Zmiany MES w kontekście idei przemysłu 4.0

Zmiany MES w kontekście idei przemysłu 4.0

Nowoczesne technologie są stale ulepszane, a na rynek wprowadzane są coraz to nowsze i bardziej zaawansowane rozwiązania. Duża dostępność, coraz szerszy wachlarz sposobów finansowania a także pozytywny wpływ, jaki mają na rozwój firm i wzrost konkurencyjności powoduje, że popyt na nie rośnie. Firmy produkcyjne nabywają nowe systemy, ale także w sposób naturalny narzędzia i systemy informatyczne już wykorzystywane w firmach stale ewoluują, dostosowując się do wymagań i trendów rynkowych. System do zarządzania wykonaniem produkcji MES to właśnie jedno z podstawowych narzędzi dla produkcji, które przeszło niemałą transformację. Co się zmieniło i jakie korzyści oferuje swoim użytkownikom?

Spis Treści:

Zmiany MES wpisują się w założenia rewolucji 4.0.

Zmiany MES zaszły nie tylko w budowie, zakresie funkcjonalności ale również w technikach wdrażania. Na rozwój tego systemu w dużej mierze miały wpływ aspekty wymieniane jako kluczowe w ramach koncepcji przemysłu 4.0. Ta tzw. czwarta rewolucja wprowadza istotne zmiany w dotychczasowym zarządzaniu produkcją. Ogromne ilości danych przestają służyć tylko do monitorowania procesów technologicznych, a zaczynają być wykorzystywane do przewidywania sytuacji, parametrów jakościowych oraz sterowania produkcją na niespotykaną dotąd skalę. Również technologie komunikacji, internet rzeczy oraz zaawansowane metody przetwarzania danych napędzają cyfrową transformację. Fabryki stają się inteligentne, urządzenia komunikują się między sobą a linie produkcyjne same dostosowują parametry pracy. Produkcja staje się bardziej wydajna, elastyczna i przede wszystkim – gotowa na zindywidualizowane wytwarzanie. W ramach tych zmian także rola człowieka ulega przesunięciu. To maszyny wykonują podstawową pracę, zatem pracownicy muszą z jednej strony wykształcić umiejętności programowania procesów, definiowania procedur a z drugiej otworzyć się na przekazanie części odpowiedzialności maszynom. Rolą człowieka jest kontrola, nadzorowanie procesów oraz strategiczne planowanie.

Obszary zmian oprogramowania

  • Integrowalność – systemy wspierające zarządzanie produkcją w sposób oczywisty przekładają się na zwiększenie wydajności i zysków. Jeśli dodatkowo są one zintegrowane i działają płynnie jako całość zyskujemy szybszą wymianę informacji i lepszą kooperację między działami. Ponadto, mając system łatwy w integracji z innymi popularnymi na rynku rozwiązaniami nie jesteśmy zablokowani w decyzjach o dalszym rozwijaniu technologicznym firm. Ani zmuszeni do wymiany systemów od podstaw.
  • Modułowość – budowa segmentowa daje większą elastyczność wdrożenia. Proces implementacji można podzielić na etapy rozłożone w czasie lub też zdecydować się tylko na niektóre części. Dzięki temu wdrożenie jest prostsze do przeprowadzenia i nie obciąża aż tak bardzo budżetu firmy.
  • Elastyczność – dzisiejsze systemy są tworzone w oparciu o potrzeby użytkowników. Programy dostosowywane są do specyfiki działania firmy, jej procesu technologicznego i warunków oraz organizacji pracy.
  • Mobilność – nowoczesny MES umożliwia dostęp i obsługę informacji z dowolnego urządzenia. Pracownicy jak i kadra zarządzająca mają zatem stały dostęp do danych z tabletu lub smartfona. Zdalne zarządzanie niezależnie od miejsca pobytu staje się dla managerów codziennością.
  •  Rozwiązania cloudowe- dostępność systemów typu MES w modelu Software as a Service pozwala opłacać użytkowanie tych rozwiązań w formie abonamentowej. Dzięki temu do grona użytkowników dołączają małe i średnie firmy a także przedsiębiorstwa, które planują wykorzystanie systemu tylko przez określony czas.
  • Podejmowanie decyzji – system ułatwia podejmowanie szybkich i trafnych decyzji, ponieważ dostarcza szczegółowe dane przedstawiane w przyjazny sposób. Liczne raporty, wykresy i zestawienia oraz kluczowe wskaźniki są bazą do planowania dalszych kroków. Pomagają zidentyfikować obszary, które wymagają usprawnień, znaleźć wąskie gardła i źródła problemów czy niezgodności. Mowa tu między innymi o wskaźnikach takich jak całkowita efektywność OEE, lead time, czasy przestojów czy średni czas naprawy.

MES od Optimakers

System MES od Optimakers to narzędzie, które wpisuje się w rynkowe trendy i w działaniu w pełni wykorzystuje osiągnięcia technologii. Połączenie informatyki, automatyki, solidnego oprogramowania i urządzeń elektronicznych a do tego profesjonalizm dostawcy. Od etapu badania po obsługę posprzedażową – to wybór idealny. MES wspiera firmy w zbieraniu w czasie rzeczywistym rzetelnych danych o produkcji a także ułatwia analizę tych danych i wyciąganie wniosków. OptiMES rozlicza surowce i czas pracy, przygotowuje automatyczne dokumenty magazynowe a także optymalizuje kompletację i załadunek. Panele meldunkowe ułatwiają szybkie i sprawne delegowanie zadań pracownikom. To jednak tylko niektóre zalety systemu – przekonaj się co jeszcze potrafi Optimakers i przetestuj jego funkcje. Dowiedz się jak to zrobić tutaj.

Jeżeli uważasz, że w Twojej produkcji przyda się usprawnienie funkcjonowania, wypróbuj nasze bezpłatne 14-dniowe demo i sprawdź jaką wartość możemy Ci zaoferować. Chętnie pomożemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *