczywistym w ich działanie, pomaga poprawić wydajność oraz zmniejsza koszty.

Systemy SCM (Supply Chain Management) to grupa narzędzi dedykowanych do prognozowania i planowania strategicznego oraz szczegółową kontrolę procesów wewnątrz łańcucha logistycznego.
Wśród systemów kontroli realizacji w łańcuchu dostaw bardzo ważną rolę odgrywa system MES (Manufacturing Execution System), czyli system realizacji produkcji.

System MES to narzędzie umożliwiające  kontrolowanie, śledzenie a także raportowanie wszystkich niezbędnych informacji oraz wydarzeń związanych z realizacją zleceń produkcyjnych. Rozwiązanie MES od OptiMES zapewnia dostęp w czasie rzeczywistym do kluczowych danych, dzięki czemu zarówno pracownicy hali jak i osoby zarządzające są w stanie reagować na bieżąco, zgodnie ze swoim zakresem działań i kompetencjami. Wygodny panel meldunkowy sprawia, że przekazywanie i odbieranie informacji staje się dużo prostsze, szybsze i przede wszystkim pozwala na  natychmiastowe reagowanie na pojawiające się zdarzenia. Dzięki MES zyskujesz kompleksową wiedzę i dostęp do szczegółowego planu operacyjnego. W razie nagłych sytuacji, możesz skorzystać z opcji automatycznego  przeplanowania, dzięki czemu system bezbłędnie stworzy optymalny  i bezbłędny harmonogram, uwzględniający wiele kluczowych zmiennych. Dodatkowo ułatwia on kontrolę jakości, co w konsekwencji prowadzi do  zwiększenia jakości produktów i satysfakcji klienta.

Równie ważne są systemy WMS, które pomagają zarządzać gospodarką magazynową, systemy TMS ułatwiające zarządzanie flotą oraz zleceniami transportowymi  a także system APS umożliwiający harmonogramowanie produkcji oraz dostarczający rzetelnych danych o poziomie zaangażowania zasobów wytwórczych.

Wdrażając w swojej firmie poszczególne rozwiązania SCM możesz zyskać kompletny i rzetelny  obraz przepływu towarów i postępów realizacji zleceń. W ten sposób masz pełną kontrolę nad procesami, które stopniowo – przy użyciu nowoczesnych systemów – optymalizujesz i automatyzujesz.  Twoja firma zwiększa wydajność, obniża koszty, podnosi jakość produktów oraz poziom zadowolenia klientów. Sprawdź które z modułów OptiMES będą najlepsze dla Twojego biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.